Ik zat dit weekend wat wandelpaden in te voeren en vroeg me daarbij af wanneer een pad een pad is. Duidelijk zijn bospaden en andere afgebakende duidelijk herkenbare paden.
Maar vaak loop ik over paden die eigenlijk niet als zodanig te herkennen zijn. Bijvoorbeeld over de dijk van een riviertje waar al 2 maand niemand langs is geweest. Je loopt dan gewoon door .5 meter hoog gras. Of door een ruig stuk natuur waar een ternauwernood uitgesleten spoor het pad is, maar wel weer onderdeel van lokale wandelroutes. Of een grasstrook ingeklemd tussen bosrand en afwateringssloot naast landbouwgrond.
Toch zijn dat bekende paden en vaak maken ze onderdeel uit van wandelroutes.
Dit soort paden staat ook wel bekend als struunpad of struinpad ( maar in het laatste geval blijkt het dan vaak een aangelegd struunpad, wat nogal tegenstrijdig is ). Het aanbevolen schoeisel is laarzen …
Voor wandelaars leuke informatie, maar hoort het in OSM?
Men loopt daar vaak met een hond, maar ik zou het geen (wandel)pad noemen. Het is gewoon een gras- cq groenstrook. Ook het waterschap/loonwerker maakt er gebruik van voor onderhoud van de sloot.
En daarop gelijkende maar wel onderdeel van de regionale/lokale wandelstructuur. De helft van alle wandelpaden in Westerwolde ziet er namelijk zo uit. Dus niet met uitgangspunt ‘omdat je er kunt lopen’ maar met uitgangspunt ‘is een gangbare wandelroute’. Bijvoorbeeld http://www.openstreetmap.org/?lat=53.058356&lon=7.086846&zoom=18&layers=M . Maakt onderdeel uit van een route.
Je hebt ook zoiets als een tag “unofficial path” in potlatch1. Op het eiland van Dordrecht kun je over de dijken lopen. Het is niet eens een pad en je mag er officieel niet eens komen. Af en toe een hekje. Er zijn zat mensen die deze dijkroute lopen. (nieuwe tag >gedoogroute???)
In potlatch 2 heet het dan generic path.
Is ook vreemd. Maar dat bord komt hier eigenlijk niet voor. Op een fietspad mag/moet je immers altijd lopen als er geen voetpad is.
Leve ons land: je mag overal lopen tenzij specifiek verboden.
Maar ik bedoelde eigenlijk eerder voorbeeld 4/8 achtige paden.
Ik heb ook een vraag: Wat is dit voor een pad?
Ik heb het vermoeden dat het een soort fietspad voor de bewoners van Maarhuizen is, maar highway=cycleway vind ik te veel van het goede, vooral omdat er wat zuidelijker langs het diepje een goed fietspad van Winsum naar Mensingeweer ligt. Er bestaat niet iets als primary en secondary voor fietspaden, of wel?
Linkje naar OSM
highway=path met bicycle/foot/moped=designated?
Je mag nergens anders fietsen en zelfs niet met de brommert op de hoofdrijbaan.
En hoe moet dat met een velomobiel?
Ik zou er dan van maken
highway=path surface=gravel bicycle=yes (staat er niet bij maar waar moet de fietser anders heen?), foot=yes mag ook maar dat geldt standaard voor highway=path.
Op de hoofdrijbaan dan bicycle=no moped=no
Ik weet niet of de voetgangers er wel mogen lopen?
Ik weet ook niet of bromfietsers wel op het pad mogen rijden.
Ik zou zeggen: er is een naastgelegen pad, dus mogen ze niet op de rijbaan (op de weg: foot=no)
Er is geen trottoir, dus moeten ze op de pad (highway=path | foot=yes).
Er is geen verbodsbord, dus waarom niet? (Of dat allemaal wel zo veilig is …?)
Maar moeten we meer doen dan alleen highway=path?
Of gaat het niet met de routeplanners als we niet aangeven op de pad:
cycle=yes | moped=yes | foot=yes
De officiele fietsroute Winsum-Mensingeweer loopt langs het Mensingeweersterloopdiep. Sinds jaar en dag kon je op de fiets na de afslag Baflo niet langs de N361 verder fietsen. Wel kon je door de berm lopend naar Maarhuizen over een vaag pad, ontstaan door gebruik.
Ik gok dat het niet meer dan dat is: een pad dat door gebruik ontstaan is.
Het mooiste is dat dit grindpadje zelfs een bruggetje over een afwateringskanaal heeft.
Als je daar fiets wil je idd langs het Mensingeweersterloopdiep. Asfalt, breed en hooguit landbouwvoertuigen als medeweggebruikers.