Edytor uporczywie przykleja mi wszystko do siebie. Rozumiem że trzeba tego unikać jak ognia? Da się to z automatu po zaznaczeniu obszaru odkleić czy trzeba każdy punkt ręcznie?
Tak ludzie jak przyjeżdżają na msze parkują. Kiedyś była część południowa tylko potem dobudowano północną.
Starałem się z początku nie ruszać tego co już jest.
Jeśli dana gmina prowadzi ewidencję w iMPA, to to jest najbardziej wiarygodne źródło informacji. Jeśli adresy pochodzą z emuia@gugik, z ich wiarygodnością może być różnie.
Własnie skończyłem mapować powierzchownie (drogi, budynki wg wms, landuse, adresy) miejscowość Sonina.
Przechodze do Głuchowa, wczytuję rejon około 1.6km x 1.6km (kafelek 14/9205/5550) klikam w JOSM “sprawdź poprawność” (tak z ciekawości) i wypluwa mi 2069 błędy… głównie powielone linie i budynki. Ktoś coś próbował automatem wyciągać obrysy z WMS i powieliło mu czy jaki diabeł?
EDITED
Nie wiem co i jak, ale poprawiam po troszeczku te byki klikając “napraw” błędy, łączy w jedno zduplikowane linie i węzły, tak że po ponownym sprawdzeiu JOSM nie wypluwa już błedu. Potem od razu przenoszę dane adresowe z węzłów adresowych na obrysy budynków.
Czy jest w JOSM jakiś szybki sposób aby przenieść dane adresowe z węzła na cały obrys? Pomijam tutaj Ctrl+C i Ctrl+Shift+V. Chodzi mi o jakiś szybszy sposób.
Od niedawna jest - miałem ten sam problem i okazało się, że na moja prośbę autor wtyczki building tools bardzo szybko dorobił funkcję Dane > Scal punkty adresowe. Działa ona dość konserwatywnie, więc można zaznaczyć po prostu obszar np. osiedla i tam, gdzie pojedynczy samotny adres znajduje się w obrysie budynku, zostaną połączone, ale jeśli np. w obrysie są dwa numery, to już nie.
Jak teraz mi się udało odpalić Tracer2 z sukcesem, to się bardzo przydaje, bo ta wtyczka nie potrafi automatycznie dodawać punktu adresowego do obrysu budynku.
Nie mam pojęcia gdzie to wrzucić. Później może będzie warto zrobić osobny temat.
Chciałem poprawić przystanki i linie MPK w Łodzi - jest sporo braków. Zrobiłem narzędzie, które porównuje współrzędne podane i refy podane na stronie MPk z tymi w OSM. Nawet działa http://wstaw.org/m/2016/02/02/test.png - to są same braki, tzn. są tu zaznaczone na współrzędnych podanych ze strony MPK przystanki, których refów nie ma podanych w OSM.
Docelowo chcę zrobić warstwę na leaflecie, automatycznie aktualizowaną, ale w tej chwili przeglądam wyniki działania skryptów w QGISie.
Pytanie: co taki skrypt powinien sprawdzać, aby wyłapać jak najwięcej błędów?
W tej chwili wyszukuje przez overpassa wszystkie obiekty z highway=bus_stop LUB z public_transport=stop_position, i sprawdza:
Jakich przystanków, według refa, brakuje względem strony MPK (czyli znajduje wszystkie przystanki ze strony MPK, które w OSM nie mają odpowiednika z danym refem)
Czy przystanki są w odległości >50 lub >100m od pozycji podanej na stronie MPK (dużo false-positive, na stronie MPK są często gorzej zaznaczone niż w OSM).
TODO: sprawdzanie przystanków zaznaczonych w OSM z podanym refem, którego nie ma na stronie MPK
TODO: sprawdzenie, czy w relacjach linii w OSM są podane wszystkie przystanki, które są wyświetlone na rozkładach MPK
Jakie tagi jeszcze sprawdzać, i czego jeszcze szukać?
Jak są przystanki i rozkłady, to można robić półautomatyczne aktualizowanie tras - w tej chwili wtyczka do JOSM-a działa (choć coś jej zaszkodziło i ostatnio nie bardzo jej wychodziło odświeżanie) dla Warszawy i Gdańska. Super gdyby udało się dołączyć także inne miasta, zresztą jest tam coś o Łodzi, ale to już musisz rozmawiać z MARC12:
Dlaczego prawie wszystkie bankomaty mają operatora euronet sp zoo? Nawet jak bankomat ma w nazwie właściwy bank to operator euronet.
Jest to błąd czy jakaś głębsza filozofia?
To nie jest taka sytuacja bo akurat sam korzystam z różnych bankomatów i wiem że nie są euronet a na osm wszystkie euronet. No i nazwy prawidłowe mają tylko ten operator. Poza tym bankomatów euronetu jest 23% wszystkich a na mapie trudno znaleźć inne.