JOSM - różne sprawy, porady

O, kiedyś widziałem, że można eksportować dane do JOSMa, ale zapomniałem.
Próbowałem wkleić zapytanie JOSMowi w to okienko do ściągania danych Overpassem.

Jak spróbowałem wyeksportować dane z Overpassa do JOSMa, to zaproponował mi naprawę, po czym pościągał, pościągał, na koniec strzelił tym samym komunikatem… ale dane były, dało się edytować i wrzucić z powrotem do OSM.

Tym niemniej pytanie, czemu wklejenie zapytania QL w okienko JOSMa wywołało taki komunikat - pozostaje.
Tzn. nadal chciałbym wiedzieć, co przy tym spartoliłem.

JOSM nie obsługuje “in Warszawa”. Kreator zwraca {{geocodeArea:Warszawa}}->.searchArea; które overpass-turbo sobie potajemnie zamienia na area(3600336074)->.searchArea; ale JOSM tego nie robi i wysyła błędne żądanie. Ale jak podmienisz tą linijkę to dalej nie będzie działać tak jak powinno, bo JOSM wyśle żądanie szukania w Warszawie ale także w zaznaczonym BBOXie.

Czyli trzeba pamiętać o odpowiednio duzym bboxie…
…albo jednak eksportować do JOSMa wyniki z Overpassa, zamiast kopiować zapytanie :smiley:

Wydaje mi się, że jednak działa. Wersja z area(3600336074)->.searchArea generuje mniejszą ilość aptek niż operująca tylko na bbox.

Czy ktoś miał podobny problem? Po około tygodniowej przerwie odpaliłem JOSMa (8969) i ortofotomapa WMTS przestała działać na dotychczas ustawionej projekcji EPSG:2180 (PUWG 1992). Życzy sobie teraz EPSG:4326 - po przestawieniu na nią ortofotomapa niby działa, ale:

Póki co wróciłem do wersji WMS ortofotomapy która bez stękania działa na PUWG 1992 i w sumie mam wszystko czego potrzebuję, no ale trochę mi szkoda wersji WMTS bo śmigała szybciej.

U mnie działa.

Jakby co, to możesz spróbować usunąc plik:


mirror_http___mapy.geoportal.gov.pl_wss_service_WMTS_guest_wmts_ORTO_SERVICE_WMTS_REQUEST_getcapabilities

W katalogu:


%LOCALAPPDATA%\Josm\cache (Windows)
~/.josm/cache (Linux)

Może coś GUGiK mieszał przy serwisie, jak zaczytywaleś plik GetCapabilities.

Pomogło - jak ręką odjął. Bardzo dziękuję.

Czy w JOSM jest opcja zaokrąglania współrzędnych?
Po próbie importu danych geodezyjnych w Błaszkach wyszła kaszana:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:BugsAfterDXFimportWithCoordinatesRundOff.JPG

Czy JOSM ma jakąś możliwość szybkiej zamiany zestawu zaznaczonych obiektów z:
highway=constuction
construction=<kilka wartości>

na:
highway=proposed
proposed=<wartości pozostają bez zmian>
?

Tak. I jest to prostsze niż myślisz :wink:

Rzeczywiście.

Teraz tak: zaznaczam sobie obszar lassem i w tagach widać “highway=<2 different><całe mnóstwo bez wartości>”

  1. Nie wiem jakie są te dwie różne wartości. (I.e. wiem, ale skądinąd, a nie umiem tego podejrzeć JOSM-em)
  2. Nie umiem zmienić jednej wartosci na druga tak, żeby nie wrzucic jej tam, gdzie jest nieprzypisane. Jakbym nie filtrował przez ctrl-F, lista wartości w okienku z tagami się nie zmienia…

1.Edytujesz tag, rozwijasz listę wartości i na samej górze listy tej masz.
2.Nie rozumiem. Chodzi o wartości czy klucze?

Robię coś takiego:

  1. zaznaczam lassem spory obszar. Są na nim obiekty highway=construction, highway=proposed i bez highway
  2. na liście tagów pokazuje się, oczywiscie, “highway=<2 different>,<500 undefined>”
  3. dodaję przez ctrl-F filtr “highway=construction” z opcją “find in selection”
  4. na mapie nic się nie zmienia, na liście tagów również, jak edytuję tag highway to w okienku mam informację, że zmiany zostaną zastosowane do 550 obiektów (czyli na pewno również do tych bez tagu highway). Spodziewałbym się, że pozostaną zaznaczone tylko obiekty z highway=construction…

Czyli to, co chcę osiągnąć, to zaznaczenie do edycji tylko i wyłącznie obiektów z highway=construction na obszarze zakreślonym lassem.

Wydaje mi się, że powinieneś wyszukać “highway=construction selected” i zaznaczyć opcję “zamień zaznaczenie”

Coś musisz źle wyszukiwać bo u mnie działa normalnie.
Zaktualizuj JOSMa i sprawdź jeszcze raz, może coś gdzieś przestawiłeś.

PS. Przez CTRL+F wyszukujesz/filtrujesz bo dodawanie filtrów to w oknie Filtry.

Z (zawodnej) pamięci - jak naciskałem ctrl-F (przy już zaznaczonych obiektach, jeśli to ma jakieś znaczenie), to po zamknięciu okienka wyszukiwania dodawał się filtr w oknie Filtry.

Ale mogę bzdurzyć, bo się trochę miotałem w te i we w te, sprawdzę wieczorem.

I teraz się wszystko zgadza. Używałeś Dodaj z okna Filtry zamiast Ctrl-F.

Wygląda na to, że mi się jednak pomerdało. Sczyściłem JOSM-a, zaktualizowałem, zaciągnąłem dane z Overpassa, zaznaczyłem i ctrl-F żadnych filtrów mi nie dodaje.

Tak zrobiłem, działa bez pudła.

Czy da się zrobić kąt prosty tylko przy jednym węźle? Często są sytuacje gdy część obrysu budynku czy terenu jest złożona z prostopadłych fragmentów, a część nie.

Włączasz tryb rysowania, wciskasz A lub klikasz w miarę kąta na dolnym pasku i wtedy przyciąga do 30, 45, 60, 90 itd.