Często korzystam z osmapa.pl do celów turystycznych (brak granic administracyjnych i kolorowe szlaki dają sporą przewagę nad openstreetmap.org) ale zastanawia mnie w jaki sposób odbywa się synchronizacja z bazą openstreetmap.org - ręcznie (czy jest to bardzo pracochłonne) czy automatycznie (jak często)? Czy aktualizowana jest cała mapa za jednym zamachem czy tylko wybrany obszar na nieaktualność którego ktoś się poskarży?
Być może na forum jest już taka informacja, ale zwyczajnie nie potrafię jej znaleźć, a od tygodnia czekam na aktualizację i zastanawiam się jak to działa.
To zależy od skali. Na 500m i 300m zmiany pojawiają się po około 2 tygodniach. Na 100m później ale idzie się doczekać. Natomiast na 1km i wyżej to chyba z rok trzeba czekać. Nie przesadzam, rysuję szlaki i widzę kiedy się pojawiają.
Można “wymusić” ponowne wyrenderowanie kafelka przez załadowanie go z /dirty dopisanym do końca adresu, ale radzę z tego korzystać oszczędnie Kiedyś użyłem tego, by odświeżyć fragment OSMapy który wciąż wyświetlał rażącą bzdurę, poprawioną już wiele miesięcy wcześniej.
Dziala to generalnie tak samo jak na openstreetmap.org tylko okresy sa dluzsze. Dane w bazie aktualizuja sie raz dziennie, zamiast co minute. Kafelki z14-z20 aktualizuja sie kiedy ktos je pobiera, ale u nas generalnie renderowanie konczy sie juz po herbacie (czyli nowy kafelek jest przy nastepnym pobraniu) a na osm.org czesto udaje sie jeszcze przed zaserwowaniem. Kafelki od z13 odswiezaja sie tylko recznie tak jak opisuje Jedrzej.
Dodam, ze caly zeszly tydzien baza byla w tyle bo zapomnialem wlaczyc aktualizacji po przerwie technicznej, ktora miala byc krotka.
Szlak Kleeberga składa się z trzech etapów, każdy w innym kolorze. Otagowałem środkowy segment (kolejne dwa poczekają na kolejny wyjazd w tamte rejony), a następnie relację szlaku czerwonego dodałem do super-relacji szlak Kleeberga: http://www.openstreetmap.org/relation/5254938
Typ i kolor wstawiłem do nazwy szlaku w sierpniu 2013, wtedy jeszcze chyba nic w tym zakresie nie było ustalone. Natomiast w maju tego roku, przy ostatnim uzupełnieniu, nie usunąłem ich z nazwy. To moje niedopatrzenie, poprawię się
Przy okazji potwierdzam: osmapa.pl od jakiegoś czasu nie uwzględnia zmian w szlakach.
Jeśli chodzi Ci o wizualizację stref parkowania na w/drogowe, to może powodem jest to, że wszystkie strefy wypełnione na żółto są relacjami, np.: http://www.openstreetmap.org/relation/3115330 (Chyba) Twoja jest linią. Dodatkowo u Ciebie (chyba) są pomieszane type i boundary. Ja teraz nie pamiętam co wyłapuje ta warstwa ale widzę jeszcze różnicę między parking i parking_fee.
Jeśli wizualizacja powinna coś uwzględniać dodatkowo, proszę o informacje.
PS. Następnym razem prosimy o sprecyzowanie gdzie jest problem i najlepiej z przykładami, na co patrzeć.
Autorem strony osmapa.pl jest Yarl, a administratorem serwera jest marimil i ja. Jeśli ktoś chce dłubać przy stronie, można wrzucić kod strony na githuba i chętni niech robią commity.
Stylem mapy (kafelków) zajmuje się balrog-kun.
Mhmm… a ktos mialby sile, czas i kompetencje zeby uzyc kod opentopomap do tego? Oni tam zrobili dwie doskonale rzeczy: wyswietlanie nazw geograficznych , szczegolnie miejscowosci, w miejscach o najmniejszej entropii ( na polski - tak zeby zaslanialy jak najmniej wartosciowej informacji geograficznej na mapie) oraz optymalizacje wyświetlania rownie waznych informacji na mapie tak zeby siebie nawzajem nie zaslanialy (np szczyt gorski nie będzie przeslanial schroniska turystycznego).
Renderer dziala na openstreetmap.pl. Od biedy moznaby na ten serwer wcisnac jeszcze jeden styl mapnika jesli chcesz taki stworzyc pod warunkiem ze bylby w miare wydajny. Osobiscie poswiecam czas na utrzymanie aktualnego osmapa-topo (zawsze jest cos do zrobienia) i raczej nie pomoge w debugowaniu i optymalizowaniu innego stylu.
W miare mozliwosci spojrze na to wyswietlanie nazw z opentopomap i moze uda sie to zaadaptowac do osmapa-topo.
O ile wiem mapnik nie ma, ale i nie potrzebuje obslugiwac CartoCSS, bo ono sie kompiluje do stylow mapnika - sądząc po tym, że styl osm.org tego uzywa to musi byc mapnik 2.
Przez dlugi czas renderowalismy przeciez polskie kafelki hike&bike, a ten style jest w CartoCSS.