Nie wiem jak inni, ale ja poprawiam następujące sytuacje:
brak myślnika (w swoim czasie został on dodany odgórnie np. Kamionka Kolonia → Kamionka-Kolonia)
zamiana członów (np. Majdan Stary → Stary Majdan)
brak polskich znaków
literówki (np. Siemiontkowo → Siemiątkowo)
zmienione nazwy miejscowości (nawet w ciągu ostatnich 10 lat sporo miejscowości zmieniło nazwy - jaki jest sens trzymania w bazie place= z historyczną nazwą? tak, dodaję old_name, ale chyba przesadą jest trzymanie tego jako oddzielny node?)
miejscowości pochodzące z importu devrise’a (w 2007 roku), a obecnie już nieistniejące zamieniam na place=locality
Myślniki nie wszędzie sa w też w terycie i ale jeśli rzeczywiście gdzieś powinien być myślnik a nie ma to błąd. Natomiast tak jak napisałem wyżej jeśli opierasz to, czy też zmianę kolejności członów, czy istnienie/nieistnienie miejscowości na wiedzy terenowej to dobrze, a jeśli na terycie, to obawiam się, że to może być tylko krok w przepychance w jedną i w drugą stronę między mapowiczami opierającymi się na różnych źródłach. Każdy sensowny automat po prostu zignoruje kolejność członów.
EDIT: w poprzednim poście nie pisałem o Twoich edycjach.
Inicjując tę akcję z poprawieniem miejscowości chodziło mi głównie o poprawienie tych miejscowości pochodzących z importu devrise’a w 2007 roku. Dla niewtajemniczonych - to był import miejscowości pochodzący z jakiejś amerykańskiej bazy. Miejscowości pochodzące z tego importu miały/mają często błędne nazwy i mocno zaokrąglone koordynaty.
Nie uczuliłem w poprzednich postach na jedną rzecz, ale zrobię to teraz - trzeba patrzeć skąd się dany węzeł z fixme wziął. Trzeba patrzeć w historię danego obiektu i patrzeć czy został on dodany przez zwykłego mapowicza czy może zaimportowany przez usera devrise.
Z mojego poprawiania miejscowości mam taki wniosek, że najwięcej błędów jest pośród tych zaimportowanych o których mówię. Na drugim miejscu są miejscowości pochodzące z UMP (głównie brak pl znaków).
EDIT:
A co do TERYT - zgadza się, ma braki. Ciekawostka jednak jest taka, że mimo braku w TERYT, w PRNG te miejscowości występują (dla przykładu: Boleszczynek)
Z moich obserwacji, w bazowaniu na różnych źródłach i wizji lokalnej, wynika, że nie można polegać na TERYT.
Te dana są albo nie aktualizowane, albo z błędami.
Na dzień dzisiejszy,najbardziej aktualne informacje dotyczące miejscowości są na Wikipedii.
Są tam naniesione aktualne zmiany nazw miejscowości oraz jej rodzaj.
To nie znaczy, że Wikipedia jest 100% proof.
Dużo węzłów wsi jest przesuniętych o kilkanaście kilometrów od faktycznego położenia.
Rzadko się zdarzało aby w terenie, gdzie brakowało dróg (białe plamy), węzeł wsi był na właściwym miejscu.
Jeśli chodzi o FIXME, to nie rozumiem kto je powstawiał w miejscach, gdzie w promieniu kilku kilometrów nie ma żadnego obiektu, (lubelskie i świętokrzyskie) a do tego, wokół dziesiątki pustych węzłów.
P.S.
Katyń doczekał się polskiej nazwy (też Kozielsk)?
Albo Mamonowo: Mamonowo wraz z egzonimem wariantowym Święta Siekierka (dla miejscowości w Rosji)
Tylży nie przywrócili, pozostaje Sowieck . (Słynny pokój w Sowiecku(?) gdzie Napoleon oddał Wrocław i twierdze śląskie, ale dał Polakom Księstwo Warszawskie.Pokój podpisany na tratwie na środku rzeki aby nie było “dyshonoru” fatygowania się do obozu przeciwnika.)
Dodali tyle nazw pozostających w obiegu od zawsze, że nie wiem w co gra ta komisja.
Może niech od razu sami poprawiają na OSM na posiedzeniach
niektórym miejscowościom trzeba zmienić place=hamlet na place=village (teraz wszystkie są otagowane jako place=hamlet, ponieważ w większości są to małe przysiólki)
niektórym miejscowościom można poprawić lokalizację na taką “bliżej centrum”
zweryfikowane miejscowości wysłać na serwer
Czy jest ktoś chętny do podjęcia się tego? Jeśli ktoś chciałby się tym zająć niech da info tutaj, żeby nie duplikować pracy, gdyby wzięło się za to więcej osób.
Zawalony jestem ostatnio robotą, jak znajdę wolną chwilę na pewno wrócę do tępienia mrówek w powiecie starogardzkim, może nawet dalej.
W czym przygotowany przez Ciebie plik jest lepszy od niebieskich mrówek Antblanta?
W tym, że masz już gotowe wioski, na które trzeba tylko zerknąć i można słać. Nie trzeba czekać aż się kafelek z mrówką załaduje, pobierać obszaru do JOSM, tworzyć nowego węzła i go tagować…
Podkład PRNG nie działa, Emuia zamula… kolejna sytuacja potwierdzająca słuszność mojego awatara
I jeszcze: Stary Las. Wieś to, czy osada, village czy hamlet? Obstawiam pierwszą wersję.
Oczywiście nie musisz robić od razu wszystkich wiosek w tym pliku, bo ich tam jest dużo (588). Można sobie wziąć mały wycinek, (np. ok. 50) skopiować do nowej warstwy, przejrzeć i wysłać. Potem skasować wysłane nody z oryginalnej warstwy i zapisać plik na kolejny dzień.
Nie działa, nie może sparsować listy warstw, jak poprzednio.
Jak już pisałem, zajmę się na początek powiatem starogardzkim, jak będę miał czas na następne to napiszę w tym temacie. Gdybym nie zrobił nawet swojego powiatu, a ktoś miałby czas i ochotę, to proszę się nie krępować
Ok, podzieliłem więc plik Zbigniewa na wersję dla Wojciecha z powiatem starogardzkim (korzystałem z granicy dostępnej na Mapniku aby wyodrębnić te miejscowości, jest ich 44)