Pytania początkujących

To dość istotne, więc napiszę wyraźniej:
jesli w budynku jest tylko Dom Kultury i nic poza tym, to tagi powinny być na obrysie budynku. Jeśli poza tym jest coś jeszcze (np. Dom Kultury jest na parterze, a wyżej są mieszkania, albo w tym samym budynku jest jeszcze fryzjer i pub/restauracja), to wtedy budynek dostaje tag building=residential, a tagi dla Domu Kultury są w punkcie wewnątrz obrysu budynku. Analogicznie dla wszystkich innych POI.

W jaki sposób to można sprawdzić bo sam mam dylematy co w tagach umieścić.

Mam pytanie odnośnie błędów/ostrzeżeń przy wychodzeniu i wysyłaniu zmian na serwer pokazują mi się problemy do rozwiązania które popełniłem, w oknie “wyniki sprawdzania” są te problemy i jest “napraw” mogę klikać na to by z automatu naprawiło? Miałem np. sytuację, że przeciąłem chodnik i drogę, nie wiem co w takiej sytuacji robić, jak zostawiam chodnik z węzłem to też jest błąd typu, żę “niezakończony węzeł”.
Inne pytanie czy skupić się na dodawaniu nowych rzeczy, tagowaniu itp. i błędy których nie potrafię naprawić zostawiać (ktoś inny może będzie wiedział jak to rozwiązać) czy kombinować jak rozwiązać błąd?

Też nie wiem jak rozwiązać “węzeł końca drogi leżący blisko innej drogi (ulicy)”
http://scr.hu/0qob/jff04 węzeł leży blisko innej ale chyba o chodnik chodzi, a tego chyba na logikę się nie łączy?

Edit2:
Mam jeszcze jedną zagwozdkę, otóż mam dosyć długi chodnik, między dwoma węzłami muszę zrobić schody, jak to najprościej zrobić nie kasując całej ścieżki? Próbowałem już wszystkiego z zakładki ‘narzędzia’.

Nie bardzo rozumiem, dlaczego miałoby się tego nie łączyć w tym wypadku. Możesz zejść z tej ulicy na chodnik ma jej końcu? ;).

wciśnij literkę “a”, kliknij chodnik na początku schodów, wciśnij “ESC”, kliknij chodnik na końcu schodów - dodasz dwa węzły do istniejącej ścieżki. Wciśnij “s” kliknij pierwszy, przetnij ścieżkę, to samo z drugim. Zmień tagi środkowego kawałka ;).

Na początku też nie rozumiałem połowy ostrzeżeń (jeśli nie większości). Sprawdź, czy węzły, które powinny być połączone są połączone (właściwie drogi, nie węzły) - najłatwiej to sprawdzić ciągnąc za węzeł (a potem “cofnij”). Warto się nad tymi błędami zastanowić, może wymyślisz, o co chodzi, jak nie to czasem wujek google zna odpowiedź ;). Możesz też pytać tutaj, ale czasem będzie potrzebny link do miejsca na mapie…

Nie no spoko, wszystkie poprawiłem i czuję się dumny z siebie. Twój sposób “na schody” wypróbuję, dzięki.
Mam prośbę czy mógłby ktoś zobaczyć czy to co dodaję/edytuję robię dobrze czy jakichś błędów nie powielam w moim rozumowaniu co, gdzie, z czym idp :slight_smile:

Tak na szybko, to jeśli chodnik/ścieżka krzyżuje się z drogą, to powinien mieć z tą drogą punkt wspólny. To jest w zasadzie ogólna prawidłowość dla dróg, po których się jeździ/chodzi. Jedyny wyjątek to taki, jeśli nie da się przejść tak po prostu z jednej na drugą (bo np. jedna idzie górą a druga dołem).
Zresztą od czasu do czasu warto też sobie sprawdzić tutaj pewne błędy w okolicy (nie tylko własne):
http://keepright.at/report_map.php?zoom=16&lat=50.38797&lon=18.95541&layers=B0T&ch=0%2C30%2C40%2C50%2C70%2C90%2C100%2C110%2C120%2C130%2C150%2C160%2C170%2C180%2C191%2C192%2C193%2C194%2C195%2C196%2C197%2C198%2C201%2C202%2C203%2C204%2C205%2C206%2C207%2C208%2C210%2C220%2C231%2C232%2C270%2C281%2C282%2C283%2C284%2C285%2C291%2C292%2C293%2C294%2C295%2C296%2C297%2C298%2C311%2C312%2C313%2C320%2C350%2C370%2C380%2C401%2C402%2C411%2C412%2C413&show_ign=1&show_tmpign=1

Witam forumowiczów i proszę o pomoc!
Kilka dni temu stałem się “szczęśliwym” posiadaczem Garmina Dakota 20 i od tego czasu próbuję dowiedzieć się jak wgrać darmowe mapy na to urządzenie.
Niestety do oryginalnego urządzenia dołączona jest tylko ogólna mapa świata i nic więcej, a za kilka dni wyjeżdżam i działająca mapa jest w związku z tym wskazana :slight_smile:
W jaki sposób mogę wgrać mapy z OSM? Próbowałem już na wiele sposobów, ale nie wychodzi.

Z góry dziękuję za pomoc

A tutaj sprawdzałeś? Ściągasz zawsze plik IMG, rozpakowujesz i wrzucasz do nawigacji (ja wrzucam tam, gdzie jest gmasupp.img, zmieniając uprzednio nazwę wrzutki na inną). Ja mam wgrane OSMapa-Ogonki, OSMapa-Szlaki i OSMapa-Warstwice. Nie jest to jedyna możliwość dla Polski, ale ja używam akurat tej i działa ;).

Możesz jeszcze zainstalować program Garmin BaseCamp, zainstalować mapę w formie instalatora exe (z garmin.osmapa.pl) i z poziomu aplikacji wgrać mapę po USB na urządzenie. Trochę więcej zabawy, ale za to możesz na komputerze planować trasy, punkty, itp.

Mam problem od dłuższego czasu z naprawieniem trzech adresów, mianowicie:

  1. Osikowa, Owczarki, Świerkocin, gmina Grudziądz, Grudziądz, województwo kujawsko-pomorskie, Polska, ulica ta leży w Grudziądzu w północnej części.
  2. Spacerowa, Karbowo, gmina Brodnica, powiat brodnicki, województwo kujawsko-pomorskie, Polska, jest to ulica należąca do Brodnicy.
  3. Tatarakowa, Karbowo, gmina Brodnica, powiat brodnicki, województwo kujawsko-pomorskie, Polska, również ulica należy do Brodnicy. Leżą one koło siebie przy południowym brzegu jeziora Niskie Brodno.

I nadal próbujesz naprawiać to przesuwając granice w niewłaściwe położenie, tak? Już Ci pisałem, że tak się nie robi. Nominatim jest tylko jednym z wielu narzędzi, w dodatku ułomnym i nie widzę powodu, by psuć dane “bo coś tam nie działa w Nominatim”.

Skoro te ulice należą do Brodnicy, a były za jej granicą to gdzie leży błąd jak nie w obrysie granicy?

A co tu nie gra?
Świerkocin jest nadmiarowy?
No to popraw (zamień na obszar/ relacje granicy) z punktowego

http://nominatim.openstreetmap.org/details.php?place_id=169564

Przebieg granicy możesz sobie zobaczyć na podkładzie z EMUiA. Nie wiem jak to wygląda we wspomnianej Brodnicy, ale w przypadku Grudziądza znowu znalazłem Twoją robotę polegającą na przeciąganiu granic.

przemek2906, wyrysowałeś granicę Świerkocina według czyjegoś widzimisie na wikimapii, jest to niedozwolone wzornictwo, dlatego usunąłem tę granicę. Również jedną z ulic w Brodnicy wprowadziłeś jak jest w googlemaps, a przebiega zupełnie gdzie indziej (to już poprawiłem dawno).
Napisałem Ci również jak poprawnie zrobić taką granicę.
Dodatkowo, pozmieniałeś ulice na nieprawidłowy schemat (Świecie i jeszcze gdzieś - nie pamiętam, ale łatwo ustalić), prosiłem o poprawę i dalej nie zrobiłeś tego.
Ulica Osikowa znajduje się i w Grudziądzu i Świerkocinie.

Nie rozumiem tego z tym “przetnij ścieżkę” :slight_smile:

Ścieżkę przecina się klawiszem P. Jak zaznaczysz drogę i węzeł, a potem naciśniesz P, to droga zostanie podzielona na dwa odrębne odcinki (połączone “fizycznie”), którym będzie można nadać osobne tagi.

Czy moglibyście używać spójnej nomenklatury? Nie “ścieżka”, nie “droga” tylko linia.

Jak dodać przejazd kolejowy na przecięciu drogi i torowiska?

Dodajesz tag w punkcie przecięcia: railway=level_crossing

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:railway%3Dlevel_crossing

tutaj możesz sprawdzić gdzie przejazdy są już dodane:
http://osmapa.pl/w/przejazdy2/

Dzięki,