W Krakowie mamy 3 strefy do okoła starego miasta.
C - ograniczonego prakowania (trzeba kupić bilet,30km/h)
B - ograniczonego ruchu ( wjazd tylko dla mieszkanców, trzeba mieć pozwolenie od miasta, strefa zamieszkania, zakaz ruchu w obu kierunkach)
A - dla pierszych i rowerów, dorożek, dostaw w nocy
A
ruch pieszych foot=yes
rowery bike=yes
dorożki carriage=yes
dostawa w nocy ?? goods=??
B
wjazd dla mieszkańców vehicle=private
pozwolenie od miasta =official (- zależy od rodzaju pozwolenia, jeśli chodzi o wjazd pojazdów to vehilce=official )
strefa zamieszkania highway=living_street
zakaz ruchu w obu kierunkach jeśli tylko dla pojazdów to vehicle=no
C
W propozycjach jest coś takiego: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/parking:lane
30km/h maxspeed=30
Chciałbym zauważyć, że nie wszystkie ulice w strefie B są w strefie zamieszkania, podobnie nie na wszystkich ulicach w strefie C jest ograniczenie do 30 km/h. Ul. Basztowa, Dunajewskiego, Długa, Karmelicka to zdecydowanie nie jest strefa zamieszkania. W przypadku pierwszej dwójki proponuję więc przywrócenie ich poprzedniej kategorii (tertiary) . Długa i Karmelicka, ze względu na ograniczenia prędkości i mniejsze natężenie ruchu, bardziej pasują do unclassified.
Jeśli chodzi o tagowanie strefy B, to motor_vehicle=official wydaje się najlepsze - ograniczenie wjazdu obowiązuje też motocykle i wynika z oznakowania.
Wedle wiki living_street znaczy, ze piesi maja pierwszenstwo przed samochodami, a pedestrian pasuje tam gdzie samochody wcale nie powinny wjezdzac. Natomiast unclassified w ogole nie powinno sie pojawic w miescie, to raczej wiejskie drogi przy ktorych nie ma domow i sa za male dla tertiary.
Witam.
Problem z official polega na tym, że w OSM jest nakazem a nie zakazem i jest to mocniejsza wersja designated. Zezwolenie na wjazd trzeba dostać od właściciela (miasta) co wg wiki oznacza private.
“The value official for the access tags foot, bicycle and horse indicates a way legally dedicated to specific modes of travel by a law or by the rules of traffic. The tag is to signify the official, binding, legal nature of the dedication. A way may have several official dedications.”
Z motor_vehicle zamiast motorcar się zgadzam jak najbardziej.
Czyli w B proponował bym motor_vehicle=private psv=yes bicycle=yes goods=delivery choć nie oddaje to złożoności sytuacji.
Co do kategorii IMHO z jednej strony Długa i Karmelicka jako living_street wydaje się za niską, z 2giej strony mimo wszystko dobrze by było jakby na mapie wyglądała bardziej jak uliczki strefy B.
Uchwała w chwili obecnej żyje chyba tylko w cache google http://webcache.googleusercontent.com/search?hl=pl&source=hp&q=cache:http://www.krakow.pl/samorzad/straz_miejska/docs/331.pdf&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
Gdyby ktoś znalazł nowszą wersję było by miło jakby się podzielił.
Mam nadzieję, że nie zamieszałem za bardzo ale chyba nie tylko ja sądzę, że coś z strefami trzeba w końcu zrobić.
Wiem, że argument “bo ładnie się rysuje” nie należy do mocnych ale zastanawiałem się jeszcze nad access=private foot=yes bicycle=yes goods=delivery psv=yes highway=tertiary. Powinny być wtedy rysowane z przerywanymi liniami które może zmusiły by osoby oglądające do myślenia.
Czy bicycle=yes jest koniecznie, jeśli ograniczenie motor_vehicle=private nie obejmuje rowerów?
Jeśli nie unclassified, to chyba residential będzie najlepsze. Na obu ulicach jest ograniczenie do 30 km/h, a na Karmelickiej nawet do 20 (od Garbarskiej do Teatru Bagatela).
Kilka miesięcy temu jeden z mapowiczów wszystkie uliczki wokół Rynku zamienił na pedestrian, jak rozumiem w celu oznaczenia, że tam jest strefa B. Chyba jednak nie oddaje to dobrze charakteru poszczególnych ulic. Na części z nich faktycznie ruchu prawie nie ma (strefa A) - wtedy pedestrian jak najbardziej; ale na reszcie ruch, choć ograniczony, jednak jest (strefa B) - wtedy bardziej pasuje living_street. Trudno wszystko pokazać na jednej mapie, może na przykład OpenStreetBrowser za pewien czas będzie wyświetlał ograczenia w ruchu dla poszczególnych uczestników ruchu.
Ulice wewnątrz I obwodnicy zostawiłem jako pedestrian (IMHO taki jest właśnie ich podstawowy charakter) dodając w B motor_vehicle=private itd…
Ulice B w i poza I obwodnicą ustawiłem highway=residential access=private foot=yes bicycle=yes goods=delivery psv=yes.
Bazowałem na mapce z ZIKIT. Wygląda OK. Jak dla kogoś to herezje to niech zmieni
Po 12 latach myślę że można usunąć już relację type=parking_fee (nie występuje nigdzie na świecie poza Krakowem). Niepotrzebna jest też chyba ta relacja, ciężko mi nawet powiedzieć co ona oznacza.
Kiedy ją dodawano nie było pewnie jeszcze ustalonych schematów tagowania, ten się nie przyjął. Nie oznacza się stref parkowania w ten sposób, tylko tak jak podlinkowałem niżej. W dodatku type=* dla relacji ma określony katalog wartości (jak zawsze w osm można wpisywać własne, ale w tym przypadku na strefy płatnego parkowania mamy już inny ustalony schemat tagowania). Nie wspominając o błędnym tagu co najmniej nazwa.
EDIT:
Strefy parkowania w uchwałach są tworzone nie w ten sposób że wymienia się odcinki ulic które należą do strefy, tylko obszary - “[…]wzdłuż linii kolejowej PKP PLK nr 91 do rzeki Wisły[…]” - może to lepsze tłumaczenie.
W tamtej relacji są ulice na których obowiązywała strefa, na część z nich od tamtej pory nie można wjeżdżać (wtedy tworząc relację takie wykluczono), strefa powiększyła się i teraz nie wiadomo co jest w tej relacji