No to trzeba by rozszerzyć opis na wiki, bo aktualna definicja (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:ref#Special_uses) mówi o przypadkach gdy oznakowanie jest inne, a nie, gdy nie ma go wogóle.
Ale wygląda to na dobry pomysł.
Ustawiają, to przykład: http://www.openstreetmap.org/#map=15/49.3494/7.7821
K50, K51, K53: drogi powiatowe. Jeśli są oznaczone jako tertiary, to rendering wygląda OK. Dla unclassified (jak K51) trochę bardziej kijowo, ale numer jest powszechnie używany więc jest tam jego miejsce.
Co innego, jeśli chodzi o numery “urzędowe”, niespotykane na zwykłych mapach, niepodawane na żadnych drogowskazach - ulice w mieście, drogi powiatowe w niektórych powiatach (nie wszystkich, gdzieś w Dolnośląskiem widziałem tabliczki z numerami powiatówek)… Tam to albo official_ref, albo nic.
Zarządca numeruje drogi i właściwym miejscem na ten numer jest tag “ref”. Wszelkie inne kombinacje, mające na celu ukrycie tego numeru przed rendererem, tylko wprowadzą bałagan w danych OSM. Trzeba się pogodzić, że co pewien czas ktoś pokaże jakąś mapę, która mu się nie podoba i nie psuć podstawowych zasobów OSM z tego powodu.
Też myślę, że trzeba to poprawić w stylu. Nie odpowiada mi tagowanie pod rendering szczególnie, że ref jest uwzględniany w wyszukiwarkach, oraz dobrze obsługiwany przez nawigacje.
Po prostu trzeba doprowadzić do tego, by ten ref na drogach residential/unclassified/track pojawiał się później przy zoomowaniu niż przypadku pozostałych dróg. Nie widzę potrzeby rozdrabniania się na jakieś inne tagi.
99% renderów nie powinno wyswietlac tej informacji w ogole, na zadnym poziomie zooma. Tag “ref” został z tego co rozumiem wprowadzony zeby uwzgledniac numery dróg wtedy, gdy sa one znakiem rozpoznawczym drogi “on the ground” (np. “droga krajowa numer 7” jest odpowiednio oznaczona). Te ulice w terenie nie sa oznaczone tymi numerami. Do ich rozpoznawania sluza nazwy (“ul. Mickiewicza”). Jedynym miejscem gdzie te numery istnieją, są bazy danych dyrekcji dróg, która z OSM nie korzysta i nie bedzie korzystac. Jak dla mnie to oznacza, ze numery te z powodu ścisłe logicznego powinny byc tagowane innym tagiem niż ref.
Hmm… Jeśli masz ref dla np. ATM to chyba logiczne, że będzie to identyfikator, który może być znany tylko placówce, a u nas jest ze względu na ułatwienie importów. Dlaczego z drogami ma być wyjątek?
Obok jest apteka, która ma dokładnie takie same atrybuty, za wyjątkiem znacznika w usługach i wszystko ładnie widać.
Sprawdziłem innych dentystów w Ostrowie i wszystkie nie mają ikonki.
Niestety Mapnik nie wyświetla amenity=dentist. Osmapa.pl też nie pokazuje. Na sąsiednim osiedlu, ktoś sprytny, dał amenity=hospital dla prywatnego gabinetu dentystycznego i się pięknie renderuje. Myślę, że to jest jednak naganne rozwiązanie
Średnio, np taki OsmAnd bez sensu gada 6znakowe numery jeżdząc po residentalach
Dwa, jakby ref= oznaczało zawsze administracyjny numer, a nie to co widać na drodze, to official_ref= nie byłoby używane wogóle w przypadkach gdy oficjalne rózni się widocznego (byłby jakis tag: stare_widocznie_ref=)
Więc przyjęte w OSM jest jednak że ref= oznacza widoczne oznakowanie.