Pytania początkujących

Czy też macie problem z ładowaniem podkładu “Łódź ortofotomapa” w JOSM? Niektóre kafle się ładują, a niektóre są czerwone z napisem BŁĄD. Może coś mam nie tak ustawione.

Czy jeżeli w przebiegu danej drogi (A, S, DK) przebiega europejski korytarz transportowy nie powinien on być oznaczony na mapie? Jak oznaczyć punkt poboru opłat na autostradzie? Jeżeli była by możliwość aby odezwała się do mnie na pm osoba zajmująca się kilometrażem oraz drogami, myślę, że mógł bym pomóc w kwestii kilometrażu na drogach woj. śląskiego

Pykanko techniczne dotyczące obiektu …

Zespół Szkół w Witowie https://www.openstreetmap.org/node/3545801940#map=19/49.33410/19.82528

Część tego budynku to hala spotrowa. Co prawda wchodzi ona w skład szkoły, ale jest też wykorzystywana samodzielnie - posida odrębne wejście oprócz wewnętrzego łącznika ze szkołą (jest wynajmowana przez gminę ->> sporadycznie, ale jest) …

Zostawić to jak jest, czy poprawić jako dwa obiekty, czyli szkoła + hala sportowa ???
A może jeszcze inaczej ???

Maciek

Zdecydowanie oddzielnie :slight_smile:

Dlaczego tak zdecydowanie oddzielnie? Ze stron szkoły wynika, że o wynajęciu sali decyduje dyrektor szkoły i to z nim (czyli ze szkołą) tę umowę się podpisuje: http://szkola-witow.pl/regulamin-sali-gimnastycznej . Oczywiście, jeśli w lokalnej społeczności ta sala gimnastyczna funkcjonuje jako hala sportowo-widowiskowa, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby jakoś to na mapie zaznaczyć. Na razie widzę jednak większe problemy: dwa węzły dla Zespołu Szkół - (1) Zespół Szkół w Witowie oraz (2) Szkoła Podstawowa i Gimnazjum - ze stron szkoły wynika, że Zespół Szkół to właśnie Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, więc dwa węzły w takiej postaci to dublowanie tej samej informacji. Poza tym można tag zespołu szkół przenieść albo na budynek szkoły albo nawet na cały teren (obrys terenu) szkoły (szczególnie, jeśli jest np. ogrodzony).

Dlatego, że jest to oddzielna budowla?

Co do dwóch znaczników Zespołu Szkól …

Faktycznie, pierwotnie był jeden, zrobiony przeze mnie, ale …
Dostałem takią informacje :

Na podstawie tego (a raczej zgodnie z tą logiką), uznałem że znacznik równiez powinna posiadać hala gimnastyczna. A że nie jestem do tego na 100% przekonany (jako nowicjusz w temacie OSM), postanowiłem zapytać, aby rozwiać wątpliwości …

A co do samej hali. Fakt, jest w jurysdykcji Zespołu Szkół (czyli dyrerktora), ale utrzymuje ją, mając “decydujące słowo” wójt gminy Koscielisko …
Co do zasadności znacznika. Moim lamerskim zdaniem : sam budynek hali, który jest “przyklejony” do szkoły, stanowiąc jednolitą całość architektoniczną (nie licząc nowszej elewacji) nie powinien być wyizolowany. Natomiast powinien posiadać nazwę, ponieważ często zdarza się, że ludzie “z zewnątrz” przyjeżdżają “do hali w Witowie”. Przykład : grupa zawodników judo, wynajęła u wójta obiekt na potrzeby treningów (nie bedąc w Witowie), przyjechał autokar z Polski - kierowca szukał hali sportowej w Witowie, a nie hali przy Zespole Szkół, czyli Zespołu Szkół jako takiego …

Maciek

Ze sposobu zrobienia dwóch Zespołów Szkół wynika jednoznacznie, że użytkownik ppece albo się zakręcił, albo nie rozumie tego, co cytuje ;). Jeśli mają być dwa obiekty szkoła, to powinna to być Szkoła Podstawowa … oraz Gimnazjum … (… powinny być uzupełnieniami do oficjalnych nazw), a nie tak jak jest teraz dwa zespoły szkół reprezentujące tę samą instytucję, przy czym żaden nie ma prawidłowej nazwy mimo podania linku do strony www :D.
Cały budynek/obszar szkoły może być oczywiście otagowany jako “Zespół Szkół Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Witowie im. ks. Leona Musielaka”. Przy takiej nazwie zespołu szkół (zawierającym niejako obie nazwy szkół “składowych” zespołu) dodanie dodatkowych węzłów wydaje mi się jednak… masłem maślanym…

I to jest już jakiś konkret - tak jak pisałem wcześniej, jeśli nazwa funkcjonuje oficjalnie lub lokalnie można ją dodać do obiektu (można też dać wtedy na tym węźle tagi odpowiednie dla hali sportowej).

Czyli podsumowująć :

  1. Budynek szkoły (jako całość) » Zespół Szkół. Szkoła Podstawowa i Gimnazjium im. Ks. Musielaka w Witowie.
  2. Węzeł z tagiem » Szkoła Podstawowa w Witowie
  3. Węzeł z tagiem » Gimnazjum w Witowie
  4. Węzeł z tagiem » Hala Sportowa w Witowie

Dobrze kumam ???

Ad. 1. Jeśli masz możliwość dokładnego wyrysowania obszaru szkoły, to go narysuj i nazwij “Zespół Szkół im. Ks. Musielaka w Witowie”. W tej nazwie nie dawałbym SP i Gim. Przypuszczam też, że zapis w cudzysłowie jest oficjalną nazwą. Wtedy na budynku nie dawaj nazwy.

OK :slight_smile:

Fakt, że nie popatrzyłem na stronę szkoły, ale wpisana pierwotnie w name była inna. Ale to nie zmienia postaci rzeczy. Poza chyba jestem kompletnie zakręcony, bo nie rozumiem, czego niby mam nie rozumieć :wink: Chodzi o odrębny amenity=school dla samego zespołu szkół? Zespół szkół, z moich obserwacji, zwykle jest odrębną jednostką, ze swoim adresem i danymi kontaktowymi, często nawet unikalnymi (np. zs@costam.pl), a placówki składowe ze swoimi danymi (np. sp@… i gim@…). Najlepiej to w ogóle byłoby to spiąć wszystko relacją z name ZS… tak dla purystów… tylko, że przy łatwości kasowania relacji przez niektórych, połowy by nie było po chwili :wink:

Zespół to zespół, SP a GIM to odzielne placówki. Tyle że działają w jednym budynku. Zwykle przynajmniej tak jest. Nie widzę tu żadnego powielania informacji, więc powiedziałbym nawet, że to miejsce na 3 oddzielne węzły (tak jak ostatecznie podsumował to MRACH).

Mam szybkie pytanie. Jak oznaczyć tereny zielone gdzie kiedyś był poligon (trawa, krzaki, zarośla, pojedyncze drzewa) jako scrub czy grassland ?

Ta dyskusja nie ma już większego znaczenia, bo i tak ktoś posprzątał po swojemu, ale powieleniem informacji było umieszczenie dwóch węzłów, z których w jednym był zespół szkół, a w drugim wymienione były w nazwie wszystkie szkoły wchodzące w jego skład.

Tak. Ja posprzątałem :wink: Wyrysowałem budynek i oznaczyłem tagiem, że jest to hala sportowa. A co do POI z nazwami to były dwa węzły z takimi samymi danymi, tyle, że jeden, który zostawiłem, ma w nazwie Zespół Szkół a drugi miał Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Witowie. Więc tak, jak sugerował marimil: lepiej oznaczyć teren szkół jako Zespół Szkół a budynek oznaczyć węzłem z POI SP i Gim. No i POI na halę sportową, że jest to Hala Sportowa w Witowie (czy tak, jak to sobie gmina nazwała).

Nie chcę mącić, ale skoro o detale się rozbijamy, to wg naszych lokalnych jak i globalnych ustaleń amenity=school nie powinno być na budynku tylko jako obszar zaznaczający cały teren szkolny lub jako węzeł. Nigdzie nie znalazłem info, aby coś się zmieniło w ustaleniach :slight_smile:

Chyba faktycznie nie ma sensu, bo nie lubię się powtarzać, a musiałbym :wink:

Mam pytanie (znów mnie “skleszczyło”) …

Wiaty …

A taka wiata, pod którą przechowywane są np. deski, płazy, …
Na Podhalu dość powszechny element krajobrazu, czyli zazwyczaj cztery słupy, na nich dach (jedno lub rzadziej dwuspadowy), a pod nim np. wspomniane wyżej dechy …

A jak wiata jest “przyklejona” do ściany domu, tzn. z trzech stron otwarta, czarta “zamknieta” ścianą domostwa ???

amenity=shelter robi takie ładne “domki” na mapie, a nie o to chodzi (zwłaszcza z przenaczeniem - nie służy do ochrony ludzi) …

???

Maciek

building=roof?

Zdecydowanie lepsze …
O 01:00 jednak myślenie bywa lekko ogrraniczone :smiley:

Czy istnieje jakieś tagowanie dla firm kurierskich? W mojej okolicy jest pełno magazynów, stacji przeładunkowych DHLów, UPS etc. Czy odpowiednie jest tagowanie amenity=post_office, które gdzieś widziałem? A landuse=commercial czy już bardziej industrial?