Tagowanie kościołów i innych obiektów sakralnych

Choć nie do mnie to zapytam dlaczego godziny otwarcia pubu powinny być a tysiącletniej światyni nie?
Dane powinny być wprowadzane w kolejności użyteczności.
Jeśli jakieś POI jest licznie odwiedzane to zrozumiałe ze powinno być lepiej otagowane.
Dziwna ta dyskusja zmierzająca w kierunku co jest potrzebne a co nie.

Tymczasem tego nie wprowadzamy co dziwi.

OSM nie bazuje na danych urzędowych a na danych od maperów
Właśnie dlatego że być może dane się wprowadzane rozmaicie na strony diecezjalne należałoby je przenieść na osm aby ujednolicić czyli uprościć dostęp do tych danych.Znaczy się dane są aktualne a nie am komu ich przenieść ręcznie.
tymczasem Władek i ibi zupełnie inny problem podnosili.Piali oni ze nie będzie komu (lenistwo) sprawdzać czy wprowadzone dane do OSM są aktualne.
Takie stanowisko według mnie to niezrozumienie idei OSM, która nie jest żadna zamkniętą i kontrolowaną bazą. Każda mapa a w szczególności elektroniczna, ma skrócić czas dostępu do informacji. Po to np na mapach umieszcza się nazwy firm czy telefony kontaktowe.Żadne dane wprowadzone już na OSM nie mają gwarancji aktualności bo nie muszą. Może kiedyś wypracowany będzie mechanizm blokowania danych przed ich skasowaniem lub modyfikacją. Może powstać mechanizm zmiany kolorystyki dla danych które wymagają częstej aktualizacji a np. dla niektórych obiektów ten czas minął i aktualizacja nie nastąpiła.
Nie o tym rozmawiamy. Padły słowa jakoby dane o godzinach mszy były bardziej podatne na dezaktualizacje niż inne.
Tymczasem kościoły są zarządzane i osoby które tym się zajmują są zainteresowane aby informacja była aktualna i docierała do jak największej grupy osób.
Zatem o info zadba: maper, lokalus, wierny, proboszcz i wszyscy co z nim współpracują. Jeśli te dane będą poszukiwane, to natychmiast się okaże, że nastąpiła zmiana, bo np ktoś pocałuje klamkę.

Oj te to dopiero pijaczkowie i złomiarze codziennie dezaktualizują.Wystarczy że przesuną.
Pytanie jest takie: czy OSM potrafi wyrenderować dla rzesz czyli na androida, godziny otwarcia , czy też mamy dopisywać te godziny pod render czyli np. w name?
OSM ma pobić inne mapy szczegółowością danych ale jakoś nie rozwiązano jeszcze problemu ich prezentacji.
I to jest prawdziwy problem a nie dezaktualizacja.Jak się coś nie wyświetla to jak to poprawiać?
Jeśli ludzie z danych nie korzystają to jak lokalsi mają wiedzieć, że takowe dane można wprowadzić?

I to błąd, Miasto to nie burdele ,bary czy kluby nocne. Miasto to np. Katedra do której miliony turystów podążają że o wiernych nie wspomnę. Jak wielkie świątynie nie mają godzin otwarcia to po co wprowadzać godziny “kiosków Ruchu” czy barów piwnych?

Czy dogadanie się w sprawie importu/exportu z opoka.org jest wiarygodne? Wydaje mi się, obie strony na tym skorzystają i są/będą tym zainteresowane.
http://www.msze.opoka.org.pl/

Co do mszy w niezwykłych miejscach, to duże wrażenie zrobiła na mnie informacja, o coniedzielnej mszy w Wieliczce.
“07:30 Msza Św. w kaplicy Św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” - Zjazd Szybem Daniłowicza od godz. 06.30”

Co to za określenie?Jeśli dane są wprowadzone ze stanem faktycznym to skąd podejrzenie, że są dalekie od prawdy?
Czy dlatego że godzinę mszy można zmienić?
A których danych na OSM nie wolno zmienić tzn są stabilne?
Ostatnio marek wykazywał że nawet rzeka Białą zmieniła nurt w dziesiątkach miejsc.
Nie istnieją dane pewne. Pewny to musi być żołnierz czyszczący broń a i tym zdarza się kogoś postrzelić.
Wiadomo jednak że jak jakieś dane będą powszechnie udostępniane w dużych ilościach to ludzie będą z nich często korzystać.A im częściej ktoś będzie z danych korzystał tym częściej będzie je weryfikował ze stanem faktycznym.
Nie ma mapy dobrej raz na zawsze. Nie ma mapy która się nie dezaktualizuje.
Jeśli robimy mapę dokładniejszą niż papierowa 1:100.00 to oczywiste że nasze dane będę się częściej dezaktualizować.
Ale nie mieszajmy w głowach że im więcej danych tym szybciej będą nieaktualne.
Pewien % będzie się dezaktualizował a im więcej danych prawdziwych tym % danych zdezaktualizowanych będzie mniejszy.

Jeśli widzisz problem zdezaktualizowanych i błędnych danych to wymyśl sposób aby nawigacje nie wprowadzały do jeziora.
Chcemy zachęcić ludzi do korzystania z OSM. Pokazujemy im w tym celu szczegółowość mapy. Czy przyciągniemy ludzi pokazując że są ławki , kosze i latarnie, czy też gdy podamy im użyteczne dane jak godziny otwarcia?
Nic się nie stanie jak latarnię ktoś zwali i jak się godziny zmienią.
W pierwszym wypadku nikomu nie będzie się chciało wrysować latarni w nowym miejscu a w drugim przypadku ktoś się wkurzy i dane poprawi.
Skoro jedne dane nie będą poprawiane a drugie tak, to znaczy że te drugie są ważniejsze dla ludzi i kropka.
Dziwi że tak oczywiste rzeczy trzeba kolejny raz wykładać

To się wymyka z komentarza.
Proponuje ogłosić zamknięcie projektu OSM, bo im więcej danych tym szybciej się będą dezaktualizować i nie będzie komu poprawiać.
Tomku ty chyba pomyliłeś OSM z mapą papierową, która raz sprzedana z każdym dniem będzie bardziej nieaktualna.
Przy takim założeniu to rzeczywiście że im większa skala np1:1000.000 to będzie dłużej służyć jako rzetelna i aktualna.
JA jednak podtrzymuje zdanie ze wprowadzając różne dane otrzymamy odpowiedź które były potrzebne bo życie to zweryfikuje.
Dane zdezaktualizowane (długo) nie były potrzebne i żadna strata ze będą wisieć na OSM i nikomu się nie będzie chciało ich poprawić.

Powtarzam : aby dane były aktualizowane muszą się renderować po to, aby każdy użytkownik mapy mógł błąd zauważyć.
Zróbmy eksperyment .W dwóch wsiach są 2 kościoły. Skasujmy w jednym nazwę a w drugim wprowadźmy błędną. Zobaczymy które dane zostaną szybciej zaktualizowane,.

Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych ale ostatnio wiele się dowiedziałem o masonerii.
Co do kwestii co ma się renderować i dlaczego to a nie tamto wiele jest przypuszczeń i wiele trafnych.
Mapa to zapis historii.
Nie było filmów i zdjęć więc dziś tylko mapy pokazują jak się życie zmieniało.
Jest trochę szkiców i litografii ale one nic by nie były warte gdyby nie można ich było ulokować na mapach.Wszystko co dziś na OSM zostanie zburzone , wycięte lub zaorane.
Zostaną tylko zabytki czyli praktycznie kościoły.Dlaczego one dziś nie mają reprezentacji na jaką zasługują?
Czekam na dzień gdzie OSM czyli styl główny przestanie udawać nawigację a zostanie mapą.
Mapą czyli np.tym co będą przyszłe pokolenia studiować bo będzie to źródło informacji o życiu mieszkańców.
Historycy w przyszłości uznają że na OSM nie wprowadzano godzin mszy w obawie aby dane się nie zdezaktualizowały.
Pozostaje się uśmiechnąć i robić swoje.
Jak na razie z OSM można wyczytać że kościoły w Polsce to jakieś tam amenity . Że budynki nazywane są kościołami. Że kościoły nie mają wież ani dzwonnic.Że jeśli mają to wieże renderują się innym kolorem niż nawa główna czyli wieże to nie kościół.Że prawie wszystkie kościoły są z wyznania rzymskokatolickiego. Że te kościoły są chrześcijańskie. Że większość należy do diecezji itd . W praktyce ludziom przydaje się tylko patron. A że we wsi nie więcej niż jeden kościół to przyjezdnym i ta informacja jest zbędna. Czy to szopa katechetyczna czy też monumentalna budowla wysoka na 105 m, nie wiadomo. Czy to ruina od wojny nie używana, nie wiadomo. Czy to kościół parafialny czy filialny tzn czy załatwimy tam sprawę, nie wiadomo. Kiedy warto tam pojechać aby wejść nie wiadomo.Wygląda, że im więcej niewiadomych tym bardziej aktualne dane (niezdezaktualizowane) .

Pacem inter Christiani… Kto pogada z serwisem opoka org?

+1

No jak to kto? Benek :slight_smile:
Jak również, potem napisze konwerter, zintegruje z istniejącymi danymi itd. :wink:

IMHO sam import do OSM to jest puszczanie pary w gwizdek.
Co innego gdyby właściele jednej z tych stron typu msze.pl czy opoka.pl dali się namówić na przejście na OSM.
Wtedy byłaby niemal gwarancja, że dane mają swojego opiekuna, który ma interes w ich aktualości
oraz stoi za nim społeczność własnych użytkowników, z ktorych zapewne nie jeden będzie brał czynny udział w mapowaniu. Choćby tylko tych danych kościelnych.
I tak samo powinno być z każdym rodzajem danych w OSM tematycznie związanych z jakąś grupą zawodową, społeczną itp.
Takie podejście bardzo napędziłoby OSM w Polsce.
Więc zamiast organizować importy to chyba lepiej organizować spotkania z ludzmi którym (potencjalnie) mogłoby zależeć żeby mieć aktualne ( i wolne) dane dla swoich celów. Ktorzy dalej już pociągną temat w swoich środowiskach,

Już się z nimi skontaktowałem. Jest spore zainteresowanie.
Kasa na konwerter jest możliwa. Również podpięcie osmapy pod ich stronkę jeśli Autorzy osmapy się na to zgodzą.
Generalnie wieksze i średnie miejscowości mają w bazie na bieżąco, problem jest z małymi miasteczkami.

@Marek,

To co zauważyłem, to chyba każda diecezja ma u siebie te dane.
Więc pozostało powiązać współpracę webmaster’s z Opoki i Diecezji, a w zamian nasza współpraca aktualizacji obiektów na osmapa.pl i nasza mapa na ich portalach.
Obecnie są uaktualnione dane/lokalizacje wszystkich kościołów i cmentarzy w Archidiecezji krakowskiej, Diecezji tarnowskiej i Diecezji radomskiej.
Są widoczne na: http://osmapa.pl/w/pow2/?lat=51.80861&lon=20.34667&zoom=7&ol=AD

Oj Władku robisz niepotrzebne zarzuty.Tomek jest na tyle rozsądny ze z pewnością rozumie że nie odsądzam go od czci i wiary tylko dlatego, że uparcie zrównywał wagę danych dotyczących kościołów z ławkami czy “pierogarniami”
.
Po prostu napisałem jak do osoby upartej nie rozumiejącej tego co sam proponuje, aby każdy tagował to co potrzebuje.
Choć tagowanie ławek jest proste i przejrzyste, to nie da się tego powiedzieć o godzinach mszy.
Każdy kto chodził do kościoła rodziną, wie że czasem trzeba się cofnąć na następną godzinę aby się nie spóźnić.
Sprawdzanie godzin otwarcia kościołów w necie to fikcja.
Nigdy się z takim przypadkiem nie spotkałem.
OSM to głownie mapa offline na androida i chcemy tam mieć widoczne godziny otwarcia kościołów i urzędów czyli miejsc gdzie nie można się spóźnić.
Nie obchodzi mnie wyznanie Tomka ani czy chodzi do kościoła. Jeśli jest niewierzący to to sprawa miedzy jego rodzicami i nim.
Ja z pewnością nigdy nikomu nie wmawiałem że jest gorszy bo jest niewierzący.
Swoje zdanie na ten temat mam już od 9 roku życia bo obserwuje jednych i drugich.
Ale nie wolno generalizować.
Zatem wróćmy do meritum i jak pisał SQ9NIT szanujmy się nawzajem.
Jeśli ktoś chce tagować burdele i puby piwne to niech taguje jeśli to dla niego najważniejsze.
Ja też nie jestem specjalnie wierzący.Mogę tylko powtórzyć że w 40 mln narodzie 96% ludzi zostało ochrzczonych to znaczy że rodzice chcieli aby ich dzieci wyznawały wiarę przodków. Jeśli SQ9NIT to kwestionuje i żongluije liczbami jakoby praktykującymi było tylko 42-43% to można się w tym doszukiwać złej woli, bo dane statystyczne są powszechnie dostępne.Nie chciałbym w tą stronę ciągnąć dyskusji dlatego do razu zaznaczyłem ze to OT>
Jednak napasałem długie dwa listy w których opisałem sytuacje nerwowe gdy ktoś jest w podróży i ma problem ze zdążeniem na msze.
Tomek psiał tak jakby jedynym wyjściem było szybkie dojechanie do własnego kościoła gdzie godziny otwarcia są znane.
To zupełnie oderwane od tego co niesie życie. Bywało ze musiałem podwozić koleżankę do kościoła po wycieczce i okazywało się, że była pomyłka w godzinach.Potem gnanie autem przez całe miasto w poszukiwaniu kolejnych kościołów.
Potem rezygnacja i zastanawianie się czy się godziny zmieniły czy nasza pamięć zawiodła.
A najgorsze jest poczucie mojej winy, że przeze mnie ktoś nie poszedł ma mszę, choć to było dla niego bardzo ważne.
Może OSM nie ma za zadanie umacniania wiary i nikt tego do niej nie wymaga.
Jednak to wierni w Polsce robią osm a jest ich prawie 40 mln ochrzczonych i 25-30 mln praktykujących. Jeśli jest narzędzie które mogłoby ułatwić ludziom życie np zaplanować wyjazd za miasto to dlaczego go nie użyć?
Wiemy że Europa Zachodnia się laicyzuje i uważnie obserwujemy na ile ten model jest nam narzucany.
Lepiej ten temat zostawić ale trzeba zrozumieć że ludzie będą protestować jeśli będzie blokowane renderowanie ważnych z punktu religijnego treści.
Sam nie raz pisałeś, że nie rozumiesz dlaczego pewne rzeczy się nie renderują choć meijsce pod te obiekty jest.Chłopaki na osmapie.pl poprawili braki w renderowaniu kościołów na Mapniku.
Godziny otwarcia obiektów do ktorych rzadko docieramy bywają bardzo ważne.Jeśli dotyczy to urzędu to idą miliony na utrzymywanie serwisów z aktualnymi danymi.
Dane godzin mszy to inna bajka i to pole popisu dla wolontariatu i nie można ludzi odsyłać do wiki.
W Polsce nie jeździ się na wycieczki z laptopami, a ludzie mają nadzieję że takie dane jak godziny ważnych POI będą się renderować np. w osmandzie trybie offline.Póki te dane siedzą tylko w bazie danych to OSM jest nic nie warta.
Brak danych to brak serwisów.Ktoś musi to błędne koło przerwać.
Proszę od dyskusję na temat różnic tagów godzin serwisu aby zaproponować jakieś szablony .Skoro na drogach i lasach renderuje się pełno ref-ów, to może róbmy godziny pod render bo nie widzę szans aby to się renderowało. Prędzej będziemy mieli w smartfonach Windowsa i szybki net, niż OSM zrozumie, że rodzaj danych i ich ilość na OSM wymusza ich renderowanie

Zibi jesteś niezawodny. Komentarz pasuje do Ciebie jak ulał.
Idę o zakład że na irc-u jeszcze lepiej skomentowałeś :slight_smile:

Nic nie psiałem o konwerterze,
Nie rozumiem dlaczego dane o mszach muszą być niezawodne i nie można polegać na miejscowych czy proboszczu?
Psiałem że gdyby dane sprawdzali ludzie to wciągnęliby się w osm.
Ale jeśli opoka dałaby tu dane to jest to też promocja osm, bo z mapy zapewne zaczęliby korzystać .
Ja tam mogę 500 kościołów ręcznie wklepać tylko niech to się renderuje.

O co się zakładasz, że gorzej skomentowałem? Pytam serio. Ja proponuję 500 zł na dowolny dom dziecka. Stoi?

Znowu zwalasz na innych :slight_smile:
Z mojego doświadczenia i prób, to “miejscowi” a zwłaszcza kapłani mają gdzieś takie “nowinki” jak OSM i na pewno nie będą aktualizować danych OSM.
Może poza kilkoma wyjątkami w skali Polski.
Z rożnych powodów. Generalnie, bo moją dużo innych obowiązków. :slight_smile:

Władku,
tak słusznie. Każda diecezja ma te dane. Z Webmasterem opoki już rozmawiałem. Jutro będą rozmawiać z Zarządem na ten temat. Tutaj mamy typowy temat do rozkręcenia go; mniej więcej tak, jak z przyjaciółmi ze Straży pożarnej. Przełożenie jakie możemy w ten sposób uzyskać dla projektu jest duże. Tym bardziej, że Diecezje włączą się w ten temat jeśli będziemy mieli co pokazac. Dokładnie tak samo, jak ze strażą pożarną.

Aby ktoś zaczął używać OSM, musi tam znaleźć dla siebie coś, czego nie znajdzie gdzie indziej. Abakus oferuje to dla straży. Jest spore prawdopodobieństwo, że będzie tak samo z diecezjami.

@Marku,

Pisząc o diecezjach, chyba obaj mamy na myśli osoby piszące dla nich portale i nadzorujące te portale, a nie kapłanów.
Kapłani mogą ewentualnie robić coś w ramach czasu wolnego.

Tak, oczywiście Władku. Jednak administracyjnie “szefem” jest nadal biskup i on daje ok. A ponieważ w gestii kapłana nie leży innowacja technologiczna, to musi najpierw na jakimś terenie zobaczyć, co jego diecezja będzie z tego miała.
Dlatego istotny jest demonstrator na jakimś terenie i jestem pewien, że Benek świetnie i szybko takie dane może na jakimś obszarze zmapować.

Jak na innych?
Ja w swojej okolicy mogę zrobić jak napisałem nawet 500 kościołów.
Tyle chyba zwiedziłem
Jeśli wrysowałem proboszczowi kościół i wolontariusze dodadzą godziny, to proboszcza zadaniem będzie tylko zgłosić np, raz na 10 lat że się godziny zmieniły (choćby w notatce)
To takie absorbujące wpisać w notatce że msza z 12-tej już nie istnieje?
Istnieje jeszcze hierarchia kościelna i jeśliby jedne diecezje dbały o te dane a inne nie to moglibyśmy ten problem zgłosić do diecezji że nie zależy im na rzetelnym informowaniu .Wtedy proboszcz miałby to już w obowiązkach.
Byłem parę dni temu na jednym z katolickich portali i widziałem ze mają dział nowinek technicznych .Trzeba będzie ich poprosić o newsa o osm, przy okazji podając sposoby zainstalowania osmanda, bo dużo piszą o telefonach

Rozumiem, że nie jesteś zainteresowany zakładem? A może wolałbyś te 500 zł do ręki zamiast na dom dziecka?
A może doszedłeś do wniosku, że Twoje insynuacje nie mają pokrycia?

A co do meritum i mojego wcześniejszego komentarza (rzekomo pasującego do mnie) - jeśli chcesz żeby coś pojawiło się w OSM trzeba to zrobić samemu, albo znaleźć osobę, która podzieli Twój punkt widzenia i zrobi to dla Ciebie. Zlecanie na zasadzie “niech ktoś to zrobi” jest śmieszne. I skoro jesteś takim fanem dodawania mszy do kościołów, potrafisz pisać takie wyczerpujące temat argumenty, to z niecierpliwością czekam, aż wszystkie kościoły w PL będą uzupełnione o te dane :slight_smile:

To jak w seksie.
To się robi, a nie mówi o tym :slight_smile:

Z mojego kilkunastoletniego doświadczenia w zbieraniu danych o parafiach polonijnych.
Tak. To jest cholernie absorbujące dla nich. Pamiętaj, że oni żyją w innym świecie i mają inne priorytety.
Portale o kościołach istnieją tylko dlatego, że sami fizycznie “wyduszają” informacje od kapłanów.
Ja miałem przez kilkanaście lat aktualne dane na moim portalu Polhome.com, bo sam wydzwaniałem po parafiach polonijnych.
W końcu miałem tego dość i przeniosłem wszystko na Wikipedię.
Tak więc, w przyszłości, nie licz, że “oni” coś zrobią sami, ani że biskup im poleci “udzielać się” w OSM. Będziesz musiał, osobiście, to robić sam.
Na mnie też nie licz :slight_smile:

Co do godzin - oczywiste jest by to miało sens trzeba to automatycznie weryfikować z dostępnymi źródłami. Na przykład Opoka ma niezłą bazę ( http://www.opoka.org.pl/varia/msze/html/parafie.php?id_m=876&id=2 ).

Akurat problemem weryfikowalność nie była, w tym momecie już każda parafia ma stronę internetową.