Pytania początkujących

To jest błąd importu, w całej Polsce jest pełno takich bankomatów z niewłaściwym operatorem-Euronetem. Nikt tego zawczasu nie zauważył, bo kiedyś przy bankomatach wyświetlała się nazwa. Od jakiegoś czasu jest to tylko operator i problem się ujawnił.

Dzięki za odpowiedź. Idę więc zrobić bankomaty w swoim mieście :slight_smile:

Jako przykład. Jest pewien obszar trawy/chodnika gdzie na jego granicy przebiega bariera. Jak zaznaczyć linię między węzłami nie zaznaczając każdy węzeł z osobna. Takich węzłów jest np 50 a jak wiadomo zaznaczenie samych węzłów nic nam nie da, ponieważ JOSM zgłosi błąd. Rysowanie najpierw bariery a następnie trawy/chodnika też odpada ponieważ obszar ten posiada również 50 węzłów. Chodzi mi jedynie o uproszczenie sobie roboty.

Nie da się otagować jednej krawędzi łamanej zamkniętej inaczej niż pozostałe krawędzie. Nie ma takiej opcji. Natomiast bez problemu można odfiltrować punkty, tak aby dostępne do zaznaczania były tylko linie. Np. zastosowanie najprostszego filtra: type:node spowoduje ukrycie wszystkich punktów a linie pozostaną widoczne - jeśli o to Ci chodzi. Filtry można rozbudowywać w bardziej złożone kombinacje.

W JOSM-ie rysowanie po krawędzi jest proste - jeśli jest jednoznaczny ciąg dalszy linii, to klawisz F (aż do skrzyżowania linii, potem trzeba znów kliknąć kierunek dalszego obrysu). W ten sposób często sobie radzę np. z lasem, do którego granicy chcę dokleić trawę albo zarośla.

Można też zrobić rozwiązanie ekstremalne: pociąć obszar na dwie (lub więcej) linie i zamienić na multipolygon (linie będą miały rolę outer), a następnie jednej z tych linii ustawić tagi barierki. Nie polecam jednak takiego rozwiązania.

Bardzo użyteczna funkcja, w znacznym stopniu przyspiesza “rysowanie”. Dziękuję.

Tak ogólnie tylko - przypominam o niesklejaniu ze sobą różnego typu obiektów. Na przykład - obszary z obszarami można, ale sklejanie obszarów z drogami lub granicami jest “be”.

Jak bardzo “be”?

Jeśli z definicji granica między gminami biegnie środkiem drogi, to sklejenie granicy z drogą wydaje się dobrym pomysłem.

To fakt, ale sklejanie dróg z obszarami jest męczące w późniejszej edycji. W końcu i tak będziemy to wszystko odklejać bo nie będzie jak wyrysować obszarów area:highway.

Czy gdy dorobią chodnik z jednej strony, wskutek czego droga się poszerzy, to granica też się przesunie?

To się zdarza bardzo rzadko, by granica biegła dokładniutko w osi jezdni.

Nie ma znaczenia, czy dokładniutko. W dokumentach stoi tylko, czy przebiega środkiem, czy skrajem jezdni i jeśli nie jest napisane, że skrajem, to IMHO wygodniej jest skleić granicę z drogą - wtedy korekta położenia drogi automatycznie poprawia też granicę. A rozdzielenie w razie potrzeby nie jest w JOSM problemem.

A gdyby nie było trzeba rozdzielać, to byłoby jeszcze wygodniej :stuck_out_tongue:

Zgadzam się w pełni, tyle że gratis dostajemy konieczność poprawiania dwóch linii zamiast jednej przy korekcie przebiegu drogi.

Ale granicę gminy ustawiasz raz (np. wg wms-a z działkami), włączasz filtr ukrywający granice i jedziesz z rysunkiem drogi. W efekcie masz nie sklejone obiekty i swobodną możliwość korekty położenia drogi bez tracenia czasu na rozklejanie czegokolwiek. A dodatkowo filtr, który można wykorzystać w innych podobnych sytuacjach. Zmiana przebiegu granicy na poziomie gminy to bardzo rzadki przypadek.

Ale jeśli granica z definicji biegnie srodkiem drogi, to ja CHCĘ, żeby przy korekcie przebiegu drogi automatycznie poprawił się również przebieg granicy - ona nadal z definicji biegnie środkiem drogi, która własnie przesunąłem.

Jeśli biegnie środkiem drogi to niekoniecznie jest to środek jezdni.
Pokaż mi gdzie masz taką granicę.

Nie można poprawiać przebiegu granicy tak ot, za każdym razem gdy uznam, że należy poprawić drogę. Przebudowa drogi (np. jej poszerzenie - ale tylko np. z prawej strony), która w efekcie powoduje zmianę położenia osi jezdni - wcale nie zmienia położenia granicy, która biegnie tak jak biegła wcześniej. Dlatego przemieszczanie granicy razem z drogą jest błędem.

Witam.
Mam małe pytanie odnośnie tagowania. Otrzymałem ostatnio prośbę o naniesienie na mapę firmy logistycznej GLS, i tu zrodził się problem. Po przeszukaniu całego skryptu tagów nie odnalazłem żadnego pasującego do tego typu firm. Jaki tag w takim bądź razie dodać? Myślę, że warto się temu przyjrzeć, gdyż takich firm jest bardzo dużo.

Z góry dziękuje za odpowiedź.