Er is de afgelopen weken discussie geweest over de tagging van snelwegen. Een lastige discussie, aangezien de map features nog niet zo heel duidelijk lijken te zijn gedefinieerd. Er komt in ieder geval één duidelijke lijn uit de discussie: de behoefte aan consistentie. Ik gebruik OSM regelmatig in zowel NL als België op een Garmin, en merk de nodige inconsistentie. In mijn -door sommigen minder gewaardeerde- enthousiasme heb ik diverse wijzigingen aangebracht, daarbij de nodige mailwisseling gehad met MaarssenMapper en de NL map features al enigzins verduidelijkt. Maar er is meer verduidelijking nodig om de consistentie te verkrijgen. Enkele punten voor de tagging:
- uitgangspunt: consistentie. Aangezien OSM één grote database is: internationale consistentie. Gelijksoortige situaties in het buitenland om die reden gelijksoortig taggen in NL
- niet zo spannend: snelwegen: motorway; op- en afritten: motorway_link
- motorway_link: net voor de daadwerkelijke afrit -het witte vlak- laten starten (de AND tags starten vaak na de daadwerkelijke afrit wat erg verwarrend werkt in de praktijk; in Duitsland is weinig consensus te zien: afritten starten tussen het begin van een uitvoegstrook en het einde van een uitvoegstrook.)
- parallelrijbanen: motorway_link met het A nummer van de hoofdrijbaan als ref. De motorway_link voor parallelrijbanen is helder beschreven in de Engelse en Duitse map_features, zie http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway_link. Voorbeeld in Duitsland: Bremener Kreuz http://www.openstreetmap.org/?lat=53.04107&lon=8.98611&zoom=16&layers=M . Voorbeeld in Frankrijk: http://www.openstreetmap.org/?lat=48.97342&lon=2.4883&zoom=17&layers=M. Voorbeeld in België: http://www.openstreetmap.org/?lat=50.78897&lon=3.22977&zoom=16&layers=M Voorbeeld in NL: de Brienenoordbruggen.
- Verbindingswegen op knooppunten: taggen als motorway_link met als ref de destination_motorway. Daar is al door een user tegen ingebracht dat de ref van de bronsnelweg doorloopt tot de nieuwe snelweg. Alternatief zou dan zijn om als ref de nummering volgens de hectometerbordjes te gebruiken en destination tag in te zetten om de doelsnelweg te taggen. Dat is echter niet consistent met de map features: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway_link
- Afritten taggen met het afritnummer als ref en de destination tag voor de plaatsaanduiding. 'To attach more information for the motorway_link you should add the destination of the motorway the link belongs to: destination=* Indicates where the following motorway goes to. Consider the direction of the way and use the name of the city written on the sign which belongs to the motorway_link: for example “London”. To attach more information for the motorway you should add the junction number. ’ volgens de Engelse map_features: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dmotorway_link
- Als een user snelwegen hertagt: pak gelijk hele snelwegen aan en niet alleen stukjes (bijvoorbeeld het gebruik van motorway_link bij benzinestations is nu erg inconsistent doorgevoerd in NL)
Graag - bij voorkeur beargumenteerd per onderdeel 1 t/m 7- reactie op deze tagging. Op basis daarvan heb ik het voornemen de NL map features verder te verduidelijken en een project(je) starten om met andere mappers de snelwegen in NL in hun geheel consistent te maken. Ik hoor ook alvast graag wie daaraan wil bijdragen.