Tylko wtedy, gdy są faktycznie „wyspą” w innym powiecie. Wiele powiatów grodzkich takimi wyspami nie jest, nawet jeśli są „odpowiadające im” powiaty ziemskie. Np. powiat Gliwice graniczy z dwoma innymi powiatami, oprócz powiatu gliwickiego – rola ‘inner’ nie jest nigdzie potrzebna.
Powolutku przymierzam się do zejścia z raportem poniżej poziomu powiatów i mam takie pytanie. W bazie Teryt (konkretnie plik TERC.xml) elementy reprezentujące gminy mają jeden z pięciu typów:
gmina miejska
gmina wiejska
gmina miejsko-wiejska
obszar wiejski
miasto
nie - 8 to granica miasta niezależnie od gminy. Jeśli miasto jednocześnie jest gminą i/lub powiatem to po prostu ma dodatkowe relacje. Było to wałkowane bardzo długo
@rogal - mógłbyś przedstawić w tym wątku ostateczną wersję ustaleń? Potem ja mogę wrzucić na wiki propozycję mapowania TERYT-tagowanie/relacje. Jeśli ktoś będzie miał uwagi to można zmieniać na wiki, ale przynajmniej będziemy mieli coś konkretnego i w jednym miejscu…
które rzeczy z działu “Miasta na prawach powiatu” są niejasne? Jest tam fragment o gminach miejskich - w najbliższym czasie przerzucę to jako osobny rozdział, ale IMHO opisuje co trzeba.
@rogal - OK, gdy wrócę ze spotkania śląskich mapowiczów to spróbuję na podstawie istniejącej dokumentacji dodać do tej strony opis mapowania TERYT-OSM i zobaczymy co z tego wyjdzie
Czy moglibyśmy poprawić/uściślić etykiety nazw województw aby były spójne?
Osobiście jestem za krótszymi nazwami (bez przedrostka województwo) chyba, że w dużych powiększeniach to ok.
W małych z przedrostkiem robi się “ciasno” na mapie.
Może ktoś kto zajmuje się granicami wojewódzkimi by to ogarnął.
Przy okazji wartoby sprawdzić (jak nas widzą za granicą ) i jak te nazwy wyświetlają się w innych językach!
… ale w sumie, czy stoi coś na przeszkodzie, żeby relacja nazywała się “województwo śląskie”, ale node z rolą label był otagowany jako name=śląskie? W końcu to tylko label…
A no tak, faktycznie na mapie renderowana jest oryginalna pisownia. Zapędziłem się w możliwościach osm i mapnika
Pomyliło mi się z wyszukiwarką Nominatim.
Widziałem już link wcześniej, dane zebrane i fajnie ujęte tabelarycznie, super.
No masz rację.
Mi dokładniej chodzi o graficzną spójność etykiet na mapie. Relacje rzecz jasna powinny być opisane pełnymi nazwami.
Po prostu drażni mnie, gdy otwieram JOSM albo powiększam mapę a tutaj jedno województwo z przedrostkiem drugie bez, takie misz-masz
No i tak samo to widzą za granicą, jedne etykiety z województwo drugie bez “województwo”.
Komercyjne mapy są “dopieszczane” do maksimum czemu OpenStreetMap miałoby taką nie być