Projekt stricte niekomercyjny wyklucza komercyjne zastosowanie danych. Inaczej, z punktu widzenia wlasciciela danych byla by to luka pozwalajaca na generowanie zysków z tego, co wlasciciel za grube pieniadze stworzyl.
Problem polega w tym przypadku na tym, ze jakkolwiek by wlasciciel sie nie wykrecal, stworzyl on to za NASZE pieniadze czyli podatki.
W zwiazku z tym przed zadnym niezawislym sadem wlasciciel tego typu danych nie dojdzie swoich praw.
Generalnie wydaje mi się, że jest to błąd myślowy wielu jednostek administracji państwowej zajmujących się geodezją wynikający z obawy przed tego typu projektami.
Dana osoba czuje się powołana do ochrony powierzonego jej obszaru działań w zwiążku z czym ma problem komuś je takk po prostu oddać, gdyż urzędy zarabiają na sprzedaży map.
Trudno większości tutaj zrozumieć że po pierwsze:
udostępniają nie całość bazy lecz tylko jej fragmenty, które i tak pędzej czy później społeczność sama stworzy.
Po drugie: społęczność nie jest, nie chce być i nigdy nie będzie konkurentem administracji państwowej a wręcz przeciwnie - jest jej potencjalnym sojusznikiem w weryfikacji map i ich zawartości. Tego typu projekty powstają jak grzyby po deszczu na zachodzie, tak więc mogą powstać i miejmy nadzieję jak najszybciej powstaną także i u nas.
No i po trzecie to, ze statustycznie na wykorzystaniu takich danych przez ludzi zyskuje panstwo i zyskuja wszyscy inni. To czy wykorzystanie jest dla zysku pienieznego, czy nie, nic nie zmienia. Nawet jesli ktos udostepnia usluge za ktora pobiera duzo kasy to zwykle jej uruchomienie jest z zyskiem dla panstwa (m.in. przez podatki) i dla uzytkownikow tej uslugi (w przeciwnym przypadku by jej nie uzywali). Nawet to, ze taka usluga zostanie uruchomiona o pare miesiecy wczesniej (bo nie trzeba szukac dostawcy danych) jest czystym zyskiem dla swiata.
Dokładnie tak. Dlatego powinniśmy nadal prowadzić lobbying w tej sprawie.
Myślę, że najwięcej można to zyskać oprócz rozmów bezpośrednich i argumentacji merytorycznej także przez pracę medialną.
No właśnie. W moim pytaniu o mapy (które się wydzieliło było do osobnego wątka ) chodziło mi o wsparcie tej tezy, że przekazanie danych na potrzeby OSM nie kończy się pozbawieniem urzędu kasy. Co powinno być wzmocnieniem każdej argumentacji.
Czy moge wystapic o zgode do urzedu jako “uzytkownik projektu OSM” czy lepiej poprosic o pomoc ktoregos z czlonkow stowarzyszenia aby o zgode wystapilo stowarzyszenie jako calosc, a nie tylko ja jako user? Chcialbym sam sie tym zajac, ale jesli mialoby to byc nieskuteczne…
W dniu 15.11.2012 Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, w odpowiedzi na nasz wniosek o przekazanie do wykorzystania w projekcie OSM warstw z Leśnej Mapy Numerycznej przekazała dane w postaci wektorowej, oraz wyraziła zgodę na wykorzystanie wms znajdującego się pod adresem: http://mapa.katowice.lasy.gov.pl/geoserver/wms dla następujących warstw: Oddziały leśne, Siedliska wg wydzieleń, Drzewostany wg. siedlisk, Ścieżki edukacyjne, Ścieżki rowerowe, Punkty postoju.
W przypadku wykorzystywania tego wms, prosimy o dodawanie tagu “source=Lasy Państwowe - RDLP Katowice”, oraz “operator=PGL LP”.
W miarę możliwości proszę nie usuwać istniejących wyrysowanych lasów, ponieważ, na tych warstwach nie ma lasów prywatnych - tam gdzie przebieg granicy oddziału nie zgadza się z przebiegiem w Bingu, może to wynikać właśnie ze zmiany formy własności. Druga prośba - nie twórzmy multipoligonów, tam gdzie na zdjęciu z Binga widać wycinkę, ten teren będzie ponownie zalesiony…
Nie, jeśli nie uzyskałeś zgody,v lub nie znajdują się w biuletynie informacji publicznej. Poza tym rezerwaty w dużej części zostały zaimportowane z danych EEA - tędy droga.
Jeśli coś nie znajduje się w biuletynie BIP to nie znaczy, że nie jest to informacja publiczna.
Generalnie jeśli chce się mieć 100% pewność w tym przypadku, nalezy poczekać do zakończenia wątku z Geoportalem i Głównym Geodetą Kraju.
Natomiast najlepiej zwracać się do poszczególnych źródeł z pismami, gdy pojawi się uzasadnienie pisemne do wyroku sygn. akt II SAB/WA 245/12, powinien pojawić się na http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Geoportal wzór takiego pisma (będzie w spisie treści).
Pozdrawiam,
Witam,
mogę spróbować zwrócić się do powiatu wołomińskiego o dane przede wszystkim adresowe, a może i coś więcej. Ponieważ nigdy nie wykonywałem żadnych importów do OSM, to mam pytanie, w jakim formacie (o ile dałoby się negocjować konkretny format) najlepiej byłoby mieć takie dane?
Co do importu to oczywiście zwrócę się o pomoc do bardziej doświadczonych użytkowników, gdybym posiadał już pliki.
W formacie Shapefile (SHP) lub natywnym. Inaczej możesz spotkać się z cennikiem za przetworzenie danych. Poradzimy sobie z każdym formatem jaki mają samorządy