Miejscowości

Tak coś czułem, próbowałem to wrzucić w tabelę na dole, ale też coś mi nie ‘trybiło’ :confused:

Działaj!
I po co ta cała nasza dyskusja…

Myślałem, że dłużej mi zejdzie… :wink:

Miło mi poinformować, że właśnie zakończyłem uzupełnianie wiosek (niebieskich gwiazdek). Głównie były to przysiółki mające własną numerację, ale też przybyło nam trochę wsi, czyli po naszemu place=village.

Gdy zaczynałem to uzupełnianie, niebieskich mrówek było około 1700 szt. - jeśli założyć, że pod każdą taką gwiazdką ukrywało się średnio 10 adresów, wychodzi na to, że 17 000 adresów stało się wyszukiwalne w Nominatim i w OsmAnd (nie da się w nich wyszukać adresu, jeśli w pobliżu nie ma skojarzonego węzła z place=village/hamlet/itp. z odpowiednią nazwą).

Teraz będę na bieżąco uzupełniał braki, w miarę jak będą pojawiać się na skutek importów adresowych.

Według Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju prawie wszystkie miasta i wsie podzielone są na części. Zdecydowana większość nie znana jest nawet przez najstarszych mieszkańców. Części te bardzo ładnie widzimy w GeoPortalu. Zauważyłem, że część z nich jest też w OSM. W mojej ocenie umieszczanie wszystkich może wprowadzać podróżnika w błąd. Na przykład idąc do Starego Bidaczowa według mapy wchodzimy do Krzeszowa, a pytani mieszkańcy nieźle się dziwią. Wieś Ciosmy podzielona jest na 5 części. Część z nich to stare osady, których nazwy nadal funkcjonują. Te bym zaznaczał. We wspomnianym Starym Bidaczowie znane są tylko Jachosze. O innych mieszkańcy nie wiedzą.

Proszę o zalecenia co z tym robić i jeżeli oznaczać to jak.

Tak jak napisałem wcześniej oznaczałbym nazwy funkcjonujące: Jachosze, Knieja, Byczek, ale usuwałbym Krzeszów, Glicję, Wasągi. - to praca dla lokalnego mapera.

Przykłady z TERYT: Polska - lubelskie - biłgorajski - Biłgoraj (0602032)

To, że mieszkańcy nie wiedzą o czymś jeszcze nic nie znaczy. Nie jesteś w stanie sprawdzić, czy na pewno nikt tej wiedzy wśród społeczności nie ma. Czasami ludzie nie wiedzą nawet pod jakim numerem domu mieszkają (naprawdę spotkałem się z czymś takim) a co tu mówić o częściach wsi.

Jeśli takie coś występuje w PRNG lub TERYT to zupełnie nie widzę powodu by usuwać.

No to wyobraź sobie, że jedziesz przez wioskę. Biała tablica informuje Cie, że wjechałeś do Nowego Bidaczowa, a nawigacja, że jesteś w Krzeszowie. Przynajmniej na mojej tak jest. Idziesz prze las. Szukasz Bukowej, a nawigacja pokazuje Mołki. No i zmyła. Ja mieszkam na wsi. Dopiero z Geoportalu dowiedziałem się o podziałach. Pytałem ludzi, starych mieszkańców. Zdziwieni skąd te nazwy. Wydaje mi się, że OSM ma pomagać, a nie utrudniać.

Nie mniej jeśli zdecydujesz, że oznaczać to jak? Czy jako dzielnice? Na pewno nie są to przysiółki czy kolonie (choć takie są i są znane z własną numeracją - Kolonia Sól obok Biłgoraja, część wsi Sól).

No to zapytaj w UG, skąd te nazwy. Moim zdaniem OSM niczego nie utrudnia, a tym przypadku może również edukować, że ta część miejscowości nazywa się Krzeszów.

Obawiam się, że oni o tych nazwach nie wiedzą :smiley: Raz już pytałem o swoją.

Jeśli już mają te nazwy występować to jak tagować? Przysiółek we wsi? To myli.
W wiki napisane jest: "Obszary miejscowości/miasta nie powinny być oznaczone tagiem place=town, place=village lub place=hamlet, które powinny być wykorzystywane jedynie do odrębnych skupisk. "

A może: place=suburb

place=suburb to jest duża dzielnica w dużym mieście.

Rzeczy takie jak wspomniany Krzeszów powinny być otagowane jako place=hamlet lub place=locality.

Poza tym nie rozumiem, w jaki sposób istnienie tych miejsc w OSM przeszkadza Ci w korzystaniu z mapy/nawigacji?

Dzięki - wszystko teraz jasne.

place=locality - chyba lepsze niż hamlet w środku wsi ale “tag can be used to name unpopulated place”

PS. zobacz gdzie ja teraz mieszkam :laughing:

Jeśli znam okolicę to się uśmiechnę ale jeśli jest dla mnie nowa to skąd będę wiedzieć, że “Krzeszów” to dzielnica wsi, a nie inna miejscowość jeśli otagowana jest hamlet?

A w jakiej sytuacji w ogóle trafisz na ten Krzeszów? Wyobraź sobie, że masz dotrzeć pod adres “Nowy Bidaczów 34”. Co wpiszesz w nawigacji? Będziesz szukał miejscowości Krzeszów czy Nowy Bidaczów?

Ale ja OSM używam głównie do wędrówek. Idę przez las, patrzę na mapę i widzę “Krzeszów”, a wszedłem do Bidaczowa. Oczywiście to tylko przykład. Pojedź w Bieszczady, połaź i zrozumiesz moją intencję. W samochodzie mam fabryczną i też w Potoku Górnym wyświetla Przedmieście - po co? Jak zauważysz to już dodaje te nazwy do miejscowości ale z tagiem place=locality.

A takie cos place=neighbourhood?

Zgodnie w wiki pasuje najlepiej.

Niech wypowie się starszyzna :slight_smile:

@grypiomi: mamy ustalone, że przysiółek i/lub część miejscowości (wsi) to place=hamlet i bądź łaskaw się tego trzymać.
Od dokładnego zasięgu danej miejscowości są granice administracyjne.
place=neighbourhood w polskich realiach to jakaś część miasteczka, np. Puszcza w Biłgoraju.

Czesc miasteczka lub czesc wsi, specjalnie do takich przypadkow sluzy ten tag.

Oto przykład: przysiółek we wsi? Tak ma być? (przyszedł nowy i się czepia :stuck_out_tongue: )

http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=759688.0081177545,297089.54241640283,760054.0237427545,297285.24554140283&variant=KATASTER

Tak.

Zauważyłem brak miejscowości Obrowo, powiat toruński. Mało tego jest to siedziba gminy. Jak sprawdzić czy ktoś jej ostatnio nie usunął? A może zawiódł mechanizm zastosowany przy imporcie?

http://osm.mapki.com/history/node.php?id=692622580