Kontakty z urzedami i firmami

Podstawe mamy w udip, a nie byla by ona juz wtedy sprzeczna z ustawa o prawie geodezyjnym.

A jaka jest definicja projektu stricte niekomercyjnego?
Pozdrawiam,

Projekt stricte niekomercyjny wyklucza komercyjne zastosowanie danych. Inaczej, z punktu widzenia wlasciciela danych byla by to luka pozwalajaca na generowanie zysków z tego, co wlasciciel za grube pieniadze stworzyl.
Problem polega w tym przypadku na tym, ze jakkolwiek by wlasciciel sie nie wykrecal, stworzyl on to za NASZE pieniadze czyli podatki.
W zwiazku z tym przed zadnym niezawislym sadem wlasciciel tego typu danych nie dojdzie swoich praw.

Generalnie wydaje mi się, że jest to błąd myślowy wielu jednostek administracji państwowej zajmujących się geodezją wynikający z obawy przed tego typu projektami.
Dana osoba czuje się powołana do ochrony powierzonego jej obszaru działań w zwiążku z czym ma problem komuś je takk po prostu oddać, gdyż urzędy zarabiają na sprzedaży map.

Trudno większości tutaj zrozumieć że po pierwsze:
udostępniają nie całość bazy lecz tylko jej fragmenty, które i tak pędzej czy później społeczność sama stworzy.
Po drugie: społęczność nie jest, nie chce być i nigdy nie będzie konkurentem administracji państwowej a wręcz przeciwnie - jest jej potencjalnym sojusznikiem w weryfikacji map i ich zawartości. Tego typu projekty powstają jak grzyby po deszczu na zachodzie, tak więc mogą powstać i miejmy nadzieję jak najszybciej powstaną także i u nas.

Tak, o to mi chodzilo.

No i po trzecie to, ze statustycznie na wykorzystaniu takich danych przez ludzi zyskuje panstwo i zyskuja wszyscy inni. To czy wykorzystanie jest dla zysku pienieznego, czy nie, nic nie zmienia. Nawet jesli ktos udostepnia usluge za ktora pobiera duzo kasy to zwykle jej uruchomienie jest z zyskiem dla panstwa (m.in. przez podatki) i dla uzytkownikow tej uslugi (w przeciwnym przypadku by jej nie uzywali). Nawet to, ze taka usluga zostanie uruchomiona o pare miesiecy wczesniej (bo nie trzeba szukac dostawcy danych) jest czystym zyskiem dla swiata.

Dokładnie tak. Dlatego powinniśmy nadal prowadzić lobbying w tej sprawie.
Myślę, że najwięcej można to zyskać oprócz rozmów bezpośrednich i argumentacji merytorycznej także przez pracę medialną.

Wątek poboczny został wydzielony: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=272434#p272434

No właśnie. W moim pytaniu o mapy (które się wydzieliło było do osobnego wątka :slight_smile: ) chodziło mi o wsparcie tej tezy, że przekazanie danych na potrzeby OSM nie kończy się pozbawieniem urzędu kasy. Co powinno być wzmocnieniem każdej argumentacji.

Happy days!

Gmina Gryfino wyraża zgodę na wykorzystanie danych dostępnych tutaj*:
http://gryfino.pl/WrotaGryfina/chapter_56917.asp
http://gryfino.pl/WrotaGryfina/chapter_61673.asp

*przy czym zaznaczają, że dane nie były aktualizowane od jakiś 2 lat.

Dane wektorowe pochodzą z powiatu i tam należy o nie walczyć, co też pozwolę sobie uczynić :slight_smile:

Juhu! Dodałem trochę nazw ulic na podstawie tej mapki flashowej.

Czy moge wystapic o zgode do urzedu jako “uzytkownik projektu OSM” czy lepiej poprosic o pomoc ktoregos z czlonkow stowarzyszenia aby o zgode wystapilo stowarzyszenie jako calosc, a nie tylko ja jako user? Chcialbym sam sie tym zajac, ale jesli mialoby to byc nieskuteczne…

Zapisz sie do nas i wystap jako stowarzyszenie. Nauczylismy sie ze to dosc pomaga w staraniach.

@MilyMichas
Jeśli przygotujesz wniosek (może być na podstawie wcześniejszych, tylko go dostosuj) i podeślesz do mnie to opieczętuję i wyślę.

W dniu 15.11.2012 Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, w odpowiedzi na nasz wniosek o przekazanie do wykorzystania w projekcie OSM warstw z Leśnej Mapy Numerycznej przekazała dane w postaci wektorowej, oraz wyraziła zgodę na wykorzystanie wms znajdującego się pod adresem: http://mapa.katowice.lasy.gov.pl/geoserver/wms dla następujących warstw: Oddziały leśne, Siedliska wg wydzieleń, Drzewostany wg. siedlisk, Ścieżki edukacyjne, Ścieżki rowerowe, Punkty postoju.

W przypadku wykorzystywania tego wms, prosimy o dodawanie tagu “source=Lasy Państwowe - RDLP Katowice”, oraz “operator=PGL LP”.

W miarę możliwości proszę nie usuwać istniejących wyrysowanych lasów, ponieważ, na tych warstwach nie ma lasów prywatnych - tam gdzie przebieg granicy oddziału nie zgadza się z przebiegiem w Bingu, może to wynikać właśnie ze zmiany formy własności. Druga prośba - nie twórzmy multipoligonów, tam gdzie na zdjęciu z Binga widać wycinkę, ten teren będzie ponownie zalesiony…

Podczepię się pod temat. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, mapa obszarów chronionych.
http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/?extent=2007345.578091,7083457.421259,2105032.100221,7152785.805901&mapNr=5&projection=EPSG:900913&styleMask=113113113013113113113
Czy można korzystać z danych ze strony w domenie rządowej, które nie mają oznaczenia praw własności? http://bip.gdos.gov.pl/doc/ftp/Instrukcja_WMS.pdf

Nie, jeśli nie uzyskałeś zgody,v lub nie znajdują się w biuletynie informacji publicznej. Poza tym rezerwaty w dużej części zostały zaimportowane z danych EEA - tędy droga.

Jeśli coś nie znajduje się w biuletynie BIP to nie znaczy, że nie jest to informacja publiczna.
Generalnie jeśli chce się mieć 100% pewność w tym przypadku, nalezy poczekać do zakończenia wątku z Geoportalem i Głównym Geodetą Kraju.
Natomiast najlepiej zwracać się do poszczególnych źródeł z pismami, gdy pojawi się uzasadnienie pisemne do wyroku sygn. akt II SAB/WA 245/12, powinien pojawić się na http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Geoportal wzór takiego pisma (będzie w spisie treści).
Pozdrawiam,

Dziś Stargard Szczeciński przeszedł na jasną stronę mocy :slight_smile:

Witam,
mogę spróbować zwrócić się do powiatu wołomińskiego o dane przede wszystkim adresowe, a może i coś więcej. Ponieważ nigdy nie wykonywałem żadnych importów do OSM, to mam pytanie, w jakim formacie (o ile dałoby się negocjować konkretny format) najlepiej byłoby mieć takie dane?
Co do importu to oczywiście zwrócę się o pomoc do bardziej doświadczonych użytkowników, gdybym posiadał już pliki.

W formacie Shapefile (SHP) lub natywnym. Inaczej możesz spotkać się z cennikiem za przetworzenie danych. Poradzimy sobie z każdym formatem jaki mają samorządy :wink:

Hej Antblant,
kiedy zamierzasz zaimportowac Stargard Szczecinski - tak z ciekawosci pytam.
Fajnie zobaczyc nastepne miasto z duza iloscia szczególów :slight_smile: