Podejrzewam, że nie, ale pewności nie mam - spróbuj założyć bilecik w tej sprawie, to się okaże. Jedyne, co znalazłem że nawiązuje do twojego pytania, to ten komentarz:
Dopiero tu widać jak ważne było przejście z ikonek rastrowych do wektorowych, więc próbuję pchnąć sprawę garstki pozostałych. Jak jeszcze przejdziemy na Mapnika z opcją używania wektorowych ikonek do wzorków, to cały domyślny styl powinien się już ładnie skalować:
dodana ikonka dla instytucji pomocy społecznej - to nawet ważniejsze niż sklepy sportowe, ponieważ jest ich już ponad 42 tysiące (m.in. domy opieki, noclegownie, domy dziecka itp.) i do tej pory nie miały nawet kropki: https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1776
Nie ma jeszcze o tym oficjalnej informacji ani listy zmian, ale kilka razy zauważyłem że pojawiają się na mapie, więc chyba nastąpiło już wdrożenie na produkcję.
Pierwotna wersja tego kodu powodowała problemy techniczne, więc została szybko wycofana, ale teraz rzut oka w skali kontynentów i krajów jest o niebo lepszy niż dotąd!
Wrócę na chwilę do tematu dróg planowanych i budowanych.
Czy naprawdę takim problemem jest pokazywanie na mapie drogi jako w budowie zaraz po podpisaniu umowy? Tak zrobiłem a jeden z kolegów przeniósł ją z powrotem do planowanych z uzasadnieniem, że roboty budowlane jeszcze się nie rozpoczęły. Dokładnie to chodzi o drogę S-3 odcinek Legnica-Bolków.
Wielką siłą OSM w porównaniu do innych map były właśnie drogi planowane i budowane. Planowanych nie ma i zapewne już nie będzie. Dlaczego więc nie pokazywać dróg w budowie z lekkim wyprzedzeniem, oczywiście tam gdzie to jest na 100% pewne. Umowa podpisana, trwają prace optymalizacyjne nad projektem, rozpoczęła się już wycinka drzew… Dlaczego tego nie pokazywać na mapie? Wiele osób pyta o przebieg takich dróg, są artykuły na portalach. To jest znakomita reklama dla OSM że można ją w takim momencie polecić jako praktycznie jedyną mapę z dokładnie naniesionym przebiegiem nowej drogi.
Analogiczna sytuacja jest z S2 w Warszawie. Umowa jest podpisana na kontrakt typu “zaprojektuj i zbuduj”, obecnie trwają prace nad projektem budowlanym, a w terenie widać np. drzewa oznakowane do wycinki, słupki geodezyjne itp. Nie są to więc normalne prace budowlane, mogą być natomiast prowadzone wiercenia, prace geodezyjne itp.
Drogi na OSM niestety nie widać. Ani odrobinę, choć wrysowałem część przebiegu bardzo szczegółowo, ze wszystkimi serwisówkami. Trochę głupio.
W stylu podstawowym tak, bo on tego nie pokazuje. Domyślam się, że chciałeś poruszyć ten temat szerzej, tylko wątek nie do końca trafiony.
Bo w dniu podpisanie umów roboty nie ruszają. A kiedy? A tego nikt nie podaje. Sprawdzając czasem z ciekawości, czy już budują, natykam się na takie kwiatki, jak podpisanie umowy na zaprojektowanie i budowanie, gdzie faza projektowania zajmie rok. A w OSM jest już budowa.
Drugim stałym elementem tych umów podpisanych (w wersji drastycznej-ogłoszenia przetargu), jest brak źródeł-przydatnych w OSM. Nie wiadomo dokładnie skąd, dokąd, nie wiadomo na jakiej podstawie ktoś wcześniej naniósł drogę. Brak linków.
Co gorsza-brak pewności, że przed naniesieniem przebiegu uzyskał zgodę właściciela projektu/mapy na wykorzystanie danych w OSM.
Ja się dziwię, że nikt się nie pyta o legalność tych danych.
Są. Na osmapie i na jednym ze stylów na mapie głównej (HOT).
Może być jakieś wyprzedzenie. Ale jakie, i jak je zweryfikować, skoro nikt nie podaje podstawowych danych ani linków?
A wycinka drzew nie odbywa na bezdrzewnych polach.
Wiele osób po prostu korzysta z dróg, lasów, domów(tych, które przecinają drogi w ‘budowie’). Czy dla nich nieprawda na mapie to też jest dobra reklama OSM?
Ja rozumiem, że nie sposób na bieżąco monitorować kilkudziesięciu km i odzwierciedlać to w OSM, ale możnaby przynajmniej poczekać do rozpoczęcia prac ziemnych.
Bywa że projekt jest gotowy na kilka lat przed podpisaniem umowy na realizację. Przez ten czas przeciez nie będziemy mieli drogi w budowie w OSM?
Projekt bywa gotowy, ale tu mamy już podpisaną umowę na budowę. Jedyną cezurą będzie jeszcze tylko wydanie decyzji ZnRID.
Wykonawca działa już na różne sposoby i zostawia “ślady” w terenie, choć jeszcze nie buduje. W zwykłym atlasie samochodowym już jest przerywana kreska. A w OSM niedasie. Szkoda…
Eee, niedokładny przebieg (odchyłki na kilkadziesiąt metrów od prawidłowego), który poprawiłem z pół roku temu.
Potem się planuje wycieczkę i kombinuje, jak ominąć budowy, których w rzeczywistości nie ma.
Od tego jest tag proposed, żeby oznaczać nim drogi planowane. A że ten czy tamten render ich nie wyświetla? To należy się posłużyć takim, który wyświetla, jeśli akurat potrzebuje się dróg planowanych. Też uważam, że przebieg tych dróg to cenna informacja, ale to nie jest powód, żeby wrzucać do mapy fałszywe dane.
Jak ktoś wystawi stabilny serwer kafelków z drogami planowanymi, działający dla całego świata, to nawet są gotowi go podłączyć jako dodatkową warstwę na domyślnej mapie.
Sprawa jest rozwojowa, tzn. po kilku miesięcach bez protestów w zgłoszeniu odkurzyłem temat, a ponieważ padły głosy zachęty żeby wykorzystać właśnie ten kolor, to zrobiłem banalny PR (czyli gotowy kod do włączenia):
Teraz najważniejsze jest znajdowanie nietypowych miejsc na mapie do testowania oraz dyskusja nad zaletami i wadami tego rozwiązania (w tym propozycje jak to można jeszcze sensownie dopracować).
Pomysl mam, z gatunku tak oczywistych, że się zastanawiam, cy aby już tak nie jest, tylko mi się nie renderowało.
Otóż jeśli ulica ma name i short_name i name się nie mieści na mapie, to powinno się wyświetlać short_name.
Chyba lepiej tak, niż nie wiedzieć, czy segment od skrzyżowania do skrzyżowania jest przedłużeniem tej, czy tamtej ulicy, czy w oole samodzielną trzecią ulicą.