Czy i jak oznaczamy regiony geograficzne?

Zastanawia mnie na OSM brak oznaczeń pasm górskich i innych regionów geograficznych. Czy tu jest jakaś praktyka? Czy i jak oznaczamy w ogóle regiony geograficzne (makroregiony, mezoregiony), idące w poprzek podziałów administracyjnych? Takie, dajmy na to, Pojezierze Iławskie albo Beskid Wyspowy?

Dla mnie nie powinno się wrzucać do osm żadnych granic oprócz administracyjnych.

Swego czasu sąsiedzi zza miedzy trochę się o to pieklili, bo w Polsce takie dane w paru miejscach są.
Kiedy robiłem mapę Wielunia renderował mi się w poprzek miasta napis Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Tak więc liniata jest teraz za miastem by nie wkurzać bo standardowe renderery mają z tym kłopot. No ale Wejdź w tą okolicę iposzukaj. Nie tagowałem tego i nie nanosiłem na mapę, ale jakiś standard jest.

Jedni się pieklili, a inni usuwali, bo myśleli, że to jakieś śmieci. A Dotevo zrobił wtedy kawał porządnej roboty, niestety - niedocenionej.

Granice regionów geograficznych są bardzo orientacyjne. Nie mamy żadnych dokładnych źródeł aby je wyrysować.
Kiedyś na mapie OSM było więcej białych obszarów niż linii. Obecnie te przybliżone granice regionów niepotrzebnie zagęszczają obraz.
Do czego, praktycznie, są one potrzebne?

Pardon, co robią? Wystarczyło sobie zrobić filtr w JOSM “source=JerzyK” dzięki czemu ich nie widać.

Miałem na myśli mapy a nie edytor.

Jeśli zacznie się wrzucać granice sołectw, kół łowieckich, leśnictw i różnych zasięgów. To nikt nie będzie chciał tego edytować bo będzie linia na linii.

Co racja to racja. Dlatego robie “walkę wyborczą”: Będę na jesień znowu startował do OSMF.
Jestem zdania, że tego typu dane spokojnie mogą w OSM być. Tyle że potrzebujemy realizacji koncepcji warstw w API.

Też kiedyś szukałem regionów geograficznych w OSM. Szkoda, że te dane są ignorowane, bo chyba OSM już dawno przestało być mapą drogową. Tu jest stara propozycja tagowania:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relations/Proposed/Region

Tutaj statystyka:
http://taginfo.openstreetmap.org/keys/region_category
http://taginfo.openstreetmap.org/keys/region_type

Chyba rzeczywiście większość tego jest w Polsce.

Większość jest w Polsce. Niemcy i Anglicy są zachowawczy i uważają w większości OSM za mapę drogową i dlatego zostają z rozwojem w tyle.
Osobiście cieszy mnie, gdy zżymając się zaczynają po jakimś czasie kopiować to, co robią inni.

O ile dobrze pamiętam OSM “is dedicated to encouraging the growth, development and distribution of free geospatial data and to providing geospatial data for anyone to use and share”. Nie widzę nic specjalnego na temat sieci drogowej w żadnym mission statement OSM.

Ja używam OSM jako źródła informacji turystycznej. Dlatego martwi mnie słaby rozwój turystycznych map topo na bazie OSM. Bo dane w większości już są, tylko nikt nie zrobił dobrego renderingu. OSMapa chyba jest najbliżej, ale generuje sporo bledow no i obejmuje tylko Polskę. OpenCycleMap jest smutnym zartem (zwłaszcza sposób wyświetlania dróg oznaczonych jako dostępnych dla rowerów to jakaś masakra, kompletnie kontrefektywna dla celów tej mapy) i szkoda ze zajmuje takie poczesne miejsce w projekcie.

W tym kontekście mezoregiony umożliwią tworzenie na bazie OSM map turystycznych dla, dajmy na to, Beskidu Niskiego, wyszukiwanie informacji tylko w danym mezoregionie, itd. Nie widzę też żadnego rozsądnego powodu żeby ich nie oznaczać. Rozumiem też już skąd dzisiejszy bałagan, i dlaczego Beskid Wyspowy jest, a Niskiego nie ma, i dlaczego Wyżyna Krakowsko Częstochowska ma miejscami dziury w swoich granicach - po prostu kawał ciężkiej pracy wykonanej 2 lata temu w stworzenie mezoregionów poszedł w międzyczasie w piach.

Nie można tego po prostu przywrócić? Chyba są tu jakieś reverty?

No i: chyba niezależnie od API edytor może zignorować dany typ danych i ich nie wyświetlać? Takich jak granice administracyjne i regionów? A co do renderingu nazw regionów: tagujemy pod renderer?

PS: Znalazłem dyskusję z 2012 na temat mezoregionów - http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=211544, jest nawet numer changesetu więc może to się da jakoś odzyskać?

Reverty są, ale najczęściej ktoś kasując mezoregion, dodawał coś dobrego od siebie, więc wycofanie jego zmian spowodowałoby stratę i bałagan. Lepiej narysować/uzupełnić od nowa, jeśli będzie taka potrzeba.

Ja tu jestem nowy i się nie znam, ale gdyby to zależało ode mnie to revertowałbym bezlitośnie wszystkie zmiany które wandalizują cięzką pracę innych tylko dlatego że się jej nie rozumie :slight_smile:

Ogólnie zgoda, ale pod warunkiem, że się takie zmiany wyłapuje od razu. Niestety, osób monitorujących zmiany jest mało i nie zawsze się da wychwycić nieudane edycje. Cofanie zmian po jakimś czasie najczęściej jest problematyczne.

Swego czasu Tomek (SQ9NIT) uzupełniał/poprawiał mezoregiony, a i na ich podstawie mapę tworzył. Może ma gdzieś jeszcze dane?

G.

Najgorsze w tych granicach mezoregionów jest to, że są w dużym stopniu arbitralnie rysowane. Zdarza się miejscami, że granica przecina w poprzek miejscowość albo jezioro i nie widać w tym większego sensu. IMHO mezoregiony by trzeba rysować przynajmniej po granicach gmin, wtedy to by były tylko relacje, a nie dodatkowe linie… Nie wiem, czy bywają przypadki, żeby jedna gmina była w dwóch mezoregionach, a już na pewno jest bez sensu, jak granica mezoregionu dzieli na pół 5-tysięczne miasteczko…

Granice gmin są bez sensu na pogórzu - gmina obejmuje bardzo często obszar od całkiem płaskiego po grzbiet górski. Choćby takie Bielsko-Biała: centrum miasta to Pogórze Zachodniobeskidzkie, ale najwyższy punkt granicy gminy ma już bagatela 1117 m i zwie się Klimczok, leżący bezapelacyjnie w Beskidzie Śląskim. No ale faktycznie, nie jest to gmina w dwóch mezoregionach… jest w trzech (zahacza jeszcze o Beskid Mały).
Żeby nie było: nie jestem absolutnie za liniami wziętymi żywcem z zgeneralizowanej mapy, które w powiększeniu wyglądają jak narysowane od czapy. Ale nie można tutaj zastosować z automatu granic gmin.

Taka była idea, aby nominatim przy szukaniu szczytów górskich podawał mezoregiony zamiast nic nie mówiących nazw gmin.
Nie sprawdziło się bo ludzie usuwali.

Ja nie rozumiem trochę tego “ludzie usuwali”. Jak to “usuwali”? Czy na OpenStreetMap nie ma śledzenia zmian jak na wikipedii żeby można było rewertować takie usunięcia natychmiast po ich dokonaniu? Wybaczcie te pytania nowicjusza :slight_smile: