Pytania początkujących

@Dzido: powtarzasz się :stuck_out_tongue:

MHm… w OsmAndzie to uwielbiam jak “Ivonka” mi seksownie szepce d ucha: “Skręć w lewo w 287 a następnie lekko w prawo w 1345 po czym po 100 m w lewo w 3452” :slight_smile: Ktoś pierwszy raz tego słucha to ma podejrzenie, że chodzi o jakieś nieprzyzwoite propozycje :slight_smile:

Ale serio korzystacie z wypowiadania nazw ulic i refów w OsmAndzie? Ja to wyłączyłem w opcjach, bo zanim Ivona przeczytała nazwę ulicy to ja już byłem po manewrze skrętu :wink:

Ja korzystam. Choćby po to, aby wiedzieć, co w tym miejscu mogą usłyszeć te osoby, które (jeszcze?) tego nie wyłączyły. Poza tym i tak to co mówi nawigacja traktuję tylko jako propozycję do rozpatrzenia, w końcu moje auto to nie pojazd autonomiczny kierowany przez nawigację - moje auto, ja kieruję, ja decyduję (no chyba, że z żoną jadę :wink: ).

Ja pierwszy raz zobaczyłem te numerki na drogach w mieście właśnie w nawigacji OSMAnd jak byłem na wyjeździe wakacyjnym i szczerze przyznam, że byłem wtedy pewien, że to błąd na mapie. Gdybym wtedy po raz pierwszy zetknął się z mapami OSM, to pewnie szukałbym dalej lepszej mapy (bez takich baboli).

Moje zdanie jest takie: wyświetlanie się tych numerów dla dróg wewnątrz miejscowości, które to drogi mają nazwę, a rzeczony numer nie jest używany nawet na drogowskazach prowadzących do miejscowości jest (zwykle) ewidentnym błędem. “Zwykle” = poza specjalistycznymi aplikacjami dla osób, którym te numery są do czegoś potrzebne (np. urzędników od dróg). Nie proponuję jednak żadnego konkretnego rozwiązania, a są co najmniej dwie opcje: (a) poprawić wszystkie (lub raczej tylko popularne) aplikacje/mapy, aby dla takich dróg w Polsce robiły wyjątek i nie wyświetlały (wypowiadały) numeru, lecz nazwę; (b) poprawić dane mapy tak, aby numery w bazie pozostały, ale nie były domyślnie wyświetlane (czyli zmienić im tagi).

Mam pytanie odnośnie skrzyżowania powyżej. Czy można dla każdego kierunku ruchu narysować osobne pasy czy ma zostać tak jak jest?

Do mapowania pasów jest odpowiednie tagowanie. Bardzo fajnie obsługiwane w JOSM.
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:turn:lanes
Styl do josm:
https://josm.openstreetmap.de/wiki/Styles/Lane_and_Road_Attributes

PS. Widze brak węzła na skrzyżowaniu ścieżki rowerowej z pieszą po lewej stronie.

“official_ref” ma zdefiniowane zastosowanie dla specyficznego przypadku, kiedy potencjalnie mamy 2 różne wartości dla “ref”. Trudno z tego wyciągać szersze wnioski. Sądzę, że ten przypadek świadczy, że ważniejsze jest oznakowanie na drodze niż w papierach. Ale jeżeli istnieje tylko jeden numer referencyjny, to nie ma konfliktu i moim zdaniem należałoby użyć podstawowego pola.

Wydaje mi się, że w miastach na ogół nie ma oznaczeń numeracji dróg krajowych czy wojewódzkich a mimo to w danych OSM to wpisujemy. Chyba podobnie jest ze szlakami rowerowymi, nie zauważyłem w terenie numerów referencyjnych ale może się mylę. Może jednak przyjęte jest, że mapujemy istniejącą numerację?

Może warto przypomnieć o czym dyskutujemy. Jak na razie problem sprowadza się do 2 sytuacji:

  • pojawiły się zastrzeżenia do sposobu prezentacji niektórych numerów dróg na openstreetmap.org,
  • pojawiły się zastrzeżenia do użycia niektórych numerów dróg w komunikatach głosowych w OsmAnd.

IMHO oba problemy należy rozwiązać tam, gdzie wystąpiły. Bez kombinowania w danych OSM, szczególnie jeżeli propozycje zmian miałyby dużo szerszy zasiąg, niż załatanie opisanych problemów.

OK to wszystko znam. Mam jedynie pytanie. Jeśli na jezdni jest wymalowane oznakowanie poziome (np. skręt w lewo), to czy wyrysować osobną linią na mapie.

To można to wyłączyć? Jeszcze do tego nie doszedłem.

Witam, mój pierwszy post :slight_smile:

Mam współrzędne kilkudziesięciu punktów nowej sieci dróg pozyskane geodezyjnym GPSem. Jak mogę hurtowo wrzucić je np do JOSMa jako węzły?
Jeśli podobne pytanie już było to przepraszam.

Pozdrawiam

Ustawienia → Nawigacja → Zapowiadaj… - dalej już sobie poradzisz :wink:

Dokonałem pierwszej swojej edycji OSM :slight_smile: Umieściłem na mapie obrys cmentarza http://www.openstreetmap.org/#map=18/54.58618/17.97290 Coś chyba poszło nie tak… Gdy oddalam mapę cmentarz znika, jednak nie z powodu naturalnej generalizacji mapy. PRzy kolejnym stopniu oddalenia widoku mapy ponownie pojawia się skrawek cmentarza, jakby częściowo przysłonięty prostokątną powierzchnią ziemi, której konturu nie widzę podczas edytowania OSM. Co skopałem?

Pamięć podręczna przeglądarki (cache). F5 powinno pomóc.

Dzięki! Zadziałało.

Searching “Ludwika Solskiego 2, krakow”
but OSM.org returns “2, Świętego Tomasza, Old Town, Cracow, Krakow, Lesser Poland Voivodeship, 31-014, Poland”

I completely do not understand why… I do not want to post bugreport to Nominatim… Maybe I miss something…

I do not see Ludwika Solskiego 2 on the map. Is it that building: http://www.openstreetmap.org/way/60675863#map=19/50.08696/19.94700 ? If yes, it has incomplete address (no street, no town… and BTW it looks like it should be building=commercial).

That building had address “Ludwika Solskiego 2, krakow” but in fact it is “2, Andrzeja Frycza-Modrzewskiego”. I edited it few moments ago.

I just wonder if anybody see reason why does Nominatim return “2, Świętego Tomasza, Old Town, Cracow, Krakow, Lesser Poland Voivodeship, 31-014, Poland”

Ah! I’ve found the reason. Świętego Tomasza is new name. Old name is “Ludwika Solskiego”

Czy istnieje możliwość wyświetlenia w JOSM wszystkich śladów GPS jednocześnie, przesłanych dotychczas przez wszystkich użytkowników OSM?

Przy pobieraniu danych trzeba zaznaczyć “czyste dane GPS”.