Pytania początkujących

Definicje są takie:

Jak się nad tym niedawno zastanawiałem, to Matthijs wspominał mi o domach kultury i domach ludowych w Polsce, więc w zasadzie można uznać, że dom kultury głównie służy sztuce, więc pasuje do arts_centre, a dom ludowy to by było community_centre, bo jest szersze (dotyczy różnych rzeczy związanych ze społecznością i do pewnego stopnia zawiera także funkcje przypisane do social_facility). Oczywiście nazwa niczego nie gwarantuje i ja np. do centrum społecznego zaliczam też np. ośrodki konsultacji społecznych i spotkań seniorów.

I dlatego ja wchodzę na strony www tych domów kultury, by się nie sugerować nazwą.
Większość z nich najchętniej bym otagował jako amenity=arts_centre;community_centre

Termin “definicja” dla tagów na wiki rezerwuję tylko dla tych ze statusem ‘Approved’. Reszta to mniej lub bardziej udane próby opisania, co tag może oznaczać.

Czyli kompletnie nie ma sensu codzienne “zaglądanie” co tam “słychać” …
:frowning:

Dlaczego? Któregoś z tych kolejnych “codziennych” dni nastąpi jednak odświeżenie się kafelków. Z perspektywy czasu jednak napiszę, że im dłużej zajmuję się OSM, tym mniejsza jest moja niecierpliwość co do odświeżania się warstw innych niż domyślna.

Z natury jestem cierpliwy, ale jak patrzę na tą “sieczkę” http://www.openstreetmap.org/#map=13/49.4018/19.8449&layers=C od jakiegoś czasu, to …
Cóż, mogła by “zniknąć” …
:smiley:

No cóż, moim skromnym zdaniem domyślna warstwa rowerowa rzeczywiście powinna zniknąć, bo absolutnie do niczego się nie nadaje. Ja zamiast tego używam http://cycling.waymarkedtrails.org/pl/?zoom=12&lat=49.41244&lon=19.86397&hill=0 lub ewentualnie http://osmapa.pl/w/szlaki/?lat=49.41197&lon=19.86362&zoom=12&ol=BMD&l1=&l2=
Edit: dodanie w nawiasie koloru i typu szlaku do nazwy jest błędem. Ta część nazwy powinna zniknąć, a zamiast tego ustawiamy tagi route=bicycle lub route=mtb (w zależności od typu szlaku rowerowego - to już tam jest) oraz tag colour (np. colour=red - to też już widzę jest, tyle, że heksadecymalnie - moim zdaniem dla podstawowych kolorów lepiej jest dać nazwę koloru).

OK. Poprawiłem …

Szlaki są 2x cztery, czyli 4x rowerowe + 4x piesze, przy czym np. pieszy czerwony i rowerowy czerwony nakładają się na siebie 1:1, przynajmniej teoretycznie. Gdy je wyznaczałem, bałem się że coś skopię, dlatego zrobiłem dopiski w nawiasach, aby się “nie pogubić” - mają jedną, wspólną nazwę …

Po wrysowaniu okazało się, że z pieszymi to taka trochę fikcja, ponieważ na mapkach gminy są wyznaczone w tych samych miejscach co rowerowe (ten sam przebieg) - w praktyce np. odcinki asfaltowe są tylko dla rowerów (ustawione znaki C-13), a piesze albo przebiegają równoległymi drogami gruntowymi, albo … “znikają” w tajemniczy sposób …

Więc do dopóki sprawa pieszych się nie wyjaśni (ich faktycznego przebiegu) usunąłem je z mapy (oficjalne otwarcie w najbliższą niedzielę (festyn gminny) - może zdobędę jakieś materiały) …

Zapomniałem dodać …

WIELKIE dzięki za dwa, BARDZO użyteczne linki :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Jak nie ma innej drogi niż rowerowa z C-13 to pieszy może się nią poruszać na tych samych zasadach, co w przypadku ‘zwykłych’ dróg. Czyli poboczem, a jak nie ma, lewą stroną i ustępując rowerom.

Witam serdecznie. Jestem “nowy” na OSM, ale “stary” w Wikimediach. Zauważyłem, że jedne moje zdjęcia z Commons, które mają geolokalizację są umieszczane na mapach, a inne - nie. Od czego to zależy?

Na których mapach są one umieszczane? Mógłbyś podlinkować?

Cześć, o których mapach konkretnie mówisz? Pewnie gdzieś na Commons?

Witam, kogo moje piękne oczy widzą! :wink:

Trochę mnie zastanawiało dlaczego nie widać na domyślnej mapie Fontanny Neptuna, dopiero oglądając bliżej Basztę Łabędź zrozumiałem w czym jest problem. Po prostu oba obiekty są zasłonięte przez highway=pedestrian z tagiem area=yes. W efekcie widać tylko nazwy. Czy to jest problem renderingu, czy trzeba dodać do takich “zasłoniętych” obiektów jakieś magiczne tagi typu layer=1, żeby je pokazać?
Tak z ciekawości osmapa.pl czy MapQuest radzą sobie dużo lepiej, co sugeruje, że to jest chyba problem renderingu.

Tak i nie. Tak, bo wydaje się, że można zgadywać, co autor miał na myśli dając na jednym layer deptak i basztę. Nie, bo w rzeczywistości w miejscu, w którym stoi baszta nie ma deptaka - tam jest baszta. Należy wyciąć ją (i zapewne fontannę również) z obszaru highway=pedestrian robiąc w razie potrzeby multipolygon (o ile jeszcze go nie ma, jeśli jest, dodać tylko odpowiednie linie z rolą inner).

A akurat fontanny nie sa pokazywane (przynajmniej na razie, kocio przygotował PR) tourism=attraction nie jest pokazywany jako obszar (ktoś proponował by to zmienić, PR na razie nie ma).

A multpolygon powinno się zrobić (chyba że chodzenie po wnętrzu fontanny jest normalne).

Może i fontanny nie są pokazywane, ale po wycięciu dziury w deptaku nie sposób jej nie dostrzec.

Wspominałeś o swoim pomyśle jak to jeszcze poprawić, ale na razie jeszcze nie zdradziłeś co planujesz - bądź człowiekiem, puść farbę, bo mnie ciekawość zżera. :slight_smile:

Są takie fontanny, że jest to po prostu nieco wklęsły kawałek deptaka - np. ta przed Arkadią w Warszawie.

Fontanna Czterech Kwartałów (tu na SV) nawet nie ma zagłębienia, ale właśnie jej wyciąłem kwadrat w deptaku OSM. Dzięki temu ją widać, nazwa co prawda się nie mieści, ale co mi tam …

Nazwa się nie wyświetla, bo fontanny się nie renderują. W poprzedniej jest widoczna, bo tam jest tourism=attraction.
Skoro można po niej chodzić, to powinna mieć jeszcze foot=yes. I może jeszcze height=0.
A lwy dodać jako tourism=artwork (ale to też się nie renderuje).