Wybaczcie, że jeszcze raz, ale natknąłem się właśnie na to sam, a pozostało bez odpowiedzi.
Jak uważacie? Można?
Są zdjęcia lekko nowsze od geoportalowych i chyba lepszej rozdzielczości. Warunki ponownego wykorzystania tutaj, bo ja nie bardzo się na tym znam
Można. Jak chcesz być całkiem w zgodzie z ich warunkami to powinieś wysłać im mail na adres BG-informacjapubliczna@um.warszawa.pl - z informacją, że planujesz rysować w OSM z ich podkładów.
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedz Teraz wszystko jasne.
Zapowiedziana w innym wątku warstwa WMS (testowo na weekend, później zobaczymy).
W JOSM:
a) w menu ‘Podkłady mapy’ wybieramy ‘Konfiguracja’
b) wybieramy przycisk +WMS
c) w polu ‘1’ wprowadzamy adres http://zsp4.lowicz.pl:9876/isok_cien i wciskamy ‘Pobierz warstwy’
d) w polu ‘2’ zaznaczamy warstwę ‘ISOK_Cien’
e) w polu ‘4’ za adresem serwera dopisujemy numer portu :9876 → http://zsp4.lowicz.pl:9876/isok?FOR…
f) zatwierdzamy ‘OK’ i sprawdzamy czy na liście jest właściwy adres (z portem)
Powinno działać. Próbowałem wkleić do pola ‘4’ bezpośredni link do WMS lecz pojawiły się problemy z rozwalonymi kaflami. Taki problem też już został mi zgłoszony wcześniej. Wykonanie wg listy powyżej u mnie zadziałało poprawnie. Nie wiem od czego może to zależeć. Ewentualnie zachęcam do prób.
Warstwa świetnie nadaje się do uzupełniania cieków i zbiorników wodnych, dróg w lesie, urwisk/klifów, nasypów (przy okazji mostów/wiaduktów).
EDIT: Ta rozdzielczość nie jest wszędzie dostępna.
EDIT: Aktualny adres to: http://85.11.120.22:8080/service
Ja zgłaszałem rozwalone kafle po użyciu bezpośredniego linku. Metoda z powyższego postu działa! Już widzę, gdzie niedokładnie poprowadziłem drogę przez las
Ja zgłaszałem rozwalone kafle po użyciu bezpośredniego linku. Metoda z powyższego postu działa! Już widzę, gdzie niedokładnie poprowadziłem drogę przez las
To się cieszę.
EDIT: Nawet jeśli ktoś nie jest zainteresowany rysowaniem z tego podkładu, to może chociaż dodać warstwę i trochę ją pooglądać. Zobaczymy jak będzie sprawował się serwer.
Od strony klienta sprawuje się znakomicie. Tak na oko wcale nie gorzej niż WMS bezpośrednio z Geoportalu.
Nawet jeśli ktoś nie jest zainteresowany rysowaniem z tego podkładu, to może chociaż dodać warstwę i trochę ją pooglądać. Zobaczymy jak będzie sprawował się serwer.
Nareszcie mogę wyrysować leśne drogi, którymi spacerowałem
A serwer daje radę - raz tylko zprzez chwilę zaczął mi serwować białe kafle.
Wielkie dzięki za ten podkład! W końcu mogłem wyrysować niektóre rzeczy, których nie byłem w stanie sprawdzić. Co do wydajności, to u mnie wszystko ok się ładowało
przez chwilę zaczął mi serwować białe kafle.
Wczoraj po 16 zrestartowałem serwer www, po 22 ubiłem jeden proces, bo myślałem, że się zwiesił z okazji nowej wizualizacji, a on był od isok
Dobrze, że od Waszej strony wygląda to nieźle.
U mnie jest trochę gorzej. load wzrasta znacząco w czasie generowania kafli. swap nie ruszony, procesory/procesy bardzo różnie. Myślę, że gdy przed tym postawimy cache będzie dużo lepiej.
Oczywiście nie trzeba się na razie powstrzymywać. Dodam tylko (nie wiem czy dobrze robię ;)), że na isok gdzieniegdzie widać nasypy szybkich dróg, których nie ma jeszcze na zdjęciach.
Na razie zamykam i po południu otworzę.
Sprawa u mnie wygląda nieciekawie. Procesy serwera qgis łapią jakieś zwiechy i cały czas (mimo braku aktywności klientów) coś mielą na ~100%. Musiałem je ubijać. Czasem jeden, czasem więcej, czasem wszystkie przydzielone. Jeśli macie pomysł jak sprawdzić powód, dajcie znać.
czy istnieje mapa budynków dla Podkarpacia jak poniższa dla Rzeszowa?
wms:http://wms.erzeszow.pl/?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=komunikacja,budynki,adresy&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
Jeśli tak proszę o link
czy istnieje mapa budynków dla Podkarpacia jak poniższa dla Rzeszowa?
Który powiat? - sprawdzę. Serwisy lokalne tworzone są dla powiatowych wydziałów geodezji i tam trzeba będzie poszukać, ewentualnie spróbować się skontaktować.
powiat rzeszowski najbardziej mnie interesuje a wskazana przeze mnie mapa jest dla samego miasta
Nie udało mi się odnaleźć dedykowanego WMSa, ale można skorzystać z tego ogólnokrajowego Geoportalu:
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=1,2,3,4,5,6,7,8,9&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
czy aby na pewno ta linia jest poprawna? JOSM nie pobiera żadnej warstwy mówiąc “Nie udało się pobrać listwy warstw”. A tak swoją drogą czy wpis “G2_BDOT_BUD_2010” oznacza, że posługujemy się danymi sprzed kilku lat tak jak i w przypadku podkładów orto?
Wklej tę linię do pola ‘4’ i nadaj nazwę. To jest wygenerowany link z warstwami.
traz śmiga trzeba było ta od razu
Nie udało mi się odnaleźć dedykowanego WMSa, ale można skorzystać z tego ogólnokrajowego Geoportalu:
wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_BDOT_BUD_2010/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=1,2,3,4,5,6,7,8,9&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (JOSM)}
Małe pytanko… “Można” w znaczeniu “dozwolony użytek przy tworzeniu OSM”?
Dotychczas myślałem, ze przy tworzeniu OSM można korzystać z ortofoto i danych adresowych.
Małe pytanko… “Można” w znaczeniu “dozwolony użytek przy tworzeniu OSM”?
Dotychczas myślałem, ze przy tworzeniu OSM można korzystać z ortofoto i danych adresowych.
Tak można przerysowywać bez ograniczeń dowolne dane Geoportalu, natomiast nie ma co liczyć na gotowe dane do zaimportowania.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Geoportal.gov.pl
http://ump.fuw.edu.pl/mediawiki/images/5/5c/UMP_GUGiK_201309.jpg
Ortofoto też przerysowujemy… A dane adresowe pochodzą z innego źródła - EMUiA/iMPA które są dostępne na podstawie innych regulacji.