Ja wolę inne podejście do tego tematu, ale to tylko koncecja, niewspierana przez jakikolwiek soft: https://www.openstreetmap.org/relation/1629113
Narysowałem obszar (landuse = residential, place = neigbourhood) aby w ten sposób pokazać osiedle mieszkaniowe. Ale teraz tło z ortomapy pod tym obszarem widzę w JOSM jakby przez mgłę. Czy można coś zrobić żeby ten obszar nie zasłanił mi tła?
W Krakowie to odpada, strefa jest tylko na drogach gminnych - na przykład http://www.openstreetmap.org/?mlat=50.07149&mlon=19.92235#map=18/50.07149/19.92235 nie jest w strefie a otaczajace te domy drogi publiczne już są.
“niewspierana przez jakikolwiek soft” nie jest problem, to co jest w Krakowie też nie jest wspierane (mam podejrzenie że to po było po prostu tagowanie pod render które w tym momencie już nie działa).
Użyć filtrów w JOSM: https://josm.openstreetmap.de/wiki/Pl%3AHelp/Dialog/Filter
W tym przypadku jako wsad do filtra wystarczy “landuse=*”
Odnośnie parkingów jest jeszcze taka propozycja:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/parking:lane
wspierana ponoć przez ten render:
http://parking.openstreetmap.de
Prosze o przywrócenie mojego postu startujacego ten watek.
Ma on tlumaczyć początkującym o co w tym wątku chodzi.
Dziękuję.
Marku, ten post ciągle jest: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=241233#p241233 tylko spadł niżej po połączeniu tego wątku ze starszym.
Mogę zrobić to o co prosisz, ale muszę wykorzystać któryś z Twoich starych postów. Czy może to być ten http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=112560#p112560 (ten o treści "Super, dzięki)? Zmienię mu treść i połączę z tym wątkiem, dzięki czemu znajdzie się on na początku.
Oczywiście tak!
Chodzi o to, by nowicjusze wiedzieli, po co ten wątek jest a nie zakładali na proste pytania nowych wątków.
Pozdrowienia!
Marek
Kilka zdań w sprawie organizacji tego forum. Przyznam się, że pierwszy raz widzę forum, w którym mamy “worek” mający ponad 2000 postów, w których pewnie zostało poruszone ponad 1000 tematów. Czytanie wątku “Pytania początkujących” jest bardzo trudne, z tego względu, że równolegle przez dyskusję przewija się kilka tematów. A już znaleznie czegokolwiek to szukanie igły w stogu siana. Dlaczego “Pytania początkujących” nie są obsługiwane w sposób naturalny? Przez “sposób naturalny” rozumiem to, że na forum jest gałąź “Pytania początkujących” i w niej jeżeli ktoś ma pytanie to zakłada nowy wątek, w którym toczy się dyskusja wyłącznie w tym temacie. Wówczas:
- zamiast przegladać 86 stron postów możnaby przejrzeć tylko 8 stron z tematami i czytać tylko te wątki, którymi jestem zainteresowany.
- zamiast szukać odpowiedzi na swoje pytanie (kilka, kilkanaście postów dalej) widziałbym ją od razu.
Bardzo mnie ciekami dlaczego taki ewenement powstał na tym forum. A może jest w tym jakaś korzyść, której ja nie dostrzegam?
Niestety nie mamy subforum, aby takie coś zrealizować, a jeśli każde pytanie będzie w osobnym wątku to ciężko będzie śledzić co się dzieje innego niż pytania.
Dlatego ten wątek to troche bardziej jak rozmowa niż archiwum informacji
Niestety tak. Gdy tworzono technikę do Forum na OSM nikt nie przwidział, że nastąpi taka eksplozja.
Masz rację Cetusek, trzeba by to kiedyś zmienić, jednak silnik Forum nie jest w naszej gestii.
Właściciel forum jest w trakcie zmiany oprogramowania i w nowej wersji będą subforum.
Kiedy to się stanie? Nie wiemy.
To może poradzilibyśmy sobie z tym problemem wpisując w temacie tag? Na przykład temat wyglądałby tak:
[PYTANIE POCZĄTKUJĄCEGO] Co to jest OSM?
Jak pojawi się możliwość tworzenia subforów to łątwo będzie przesunąć takie wątki.
Może miałoby to sens, ale musisz mi uwierzyć na słowo, że gdy każde pytanie było w osobnym wątku to był okropny burdel. Ciężko było nad tym zapanować, setki nowych pytań i to często się dublujących. Ten wątek wygląda tak, że możesz zadać pytanie i nawet jeśli gdzieś już była na nie odpowiedź to nic się nie stanie. Myślę, że nie ma co dalej tego analizować. Obecne forum ssie i nic z tym nie zrobimy.
Lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie FAQ “pytania początkujących” na wiki na podstawie tego wątku i odsyłanie pytających o powtórki na owo wiki.
Jak tagować nieużytki zarośnięte wysoką trawą i bylinami, ale jeszcze nie porośnięte krzakami i drzewami? Gdyby się to renderowało na domyślnym stylu to byłoby jeszcze lepiej.
Jak zaznaczać trawniki na osiedlu? Widziałem już landuse=grass + landuse=residential, samo landuse=grass. Osobiście najchętniej użyłbym landuse=residential + landcover=grass (jest to teren osiedla a akurat ten kawałek jest z trawą).
Trawniki na osiedlu: Używam landuse=grass bo z taką praktyką się na zachodzie spotkałem.Wszyscy wiedzą że schemat landuse jest tu niezbyt pasujący, bo lepszy byłby landcover, no ale kiedyś prawdopodobnie przejedzie się po tym jakimś botem i bedzie po sprawie.
Nieużytki ale jeszcze trawiaste upraszczam czasem jako http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:landuse%3Dmeadow
No ale jeśli znasz dobrze teren, to tam jest jeszcze parę bardziej szczegółowych propozycji.
Tag footway.
W wiki można przeczytać, że jest to Chodnik, lub droga wyłącznie do ruchu pieszego. W przypadku dozwolonej jazdy rowerem ustaw bicycle=yes. W przypadku gdy inny ruch niż pieszy nie jest zabroniony użyj highway=path.
Jeżeli jest chodnik między blokami to jazda na rowerze jest dozwolona, więc wszystkie chodniki na osiedlu powinienem przestawić na “bicycle=yes”. Jeśli jednak tak zrobię i na www włączę warstwę “Mapa rowerowa” to będzie widać, że moje osiedle jest najlepsze w kraju bo ma wiele ścieżek rowerowych, a przecież tak nie jest. Zatem włączać na “yes” czy nie? Wstrzymuję się, bo moim zdaniem “Mapa rowerowa” powinna pokazywać ścieżki rowerowe, a nie chodniki.
Jeśli tak jest to jest błąd stylu. Nie mapujemy pod styl więc radzę dodać tag bicycle=yes i zgłosić błąd jeśli będzie się źle renderować. Czy chodnik to kostka czy przedeptana ziemia? Bo dla takiej przedeptanej lepszy jest path