Kategorie dróg

A czy to jest dobra ściąga?
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Klasyfikacja_dr%C3%B3g_%28po_Polsku_/_in_Polish_language%29

Cytat:
"highway=tertiary Drogi powiatowe. Posiadają klasę G, Z, a wyjątkowo L (lokalne). Stanowią połączenia miast będących siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedzib gmin między sobą. W mieście główne drogi międzyosiedlowe, którymi porusza się komunikacja miejska.

highway=unclassified Drogi gminne poza miastami i terenem zamieszkałym. Posiadają klasę L lub D (dojazdowe). Zasadniczo droga utwardzona, w pewnych przypadkach może być nieutwardzona, np. dobrze przejezdna główna droga dojazdu do wsi. "

Teraz trzeba się tylko dowiedzieć czy na końcu drogi jest siedziba gminy lub powiatu. :slight_smile:

Dobra.

Chyba był konsensus że tertiary powinny mieć minimum dwa pasy oddzielone, a przynajmniej pozwalać na swobodne mijanie się samochodów?

Jeśli jak jest tak dalej - do dopisze do wiki.

You can easily classify road from two points of view:

  • according to its legal status: a droga powiatowa/Kreisstraße for example is paid for by the powiat/Kreis, a droga wojewodzka/Landesstraße (in Saxony and Bavaria Staatsstraße) by the wojewodztwo and so on. There is no place for misinterpretations.

  • according to its physical appearance: Surface, width, number of lanes etc. There is also no place for misinterpretations.

Unfortunately the real world is not that clear-cut. Legal status and physical appearance have no correlation whatsoever, neither in Poland nor in Germany. You can have an excellent smooth and wide droga powiatowa or a cobblestone-potholed droga wojewodzka. Just be thankful that OSM allows to describe both aspects of a road, legal status and physical appeareance. In extreme cases - like sand roads connecting villages - it is up to you to decide whether is still a road with a bad surface or rather a track with full public access. There is no “right” or “wrong”.

Co robić w przypadku np. Legnicy gdzie część ważniejszych ulic w mieście narysowano jako drogi wojewódzkie:
http://www.openstreetmap.org/?lat=51.1965&lon=16.1788&zoom=14&layers=M
Wygląda to jeszcze na spadek po UMP.
Zostawiać czy zmieniać zgodnie z wiki na np. drogi powiatowe?

Jeśli to spadek po UMP - to popraw. A jeśli jest autor, to warto przedyskutować z nim najpierw.

Proszę o komplet tagów dla drogi ze zdjęć:

highway=service
width=5
surface=paved (albo konkretniej)
Wobec znaku zakazu wjazdu:
access=no albo oneway=yes (zależnie od stanu faktycznego)

raczej est_width=5 zamiast width=5

Można dać jeszcze lit=no

Zakładam, że autor może sprawdzić na miejscu/pamięta ile jest/było dokładnie.

Witam wszystkich - bo to mój pierwszy post na forum i drugi dzień z osm :slight_smile:

Już na początku zauważyłem problem z tagowaniami dróg. W okolicy widocznej na poniższym screenie wszystkie osiedlowe uliczki (wewnątrz trapezu głównych ulic) zostały otagowane highway=residential. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie to, że są to drogi polne, mniej lub wcale nie utwardzone. Tag residential powoduje, że nawigacje korzystające z map osm uznają uliczki za normalne drogi i prowadzą nimi w trybie “optymalna”. Dla porównania, zarówno google maps jak i automapa “wiedzą”, że są to właściwie drogi polne i prowadzą dookoła. W zwiazku z tym pytanie. Jak powinny być tagowane, uliczki osiedlowe utwardzone np tłuczniem lub wogóle nie utwardzone, żeby nie wprowadzały w błąd nawigacji?

Możesz dodać tag surface=unpaved. Wtedy zależy już tylko jak bardzo ogarnięta jest taka nawigacja i czy poprawnie to rozpozna (powinna).

Tak jak kolega wyżej wspomniał. Tag surface z odpowiednią wartością lub smoothness.

Doprecyzuj im surface= ( http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:surface ). Dobra nawigacja powinna brać to pod uwagę.

Przejechałem się drogą którą wytycza osmapa i sprawa się komplikuje. W różnych fragmentach droga jest utwardzona frezowanym asfaltem/tłuczniem/nieutwardzona wcale (coś jak tracktype=grade3), a otagowana jest highway=residential. Mam ją podzielić i zmienić tagi na właściwe? Czy ktoś się może na mnie obrazi, że mu robię porządki? :wink:

Edit

Czy można łączyć tagi highway=residential i np tracktype=grade na jednym odcinku drogi?

Jak najbardziej.

Raczej ucieszy, że precyzujesz mape która on zaczał rysować.

Tak, o ile mowa o tagu tracktype= ( http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:tracktype ).

Pozwolę sobie odgrzać kotleta, żeby w jednym wątku było.

Drogi i dróżki w ogródkach działkowych. Dla uściślenia - tutaj: https://www.openstreetmap.org/#map=16/52.2365/21.0722

Jest kawałek drogi asfaltowej, oznaczyłem jako wewnętrzną (highway=service), dwa kawałki gruntówki (highway=track) i ta cała reszta, co do której mam wątpliwość. Na samochód to za wąskie, potrafi być wyłożone rządkiem, lub dwoma, płyt z boku lub pośrodku, szerokość trochę ponad dwa metry, mają swoje nazwy, jak ulice (nawet jeśli w tej chwili jest tylko jedna wpisana :wink: ) - oznaczyłem jako “deptak” (highway=pedestrian).

Wątpliwość się bierze stąd, że wychodzi to, jak porządna ulica. Niby wiem, że nie taguje się pod render, ale może jest jakiś sensowniejszy sposób otagowania tych wewnętrznych uliczek? Może lepiej wszędzie dać highway=service i kombinować z nawierzchnią, szerokością i dostępnością?

Jeśli za wąskie na samochód, to highway=footway?

o ile dobrze pamiętam to chyba pedestrian się stosuje dla szerokich ulic dla pieszych, typu właśnie deptak, jakaś promenada, itp. Stąd wygląda na mapie jak porządna ulica :slight_smile:

A, miałem w planach napisać na tagging@ w sprawie wszystkich highway których name nie oznacza nazwy ulicy, a bardziej nieurzędową nazwę (choć potencjalnie w jakimś sensie “oficjalną” - nadaną przez kogoś dysponującego terenem). Poratuje ktoś przykładem innym niż działki? Chodzi o to, żeby programy indeksujące ulice w miejscowości nie brały tego pod uwagę (jakiś dodatkowy tag).

Pytanie, czy indeksowanie takich ulic jest problemem - zazwyczaj w miastach ogródki chyba nazw nie mają, wszystkie tego typu przykłady widziałem gdzieś poza miastami, gdzie rzeczywiście rozmiary takich terenów są na tyle duże, że nadawanie nazw ulicom ma jakiś sens. Zresztą skoro są to nazwy używane na co dzień przez osoby tam mieszkające, to nie powinno mieć znaczenia kto je nadał.