Pytania początkujących

Nie wiem - czy masz na myśli na pewno serwer WMS. Bo większosć tego, co jest dostępne na http://osmapa.pl/w/ to z tego co wiem, to są mapy TMS, w większości przezroczyste, a każda z map zawiera jedną warstwę.

Może to jest wystarczające dla Twoich potrzeb - wtedy wystarczy sam mapnik. Takie podejście ma tą zaletę, że kafelki łatwiej cache’ować i mniej Ci zarżnie to serwer.

Natomiast serwery WMS-owe możesz też znaleźć tutaj:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WMS#Server_Software

Naprawdę są to TMSy? Bo w kodzie strony jest ewidentnie:

I wybór poszczególnych warstw.
Generalnie chodzi mi o to, żeby móc zrobić takie nakładki na mapę, jak są tam - dużo różnych warstw, które można nakładać na siebie. Najlepiej bez konieczności ustawiania dla każdej z nich w plikach konfiguracyjnych osobnych folderów (w sensie, np. domena.pl/rowery/{z}/{x}/{y}.png, domena.pl/drogi/{z}/{x}/{y}.png), tylko z możliwością wyboru warstw z pliku .xml Mapnika. Jeżeli da się to zrobić tylko TMSem to super - po przejrzeniu kodu strony byłem przekonany że będę potrzebował WMSa :slight_smile:

To są WMS-y. Ale pytanie - dlaczego potrzebujesz WMS-a do serwowania kafelków? WMS jest fajny, w sytuacji gdy:

  • potrzebujesz robić reprojekcje w locie
  • chcesz mieć ustalony protokół odpytywania “co jest pod danym” punktem
  • chcesz obsługiwać wiele formatów odpowiedzi

I takie tam.

Natomiast za tym idzie określony koszt (CPU) w momencie obsługiwania zapytania, oraz - dość słaba skalowalność rozwiązania (WMS-y się słabo cache’ują).

Takie “nakładki” można robić spokojnie TMS-ami, a to już Twoja decyzja - czy kafelek będziesz generował na żywo, czy cyklicznie i serwował je z dysku.

Ale ja swojego serwera WMS nie stawiałem :smiley: mogę być skrzywiony

Chyba masz rację. Przy TMSach nieco mniej wygodna będzie konfiguracja (bo trzeba zmieniać dodatkowo renderd.conf), ale w sumie to jest kwestia dodania dwóch linijek po skończonej pracy nad nowym stylem.
Muszę jeszcze poprzeglądać różne narzędzia, trochę poczytać i przemyśleć. Wielkie dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Hej!
Czy jeśli wprowadzę wszystkie highway=street_lamp to mogę usunąć lit=yes ?

Nie, jedno nie zastępuje drugiego, dodatkowo “lit” jest ważniejsze.

Jest jakiś gotowy render (dla turystów?), pokazujący pomniki, rzeźby i inne ciekawe miejsca?

Czy zestaw highway=proposed + surface=asphalt + bicycle=no + foot=no + motor_vehicle=no i tak dalej ma sens? http://www.openstreetmap.org/way/178878411
Jeżeli te tagi mają dotyczyć obecnego stanu drogi, to jest chyba oczywiste że jeżeli jest to highway=proposed to nie da się tam wjechać, bo droga nie istnieje, a jeżeli mają dotyczyć propozycji, to a) nie powinno ich tam być (bo nie mają odzwierciedlenia w terenie jeszcze) b) nie mają sensu (motor_vehicle=no i foot=no?).

Czy ktoś może podać przykład wzorcowej relacji linii tramwajowej?
Chciałbym się na niej wzorować.

Dlaczego w ref=* dróg szybkiego ruchu oraz autostrad dajemy literki S i A,
a przy drogach krajowych oraz wojewódzkich nie dodajemy odpowiednio DK i DW?

Myślę że to dlatego, że na słupkach kilometrażowych i drogowskazach wzdłuż drogi, na drogach ekspresowych i autostradach są dodawane literki S i A, a na krajowych i wojewódzkich nie :wink:

Jak dodać inskrypcję (tag inscription) jeśli jest więcej niż jedna na jednym obiekcie, w dodatku każda z nich ma swoją własną, oddzielną datę?
Przykład: https://www.openstreetmap.org/node/3812364149#map=19/50.88616/16.72956 (zastosowałem na razie bardzo nieeleganckie rozwiązanie ze średnikami). Być może rozwiązaniem byłyby relacje wiążące inskrypcje z obiektem, tylko jaki dać im typ itd. ?

inscription:1, inscription:2 itp. Rozwiązanie ze średnikami jest dla mnie ok.
Dlaczego w start_date są dwie daty?

Bo to są właśnie daty kolejnych inskrypcji. Być może sam krzyż postawiono wcześniej.

Daty inskrypcji proponuję dać w start_date:inscription:x
Samo start_date odnosi się do krzyża.
I denomination=roman_catholic, albo i bez, ja przy krzyżach daję tylko religion=christian.

Dziekuję, popoprawiane :).
Błędne denomination=catholic wzięło się domyślnie z presetu… - nie warto im ufać ;).
I jeszcze jedno: numerujemy (po : ) od jedynki, czy jednak normalnie od zera? A może jest dowolność i można sobie numerować od np. -11? ;).

Witam raz jeszcze.
We wrześniu dostałem informację, że własną mapę OSM (dodawanie swoich punktów, warstw) mogę stworzyć w oparciu o np. uMap. Jest to wersja francuska (?) mapy. Czy jest może jakiś odpowiednik ale polski lub angielski? Czy udostępnianie takiej mapy na swojej stronie będzie całkowicie bezpłatne? Oraz jeszcze jedno pytanie co do uMap. Jak taką mapę wrzucić na swoją stronę?

Mam jeszcze pytanie o takie narzędzie jak QGIS. Czytałem, że za jego pomoca również mogę tworzyć swoje własne mapy w oparciu o OSM. Czy może mi ktoś napisać, jak mogę w QGIS otworzyć mapę OSM?

W trakcie edycji mapy w uMap możesz wybrać z całego mnóstwa podkładów map OSM, np. OpenTopoMap: https://umap.openstreetmap.fr/en/map/pierwszy-nocny-maraton-wabrzych_58493 - jak widać można mieć angielski interfejs, ale polskiego chyba nie ma. Wrzucanie na swoją stronę - zapewne jako (pływająca) ramka lub jakoś podobnie - oczywiście będzie wtedy korzystać z transferu uMap, ale chyba o to chodzi, bo przy okazji jest to popularyzacja tego serwisu. Po prostu zainteresuj się przyciskami po lewej stronie mapy ;).

@Domiss - dziękuję za poradę :slight_smile:

Tak właśnie jeszcze wczoraj zacząłem przeglądać opcję, bo jak zwykle zanim coś człowiek sprawdzi sam to już leci po pomoc :stuck_out_tongue:
Tak jak pisałeś można zmienić wygląd mapy. Zabawa jest bezpłatna, a także już udało mi się wrzucić testową mapę na stronę.

Mam jeszcze 1 pytanie. Czy jest jeszcze jakaś podobna platforma do uMap? W sensie taka prosta i intuicyjna :slight_smile:

Jeszcze raz dziękuję za pomoc :slight_smile:

Proszę o wskazówkę dlaczego tak się dzieje, że na zoomie 12 widczone są dzielnice Warszawy (np. napis “Mokotów”) a dla Łodzi nie są widczone.
Wydaje mi się, że zrobiłem podobnie z dzielnicą Widzew w Łodzi, a jednak na zoomie 12 napis nie pokazuje się. Na zoomie 13 dzielnice Łodzi już są widoczne.