Mam jeszcze pytanko, bo niektórzy klepią teraz adresy i nazwy ulic z EMUiA raczej bez wiedzy gmin/innych dawców danych, czy tak można? No bo wiecie, im wcześniej wiadomo, tym revert mniej bolesny.
Że z WMS da się ściągnąć i zapisać na dysku jakiś plik, to jeszcze nie znaczy, że WMS jest usługą pobierania
W rozumieniu INSPIRE/UoIIP usługa wyszukiwania to CSW, przeglądania - WMS, a pobierania - WCS/WFS.
punkty adresowe z emuia/geoportal gugikowego zniknie z warstw ‘lms’a’.
czy to że możemy korzystać z serwera WMS oznacza że możemy korzystać z niego jak chcemy?
tzn. chodzi mi o wyciąganie danych wektorowych z tych WMSów… niektóre z nich dają taką możliwość
nie chodzi mi oczywiście o WFS! Nadal wykorzystuję do tego protokół WMS (request=GetMap)
Ciut zza granicy:
We Wloszech wszystkie numery domów i osie ulic zostaly “uwolnione”:
https://twitter.com/istat_it/status/372282743918305280/photo/1
Pytanie, skoro Geoportal udostepnił (zezwolił) na korzystanie z WMS, czy dotyczy też to danych adresowych? Czy uprawnienia zezwalają też na przepisywanie/przenoszenie danych adresowych?
Czy WMS geoportalu wymaga jakiejś dodatkowej kalibracji lub ustawień w JOSM?
Wiem wiem, już doczytałem… (moja nieuwaga)
A z adresami to kicha - jako, że nie można korzystać. Bo adresy to klucz!
Budynki wg skalibrowanego Binga wypadały w mojej okolicy niemal identycznie jak Orto geoportalu, różnice 0.5-1m
ps. nie wiem jak w waszych regionach, ale u mnie zdjęcia z Binga są duuużo aktualniejsze! Dlatego warto porównywać to co daje bing a to co geoportal, bo koniec końców bing moze byc aktualniejszy o nawet kilka lat
Jakiś czas temu Geoportal zaktualizował mapę w moim mieście i okolicach. Problem w tym, że ta aktualizacja nie jest wyświetlana w JOSM. Podkład jest biały z napisem Geoportal. Tam, gdzie mapa nie była aktualizowana, podkład wyświetlany jest poprawnie. Możecie coś zaradzić?
Musisz użyć podkładu z ISOK , ale tak zobaczysz bardzo dokładne zdjęcia.
wms:http://sdi.geoportal.gov.pl/WMS_ORTO/service.svc/get?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTOFOTO_ISOK&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}
Prawdopodobnie jesteś na obszarze objętym ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK)). Jest takich obszarów trochę w Polsce, moje miasto również. Mapy w ramach projektu ISOK są bardzo dokładne (10cm/pixel). W JOSM trzeba podpiąć je na oddzielnej warstwie, zmieniając w adresie wms parametr
Layers=ORTOFOTO
na
Layers=ORTOFOTO_ISOK
Mapka poglądowa z obszarami na których są/będą ortofotomapy ISOK jest tutaj
EDIT: Widzę, że painkill zdążył mnie ubiec
Dzięki, działa OK. Poniżej zrzut z Geoportalu gdzie są stare i nowe zdjęcia.
Dzięki! Miałem ten sam problem, teraz mogę policzyć rzędy dachówek u sąsiada
Jeśli kalibracja tych zdjęć jest “wzorcowa”, to znów będę musiał całą wioskę przesuwać
A Ty tego w Gdańsku używasz?
Choć Kraków jest w tym ISOK, to pojawia mi się biała stron
U mnie występuje jeszcze taka niedogodność, że kafelki po zmianie zoomu niezbyt chętnie wchodzą na wyższą rozdzielczość
A jak to się robi, tak łopatologicznie? Przez +WMS mi się udało, ale nie wiem gdzie można dodawać nową warstwę - w okienku warstw widzę różne przyciski ale dodawania nie.
Prawy przycisk myszy na warstwie z Geoportalem i “Zmień rozdzielczość”. Konkretna rozdzielczość “łapie” kilka sąsiednich stopni powiększenia/pomniejszenia, po zbyt dużym oddaleniu trzeba ją ponownie zmienić, bo nie będzie ładować nowych kafli.
Chodzi o menu “Podkłady map”?
Raczej nie.
A może ciut dokładniej:
source:geometry=geoportal.gov.pl:ortofoto
(często w budynek wpisujemy dodatkowe dane - adres, amenity, shop a źródłem nie jest geoportal)
Jeszcze widziałem ostatnio kilka source=lms.miesek.pl (czy jakoś tak). To raczej zła wartość tagu, lepiej tak nie używać.