Przy rysowaniu granic z EMUiA lepszym pytaniem jest jest JAK rysować. Chodzi o to, że wszystkie granice tam wyglądają tak samo, i bez podparcia się wiedzą z zewnątrz nie da się dobrze wyrysować.
Polecam mocną współpracę z TERYT, w celu ustalenia co jest wsią, a co tylko częścią wsi (lub przysiółkiem).
Dodatkowo pewną pomocą jest fakt, iż warstwa ‘granice punktów adresowych’ jest kreskowana - w momencie, gdy nachodzą na siebie granice np. dzielnic z granicą miasta jest ona wyświetlana grubszą/gęstszą linią - przy odrobinie wprawy da się wychwycić którędy biegnie granica ‘nadrzędna’ :).
Góra grzebała coś w domyślnym stylu mapy, między innymi w stylach renderowania granic. Zmiany są na plus, gdyż z tego co widzę to używanie granicy przez kilka poziomów jednostek administracyjnych nie psuje już jej wyglądu, a także nazwy jednostek graniczących ze sobą są wyświetlane po obu jej stronach. W Polsce jednak granice nie renderują się teraz W OGÓLE, gdyż podczas porządkowania wartości admin_level kawał czasu temu podjęto decyzję o usunięciu tego tagu ze wszystkich granic. W związku z tym prosiłbym kogoś obeznanego w półautomatycznych edycjach na dużą skalę do ustawienia granicom właściwego admin_level, bo chyba nie mamy zamiaru robić tego ręcznie
Witam serdecznie. Jestem autorem serwisu zaliczgmine.pl dla rowerzystów. Korzystam z granic administracyjnych w plikach KML zaimportowanych do bazy. Jest to rozwiązanie obarczone wieloma błędami. Czy jest taka możliwość, aby pokazać granice gmin i stwierdzić nad jaką gminą znajduje się myszka i jaka gmina jest w miejscu kliknięcia? Czy taka funkcjonalność jest możliwa w OSM, albo będzie możliwa?
Granice mamy kompletne w OSM do poziomu gmin włącznie. Myślę, że takie rozwiązanie o jakim mówisz jest możliwe, ale jak to zrobić konkretnie musi ktoś inny napisać, bo ja nie znam się aż tak na tym.
Aleosochodzi i dlaczego “niestety”? IMO granice miast mamy w miarę kompletne. Proszę nie mylić z granicami wsi, bo one mają u nas admin_level=10 i ich faktycznie jest mało wyrysowanych.
EDIT: Tak się teraz zastanawiam, czy to był dobry wybór, by wsiom dawać admin_level=10? W sumie wieś to taka sama jednostka terytorialna jak miasto, wsie też mają ulice i inne bajery
Może powinniśmy wsiom też dawać admin_level=8?
Rzucam taki luźny pomysł do rozważenia. Jakby co, lepiej to zmienić teraz, bo jeszcze mamy mało takich granic.
Edycja: to są punkty, zdefiniowane jako miasta, ale często wypada po kilka punktów na jedno miasto. Punktów określonych jako “punkt centralny” jest 913.
Faktycznie sołectwa (następna po gminie jednostka podziału kraju) mają admin_level=10, czyli mniej niż dzielnica miasta. Jest też takie pojęcie jak obręb ewidencyjny http://pl.wikipedia.org/wiki/Obr%C4%99b_ewidencyjny , który dla gminy wiejskiej powinien się pokrywać z sołectwem a w mieście własnie z dzielnicą. Przydałby się więc dla nich jeden tag, proponuję admin_level=9.
Jeśli chodzi o admin_level=8 to może dorzucić do niego granicę gmin, czyli aktualne admin_level=7? Będzie spójność z większością Europy.
Ale jaki jest sens zmieniania tego? Polecam zajrzeć na początek wątku ile było dyskusji i pracy włożonej w wypracowanie obecnego standardu. Przypominam, że podział administracyjny w OSM służy głównie poprawności wyszukiwania adresów oraz rozróżniania regionów, miast, wsi i dzielnic.
Wypracowany schemat jest uniwersalny o tyle, że twórcom Nominatima ani wszelakich nawigacji nie trzeba robić specjalistycznych szkoleń czym się u nas różni gmina wiejska od miejsko-wiejskiej.
I to jest celem nadrzędnym, a nie to, że komuś na wizualizacji wyświetla się biała plama.
Maksymalny admin_level obsługiwany przez Nominatim to 10 i oznacza on dzielnice właśnie. Wszystko powyżej 10 powoduje problemy z adresami. Na przykład wioski obok miast są traktowane jako dzielnice tego miasta i zwracane jest złe rozbicie adresu przez API. Jakiś czas temu próbowałem dostosować Nominatim do polskich standardów, niestety potrzebne zmiany były zbyt głębokie i zrezygnowałem. Obeszliśmy to w oprogramowaniu korzystającym w Nominatim zamiast poprawić Nominatim.
Ale może jakiś przykład? Bo jak na razie te przykłady, które podsuwał przemek2906 dawały się ogarnąć przez uściślenie tagowania.
Poza tym co proponujesz, bo nie wyłapałem z Twojej wypowiedzi?
Miejscowość Grzybowo rozpoznaje jako dzielnice w Stary Borek (prawdopodobnie dociągnęło dzielnice do najbliższej miejscowości oznaczonej punktem, nie sprawdzałem). Mamy takich przypadków wiele z tego względu odpowiednio się do takich wyników dostosowaliśmy. Niestety wprowadza to w błąd wszystkich szukających tam adresów i nie znających tego problemu.
Stwierdzałem fakt, bez propozycji. Jakbym miał coś proponować to zmianę admin_level w taki sposób żeby Nominatim był w stanie je rozpoznać. Z rozmowy z programistami Nominatim jednoznacznie otrzymałem odpowiedź, że oni dostosowali się do większości państw gdzie admin_level=10 to dzielnica i wyższych (niższych jednostek podziału) nie biorą pod uwagę. Nie są też w stanie dla Polski tego zmienić, admin_level jest hardcoded (żeby było ciekawiej to nie dałem rady znaleźć wszystkich miejsc w kodzie gdzie tak jest, dlatego zrezygnowałem z modyfikacji).