Pääkaupunkiseudun rakunnusimporteissa lisättiin muiden rakennusten ohessa OSMiin maakellareita, joita ei tägätty muuten, kuin building=yes tägillä. Näitä sitten helposti erehtyy luulemaan vandalismiksi ja olen huomannut ainakin kerran näin tapahtuneen. En löytänyt sopivaa tägiä wikistä, joka olikin varmaan syynä pelkälle building=yes tägille. Pitäisikö näihin vain keksiä joku oma tägi/tehdä esitys uudelle tägille, kuten building=cellar tai man_made=cellar vai onko tähän jo olemassa sopivaa tägi, jota en vain lötänyt?
Harkittavaksi,
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dcellar_entrance
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Tag:man_made%3Dcellar_entrance
“…for underground buildings like building=cellar or those building types which are tagged with location=underground” https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Buildings
Proposalkin ok, niin tulisi siellä käsiteltyä, tai kysellä ensin englanninkielisillä foorumeilla?
En huomannutkaan tuota building=cellaria. Harmi, ettei niitä merkattu sen kummemmin importatessa, kun jälkikäteen niiden löytäminen ja tägäys onkin sitten vaikeampaa…