Regulamin Geoportalu a ustawy

Mam jeszcze pytanko, bo niektórzy klepią teraz adresy i nazwy ulic z EMUiA raczej bez wiedzy gmin/innych dawców danych, czy tak można? No bo wiecie, im wcześniej wiadomo, tym revert mniej bolesny.

Że z WMS da się ściągnąć i zapisać na dysku jakiś plik, to jeszcze nie znaczy, że WMS jest usługą pobierania :slight_smile:
W rozumieniu INSPIRE/UoIIP usługa wyszukiwania to CSW, przeglądania - WMS, a pobierania - WCS/WFS.

punkty adresowe z emuia/geoportal gugikowego zniknie z warstw ‘lms’a’.

czy to że możemy korzystać z serwera WMS oznacza że możemy korzystać z niego jak chcemy?
tzn. chodzi mi o wyciąganie danych wektorowych z tych WMSów… niektóre z nich dają taką możliwość

nie chodzi mi oczywiście o WFS! Nadal wykorzystuję do tego protokół WMS (request=GetMap)

Ciut zza granicy:
We Wloszech wszystkie numery domów i osie ulic zostaly “uwolnione”:
https://twitter.com/istat_it/status/372282743918305280/photo/1

Pytanie, skoro Geoportal udostepnił (zezwolił) na korzystanie z WMS, czy dotyczy też to danych adresowych? Czy uprawnienia zezwalają też na przepisywanie/przenoszenie danych adresowych?

Czy WMS geoportalu wymaga jakiejś dodatkowej kalibracji lub ustawień w JOSM?

http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=359739#p359739

Wiem wiem, już doczytałem… (moja nieuwaga)
A z adresami to kicha - jako, że nie można korzystać. Bo adresy to klucz!
Budynki wg skalibrowanego Binga wypadały w mojej okolicy niemal identycznie jak Orto geoportalu, różnice 0.5-1m

ps. nie wiem jak w waszych regionach, ale u mnie zdjęcia z Binga są duuużo aktualniejsze! Dlatego warto porównywać to co daje bing a to co geoportal, bo koniec końców bing moze byc aktualniejszy o nawet kilka lat :slight_smile:

Jakiś czas temu Geoportal zaktualizował mapę w moim mieście i okolicach. Problem w tym, że ta aktualizacja nie jest wyświetlana w JOSM. Podkład jest biały z napisem Geoportal. Tam, gdzie mapa nie była aktualizowana, podkład wyświetlany jest poprawnie. Możecie coś zaradzić?

Musisz użyć podkładu z ISOK , ale tak zobaczysz bardzo dokładne zdjęcia. :sunglasses:

wms:http://sdi.geoportal.gov.pl/WMS_ORTO/service.svc/get?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTOFOTO_ISOK&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Prawdopodobnie jesteś na obszarze objętym ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK)). Jest takich obszarów trochę w Polsce, moje miasto również. Mapy w ramach projektu ISOK są bardzo dokładne (10cm/pixel). W JOSM trzeba podpiąć je na oddzielnej warstwie, zmieniając w adresie wms parametr

Layers=ORTOFOTO

na

Layers=ORTOFOTO_ISOK

Mapka poglądowa z obszarami na których są/będą ortofotomapy ISOK jest tutaj

EDIT: Widzę, że painkill zdążył mnie ubiec :slight_smile:

Dzięki, działa OK. Poniżej zrzut z Geoportalu gdzie są stare i nowe zdjęcia.

Dzięki! Miałem ten sam problem, teraz mogę policzyć rzędy dachówek u sąsiada :slight_smile:
Jeśli kalibracja tych zdjęć jest “wzorcowa”, to znów będę musiał całą wioskę przesuwać :confused:

A Ty tego w Gdańsku używasz?

Choć Kraków jest w tym ISOK, to pojawia mi się biała stron :confused:

U mnie występuje jeszcze taka niedogodność, że kafelki po zmianie zoomu niezbyt chętnie wchodzą na wyższą rozdzielczość :frowning:

A jak to się robi, tak łopatologicznie? Przez +WMS mi się udało, ale nie wiem gdzie można dodawać nową warstwę - w okienku warstw widzę różne przyciski ale dodawania nie.

Prawy przycisk myszy na warstwie z Geoportalem i “Zmień rozdzielczość”. Konkretna rozdzielczość “łapie” kilka sąsiednich stopni powiększenia/pomniejszenia, po zbyt dużym oddaleniu trzeba ją ponownie zmienić, bo nie będzie ładować nowych kafli.

Chodzi o menu “Podkłady map”?

Raczej nie.

A może ciut dokładniej:
source:geometry=geoportal.gov.pl:ortofoto
(często w budynek wpisujemy dodatkowe dane - adres, amenity, shop a źródłem nie jest geoportal)

Jeszcze widziałem ostatnio kilka source=lms.miesek.pl (czy jakoś tak). To raczej zła wartość tagu, lepiej tak nie używać.