Tyle, że to nie jest ta warstwa, która oferuję fajną rozdzielczość.
Zauważyłem to.
Myślę, że gdyby udało się stowarzyszeniu jakiś niezły serwer wyhaczyć, to można by zrobić wiele dobrego - między innymi takie warstwy.
W końcu jakiś argument, bo do tej pory nikomu takowy serwer nie był potrzebny
Jakiej ścieżki do keytool użyłeś? Próbuję uruchomić podkład na Win7x64 i jak dotąd mam czerwone kafle.
Ponieważ podkład EMUiA jest ważny dla osób usuwających mrówki, pozwoliłem sobie przygotować instrukcję krok po kroku dla laików - użytkowników Windows, z pominięciem używania konsoli:
- Pobieramy plik http://taginfo.openstreetmap.pl/emuia/gugik.key i zapisujemy na dysku C:
- Odnajdujemy katalog instalacyjny Java (zakładam że zainstalowana bo jest niezbędna do działania JOSM), w nim folder “bin” i plik keytool.exe. Zaznaczamy plik i kopiujemy Ctrl + C
- Przechodzimy na pulpit, klikamy PPM (prawy przycisk myszy) i wybieramy “Wklej skrót”
- Następnie PPM na dopiero co utworzony skrót i wybieramy Właściwości
- Do pola “Element docelowy” doklejamy dostarczone przez kolegę eBin polecenie konsolowe:
-import -v -trustcacerts -alias server-alias -file "C:\gugik.key" -keystore "[ścieżka]\lib\security\cacerts" -keypass changeit -storepass changeit
gdzie fragment [ścieżka] zastępujemy ścieżką do folderu instalacyjnego Java.
gotowy Element docelowy wygląda u mnie następująco:
"C:\Program Files (x86)\Java\jre1.8.0_31\bin\keytool.exe" -import -v -trustcacerts -alias server-alias -file "c:\gugik.key" -keystore "C:\Program Files (x86)\Java\jre1.8.0_31\lib\security\cacerts" -keypass changeit -storepass changeit
Zapisujemy zmiany i zamykamy okno właściwości.
6. Kolejny raz PPM na utworzony skrót i wybieramy “Uruchom jako administrator”
7. Konsola zada nam pytanie, wpisujemy “yes” i zatwierdzamy klawiszem ENTER
8. To już koniec, mozemy dodać WMS w JOSM:
Wcześniej utworzony skrót na pulpicie nie jest już potrzebny, można go usunąć
czy Geoportal publikuje gdzieś informacje o aktualizacjach ortofoto? czasami natykam się na miejsca gdzie zdjęcie zostało zrobione w czasie budowy/ remontu, a dobrze byłoby wiedzieć kiedy podkład osiąga stan faktyczny
http://geoportal.gov.pl/o-geoportalu/aktualnosci
Nie wiem jednak jak z aktualnością tych aktualności.
Przygotowuję patch’a do JOSM-a, który zmienia sposób zaczytywania danych z warstw WMS oraz usprawnia cache’owanie. Jeżeli chodzi o Geoportal, to sprawdza się całkiem fajnie, co do np. podkładu iMPA z nazwami ulic - to są generowane większe napisy, może to i dobrze
Link do zmodyfikowanego JOSM-a:
http://osm.vink.pl/osm/josm/josm-8171-wms.jar
No i by dla Geoportala działały duże zoomy (większe niż domyślny 19), trzeba zmienić definicję WMS Geoportalu:
wms[22]:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/img/guest/ORTO/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Raster&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
(wydaje mi się, że lepszych zdjęć niż na zoom 22, Geoportal nie posiada)
Nie ma jeszcze zaimplementowanego ładowania warstwy WMS z pliku, ani “uzbrajania” cache, wzdłuż ścieżki GPX.
Wszelkie uwagi mile widziane.
PS. Ta wersja poprawnie interpretuje nagłówki cache’owania, a po drugie - trzyma w cache najwyżej X obiektów, a potem podmienia ściągnięte pliki, więc nie ma potrzeby, by przy każdym starcie czyścić cache, jak słyszałem, że niektórzy robią
Mam prośbe o pomoc w uruchomieniu tego WMSa:
http://server.miasto.gdynia.pl/geodezja/geowebcache/service/wms
JOSM pobiera listę warstw ale nie jestem w stanie wygenerować działającego linku do adresów.
Kolejne pytanie, czy jest szansa na automatyczny import adresów z takiego WMSa?
Są to dane urzędu miasta:
http://server.miasto.gdynia.pl/geodezja/VisMap/apps/portal/public/
Mam problem z uruchomieniem masstracks.media-lab w JOSM. Czy ktoś ma aktualną ścieżkę do wmsa działającą w JOSM?
@dammat
Był trochę inny adres + serwer zwraca zły.
Proszę:
http://taginfo.openstreetmap.pl/emuia/wms_miasto_gdynia
@sorbovit: u mnie ten TMS ciągle działa:
http://masstracks.media-lab.com.pl/{zoom}/{x}/{y}.png
Uff długo nie wpadłbym na to - dzięki. Pozostaje pytanie, czy takiego WMSa adresowego:
wms:http://server.miasto.gdynia.pl/geodezja/geoserver/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=vismap_ws:adresy&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
uda się użyć do wykonania aktualizacji danych adresowych w Gdynii?
Faktycznie TMS! teraz działa.
Mam jeszcze pytanie o EMUIA bo znowu mam czerwone kafle. Do niedawna wszystko było ok a od wczoraj znowu nie działa.
Już chyba od tygodnia nie mogę skorzystać z podkładu trail.pl, który jest dostępny domyślnie w JOSM. Wyświetlają się czerwone kafle. Komuś działa trail.pl? Obecna przerwa jest dosyć długotrwała…
Wybaczcie, że jeszcze raz, ale natknąłem się właśnie na to sam, a pozostało bez odpowiedzi.
Jak uważacie? Można?
Są zdjęcia lekko nowsze od geoportalowych i chyba lepszej rozdzielczości. Warunki ponownego wykorzystania tutaj, bo ja nie bardzo się na tym znam
Można. Jak chcesz być całkiem w zgodzie z ich warunkami to powinieś wysłać im mail na adres BG-informacjapubliczna@um.warszawa.pl - z informacją, że planujesz rysować w OSM z ich podkładów.
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedz Teraz wszystko jasne.
Zapowiedziana w innym wątku warstwa WMS (testowo na weekend, później zobaczymy).
W JOSM:
a) w menu ‘Podkłady mapy’ wybieramy ‘Konfiguracja’
b) wybieramy przycisk +WMS
c) w polu ‘1’ wprowadzamy adres http://zsp4.lowicz.pl:9876/isok_cien i wciskamy ‘Pobierz warstwy’
d) w polu ‘2’ zaznaczamy warstwę ‘ISOK_Cien’
e) w polu ‘4’ za adresem serwera dopisujemy numer portu :9876 → http://zsp4.lowicz.pl:9876/isok?FOR…
f) zatwierdzamy ‘OK’ i sprawdzamy czy na liście jest właściwy adres (z portem)
Powinno działać. Próbowałem wkleić do pola ‘4’ bezpośredni link do WMS lecz pojawiły się problemy z rozwalonymi kaflami. Taki problem też już został mi zgłoszony wcześniej. Wykonanie wg listy powyżej u mnie zadziałało poprawnie. Nie wiem od czego może to zależeć. Ewentualnie zachęcam do prób.
Warstwa świetnie nadaje się do uzupełniania cieków i zbiorników wodnych, dróg w lesie, urwisk/klifów, nasypów (przy okazji mostów/wiaduktów).
EDIT: Ta rozdzielczość nie jest wszędzie dostępna.
EDIT: Aktualny adres to: http://85.11.120.22:8080/service
Ja zgłaszałem rozwalone kafle po użyciu bezpośredniego linku. Metoda z powyższego postu działa! Już widzę, gdzie niedokładnie poprowadziłem drogę przez las