osmapa.pl

Pytanie czy te nazwy nie podpadaja pod loc_name? (I jak sie adresuje list do danego domu?)

Routingu nie trzeba chyba stawiac na nowo tylko wyszukiwarke, ale nie moge za bardzo w tym pomoc. Render dla jednego kraju moge postawic jesli rzeczywiscie mialoby to byc przydatne (czyli kiedy rzeczywiscie weszloby w zycie takie tagowanie i wiedzialoby o nim troche wiecej osob niz 5). Tymaczasowy render chyba mozna wyklikac na stronie ktorejs z firm pracujacych z osm.

Local Name jest przykładowo w Irlandii gdzie poczta nie ma numeracji a budynek ma nazwę zwyczajową.
Byłem w 2004 roku tutaj: http://www.openstreetmap.org/#map=17/52.06293/-9.51095
wytłumaczyli mi miejscowi, że stare bydynki mają nazwy zwyczajowe typu (w wolnym tłumaczeniu) Dom Grubej Zośki.
Tak się adresuje listy, poczta wie, listy dochodzą. niemiejscowi głupieją…

W tym przypadku chodzi o numerację tymczasową do momentu aż się administracja państwowa nie ruszy.
Dlatego jakiś specjalny tag, którego nie da się pomylić z innym.

Będę w Kathmandu rozmawiał z ludźmi z poczty. Bu ich przekonać muszę mieć przykład. A mapowiczów jest w Kathmadu dużo więc myślę, że dość szybko by się to dało zrobić dla jednej, testowej dzielnicy, tym bardziej że coś innego już testowo tam robiono:

http://www.kathmandulivinglabs.org/project/details/mapping-and-opening-data-for-local-governance-and-citizen-engagement

Z tego co widzę na mapie Kathmandu to trochę budynków ma numery. To są numery oficjalne, czy jakaś twórczość mapowiczów?
Bo numeracja jest mocno pieprznięta - masz budynek 130 a zaraz obok 97/30 i 3935 (??). Najpierw chyba trzeba by w skali kraju przyjąć jakieś sensowne schematy, bo w dłuższej perspektywie czasu zakopią się w tym. A co jak co - w naszym kraju chyba dobrze wiemy jaka to radość jak jedziesz ulicą i szukasz domu - 12…14…16…97A, 180/12… No i brak spójnego systemu to ogromne koszty dla poczty i handlu.

Może ktoś z firmy Geo-System śledzi wątek i podzieli się doświadczeniami z polskich gmin.

Może zresztą nie kombinować tylko takie adresy wpisywać w normalne tagi name=* i addr:* i ew dodawać dla ulic np. name:temporary=yes a dla budynków addr:temporary=yes. Wtedy wszystkie nawigacje i mapy nie wymagają modyfikacji, a ew. jakiś specjalistyczny render pokazywałby administracji kraju, które częsci wymagają zmian (bardziej chyba legislacyjnych niż technicznych).

O ile mamy regułę, aby mapy tworzyć zgodnie z rzeczywistością to chyba w takich przypadkach jak Nepal to OSM może kreować rzeczywistość. Zresztą o ile wiem to w wielu przypadkach i Polsce tak działa, że to oficjalnych rejestrów trafiają nazwy ulic dopiero spisywane z tabliczek i map.

Dokładnie tak.
Co do numeracji: Część jest prawidłowa, część to błędy mapowiczów. Testy trzeba zacząć na obszarze, gdzie nie ma nic.
Co do taggingu to jak najbardziej, rozmawiajmy na ten temat. Wszelkie sugestie są mile widziane, również dyskusje na ten temat.
Daj cynk do Geo Systems. Z chęcia z nimi porozmawiam jeśli mają czas i ochotę.

Tak, do tego tez sluzy addr:housename

Z tym loc_name nie chodzilo mi o adresy tylko nazwy ulic. Rozumiem, ze nazwy o ktorych mowisz nie sa calkiem od czapy, tylko sa to nazwy przez kogos juz uzywane? Moze nawet mozna uzyc po prostu name – OSM dokumentuje rzeczywistosc a nie to, co urzedy ustalily.

Nie wiem, jak to wygląda. Dowiem się w przyszłym tygodniu na miejscu…
Oczywiście, jeśli miejscowi używają własnych nazw, to jest to po prostu name…

Dlaczego na mapie na osmapa.pl nie wyświetla się torowisko Poznańskiego Szybkiego Tramwaju? Zwykłe linie tramwajowe są renderowane.

Korzystam u siebie z sieci TOR dodatkowo posiadając u siebie tak zwany Exit Node. Powoduje to, że nie mogę wejść na stronę osmapa.pl. Czy jest jakaś szansa by to zmienić? Generalnie jest to jedyna strona gdzie taki problem doświadczyłem. Tego typu blokady zakładają zwykle fora internetowe by uniemożliwić edycje spamerom, ale skoro niniejsze forum daje mnie się szansę wypowiedzieć to może i osmapa zmieniła by swoją politykę w tym względzie?

Nie zależy to od nas. Firma hostingowa, u której mamy wykupioną usługę (Hosting House) ma jakieś problemy z tym najwyraźniej.

Znalazłem dwa duże szlaki rowerowe, które się nie renderują na osmapa.pl: Szlak Bursztynowy Greenway oraz Kraków-Morawy-Wiedeń Greenway: http://cycling.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=14&lat=50.03612&lon=19.82928&hill=0.5&route=1#
Czy to dlatego, że nie zawierają informacji o kolorze? W takim razie dlaczego renderuje się pobliska Wiślana Trasa Rowerowa? Oba szlaki Greenway są międzynarodowe i bardzo długie. Warto by to poprawić.

Bo uzywa innego tagu niz linie tramwajowe. Dodalem go do stylu, na razie wyrenderowala sie tylko czesc w okolicy petli.

Co jest troche ironiczne bo tam jest hostowana tylko najlzejsza serwerowo czesc strony czyli HTML.

Chyba tak. WTR ma tag colour=blue, dlatego sie pojawia.

Ale jak mialyby renderowac sie szlaki bez koloru? Same nazwy chyba warto dodac, w miare mozliwosci dodam.

Może na szaro? Szary jest jakiś taki … bez koloru.
Swego czasu sprawdzałem jak w terenie jest wyznakowany Bursztynowy Greenway. Jest tych tabliczek całkiem sporo.

I jak byl oznaczony?

Dodalem renderowanie szlakow bez kolorow, aktualnie jako nazwy.

Oficjalne logo szlaku: http://www.greenways.by/index.php?content&id=66&lang=pl
Tabliczka szlaku na pierwszym zdjęciu od góry, niższa tabliczka, zwróć uwagę na logo: http://www.eko.org.pl/seminarium/2.html
Inny przykład znakowania: http://trail.pl/szlaki/zielony-szlak-rowerowy-przez-krakow-greenways-szlak-bursztynowy-4343/zdjecia/10484#ph
Jak widać, znakowanie nie wskazuje na żaden konkretny kolor. Zamiast niego jest logo szlaku.

Renderujesz takie szlaki za pomocą samej nazwy? Moim zdaniem to za mało aby przebieg był czytelny na mapie. Jeśli nie jesteś przekonany do linii szlaku w kolorze np. szarym to może ktoś jeszcze się wypowie i mnie wesprze lub zaproponuje inne rozwiązanie? Bursztynowy w rejonie Krakowa wyznakowany jest na tyle gęsto, że prawie można się nim poruszać bez mapy. Moim zdaniem zasługuje na osmapa.pl, w takiej czy innej formie.

Często korzystam z osmapa.pl do celów turystycznych (brak granic administracyjnych i kolorowe szlaki dają sporą przewagę nad openstreetmap.org) ale zastanawia mnie w jaki sposób odbywa się synchronizacja z bazą openstreetmap.org - ręcznie (czy jest to bardzo pracochłonne) czy automatycznie (jak często)? Czy aktualizowana jest cała mapa za jednym zamachem czy tylko wybrany obszar na nieaktualność którego ktoś się poskarży?

Być może na forum jest już taka informacja, ale zwyczajnie nie potrafię jej znaleźć, a od tygodnia czekam na aktualizację i zastanawiam się jak to działa.

To zależy od skali. Na 500m i 300m zmiany pojawiają się po około 2 tygodniach. Na 100m później ale idzie się doczekać. Natomiast na 1km i wyżej to chyba z rok trzeba czekać. Nie przesadzam, rysuję szlaki i widzę kiedy się pojawiają.

Można “wymusić” ponowne wyrenderowanie kafelka przez załadowanie go z /dirty dopisanym do końca adresu, ale radzę z tego korzystać oszczędnie :slight_smile: Kiedyś użyłem tego, by odświeżyć fragment OSMapy który wciąż wyświetlał rażącą bzdurę, poprawioną już wiele miesięcy wcześniej.

Dziala to generalnie tak samo jak na openstreetmap.org tylko okresy sa dluzsze. Dane w bazie aktualizuja sie raz dziennie, zamiast co minute. Kafelki z14-z20 aktualizuja sie kiedy ktos je pobiera, ale u nas generalnie renderowanie konczy sie juz po herbacie (czyli nowy kafelek jest przy nastepnym pobraniu) a na osm.org czesto udaje sie jeszcze przed zaserwowaniem. Kafelki od z13 odswiezaja sie tylko recznie tak jak opisuje Jedrzej.

Dodam, ze caly zeszly tydzien baza byla w tyle bo zapomnialem wlaczyc aktualizacji po przerwie technicznej, ktora miala byc krotka.

Czyli moja analiza czasu odświeżania na osmapa.pl okazała bardzo, bardzo zgrubna :slight_smile: Ale ja naprawdę chciałem pomóc :slight_smile:

EDIT: To dlaczego nie renderuje się się żółty szlak w tym miejscu: http://hiking.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=14&lat=49.74581&lon=19.7457&hill=0.5&route=1
Rysowałem go tydzień temu: http://www.openstreetmap.org/relation/3217824
Sprawdzałem przed chwilą na Google Chrome i Mozilla Firefox. Naciskałem Ctrl-R i F5 aby wyczyścić cache.

Chyba znów wstrzymano aktualizację :frowning: