Miejscowości

Nie wiem jak inni, ale ja poprawiam następujące sytuacje:

  • brak myślnika (w swoim czasie został on dodany odgórnie np. Kamionka Kolonia → Kamionka-Kolonia)
  • zamiana członów (np. Majdan Stary → Stary Majdan)
  • brak polskich znaków
  • literówki (np. Siemiontkowo → Siemiątkowo)
  • zmienione nazwy miejscowości (nawet w ciągu ostatnich 10 lat sporo miejscowości zmieniło nazwy - jaki jest sens trzymania w bazie place= z historyczną nazwą? tak, dodaję old_name, ale chyba przesadą jest trzymanie tego jako oddzielny node?)
  • miejscowości pochodzące z importu devrise’a (w 2007 roku), a obecnie już nieistniejące zamieniam na place=locality

Coś robię źle Twoim zdaniem?

Myślniki nie wszędzie sa w też w terycie i ale jeśli rzeczywiście gdzieś powinien być myślnik a nie ma to błąd. Natomiast tak jak napisałem wyżej jeśli opierasz to, czy też zmianę kolejności członów, czy istnienie/nieistnienie miejscowości na wiedzy terenowej to dobrze, a jeśli na terycie, to obawiam się, że to może być tylko krok w przepychance w jedną i w drugą stronę między mapowiczami opierającymi się na różnych źródłach. Każdy sensowny automat po prostu zignoruje kolejność członów.

EDIT: w poprzednim poście nie pisałem o Twoich edycjach.

Inicjując tę akcję z poprawieniem miejscowości chodziło mi głównie o poprawienie tych miejscowości pochodzących z importu devrise’a w 2007 roku. Dla niewtajemniczonych - to był import miejscowości pochodzący z jakiejś amerykańskiej bazy. Miejscowości pochodzące z tego importu miały/mają często błędne nazwy i mocno zaokrąglone koordynaty.

Nie uczuliłem w poprzednich postach na jedną rzecz, ale zrobię to teraz - trzeba patrzeć skąd się dany węzeł z fixme wziął. Trzeba patrzeć w historię danego obiektu i patrzeć czy został on dodany przez zwykłego mapowicza czy może zaimportowany przez usera devrise.

Z mojego poprawiania miejscowości mam taki wniosek, że najwięcej błędów jest pośród tych zaimportowanych o których mówię. Na drugim miejscu są miejscowości pochodzące z UMP (głównie brak pl znaków).

EDIT:

A co do TERYT - zgadza się, ma braki. Ciekawostka jednak jest taka, że mimo braku w TERYT, w PRNG te miejscowości występują (dla przykładu: Boleszczynek)

Z moich obserwacji, w bazowaniu na różnych źródłach i wizji lokalnej, wynika, że nie można polegać na TERYT.
Te dana są albo nie aktualizowane, albo z błędami.
Na dzień dzisiejszy,najbardziej aktualne informacje dotyczące miejscowości są na Wikipedii.
Są tam naniesione aktualne zmiany nazw miejscowości oraz jej rodzaj.
To nie znaczy, że Wikipedia jest 100% proof.
Dużo węzłów wsi jest przesuniętych o kilkanaście kilometrów od faktycznego położenia.
Rzadko się zdarzało aby w terenie, gdzie brakowało dróg (białe plamy), węzeł wsi był na właściwym miejscu.

Jeśli chodzi o FIXME, to nie rozumiem kto je powstawiał w miejscach, gdzie w promieniu kilku kilometrów nie ma żadnego obiektu, (lubelskie i świętokrzyskie) a do tego, wokół dziesiątki pustych węzłów.

Teryt tu nie pomoże choć chodzi o pomorze.
Bałtyjsk , Piława czy Pilawa?
A jeśli wszystkie trzy to oddzielone średnikiem w name"pl ?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%82tyjsk

Z posiedzenia Komisji Nazw Geograficznych z zeszłego roku:
Piława (jako egzonim wariantowy dla miejscowości w Rosji, egzonimem głównym
pozostaje Bałtyjsk)
źródło
http://ksng.gugik.gov.pl/pliki/zmiany_egzonimow/zmiany_egzonimow_na_79_posiedzeniu.pdf

P.S.
Katyń doczekał się polskiej nazwy (też Kozielsk)?
Albo Mamonowo: Mamonowo wraz z egzonimem wariantowym Święta Siekierka (dla miejscowości w Rosji)
Tylży nie przywrócili, pozostaje Sowieck . (Słynny pokój w Sowiecku(?) gdzie Napoleon oddał Wrocław i twierdze śląskie, ale dał Polakom Księstwo Warszawskie.Pokój podpisany na tratwie na środku rzeki aby nie było “dyshonoru” fatygowania się do obozu przeciwnika.)
Dodali tyle nazw pozostających w obiegu od zawsze, że nie wiem w co gra ta komisja.
Może niech od razu sami poprawiają na OSM na posiedzeniach :slight_smile:

Hej

Mam prośbę do naszych Pomorzan :slight_smile:
(albo do innej chętnej osoby)

Przygotowałem plik z miejscowościami: http://zibi.openstreetmap.org.pl/importy/places-pomorze.osm.bz2
Są to miejscowości, których brakuje w OSM. Zostały one wygenerowane na podstawie tagu addr:place= z adresów zaimportowanych do tej pory do OSM. Inaczej mówiąc, są to odpowiedniki niebieskich gwiazdek z wizualizacji antblanta: http://v3.mrowka.org/adresy/#9/54.3301/17.7621

Co trzeba zrobić:

  • załadować plik do JOSM
  • włączyć sobie podkład PRNG
  • niektórym miejscowościom trzeba zmienić place=hamlet na place=village (teraz wszystkie są otagowane jako place=hamlet, ponieważ w większości są to małe przysiólki)
  • niektórym miejscowościom można poprawić lokalizację na taką “bliżej centrum”
  • zweryfikowane miejscowości wysłać na serwer

Czy jest ktoś chętny do podjęcia się tego? Jeśli ktoś chciałby się tym zająć niech da info tutaj, żeby nie duplikować pracy, gdyby wzięło się za to więcej osób.

Ja tymczasem zajmę się resztą Polski.

Zawalony jestem ostatnio robotą, jak znajdę wolną chwilę na pewno wrócę do tępienia mrówek w powiecie starogardzkim, może nawet dalej.
W czym przygotowany przez Ciebie plik jest lepszy od niebieskich mrówek Antblanta?

W tym, że masz już gotowe wioski, na które trzeba tylko zerknąć i można słać. Nie trzeba czekać aż się kafelek z mrówką załaduje, pobierać obszaru do JOSM, tworzyć nowego węzła i go tagować…

Przekonałeś mnie :slight_smile:

W tym tygodniu nie mogę się tym zająć.

Podkład PRNG nie działa, Emuia zamula… kolejna sytuacja potwierdzająca słuszność mojego awatara :wink:
I jeszcze: Stary Las. Wieś to, czy osada, village czy hamlet? Obstawiam pierwszą wersję.

@Wojciech:

Oczywiście nie musisz robić od razu wszystkich wiosek w tym pliku, bo ich tam jest dużo (588). Można sobie wziąć mały wycinek, (np. ok. 50) skopiować do nowej warstwy, przejrzeć i wysłać. Potem skasować wysłane nody z oryginalnej warstwy i zapisać plik na kolejny dzień.

PRNG niby u mnie działa.

Ja chętnie się tym zajmę, super że to zorganizowałeś. Prace zacznę najpóźniej jutro wieczorem.

@dammat: tylko ustalcie między sobą (mówię o Wojciechu) obszaru, którymi się zajmiecie. Może jeden z was weźmie wschód, drugi zachód?

Wieś.

Zrób sobie warstwę z PRNG pokazującą same wsie, bez przysiółków, lasów itp. Poniżej masz adres:

wms:http://sdi.geoportal.gov.pl/WMS_PRNG/WMService.aspx?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&Layers=Wsie,Miasta_pozostale&styles=&SRS={proj}&WIDTH={width}&height={height}&BBOX={bbox}

Dzięki temu będzie łatwiej Ci ustalić czy dany node jest wsią czy czymś innym.

Nie działa, nie może sparsować listy warstw, jak poprzednio.

Jak już pisałem, zajmę się na początek powiatem starogardzkim, jak będę miał czas na następne to napiszę w tym temacie. Gdybym nie zrobił nawet swojego powiatu, a ktoś miałby czas i ochotę, to proszę się nie krępować :wink:

OMG, nie parsuj listy warstw tylko wklejaj od razu w tabelkę, bo to jest gotowy adres :slight_smile:

Ok, podzieliłem więc plik Zbigniewa na wersję dla Wojciecha z powiatem starogardzkim (korzystałem z granicy dostępnej na Mapniku aby wyodrębnić te miejscowości, jest ich 44)

places-pomorze-starogardzki.osm.bz2:
https://docs.google.com/file/d/0B-rvCdy845l3RFY1Wk5mY1VvSlE/edit?pli=1

i plik na którym będę pracował:

places-pomorze-bez-starogardzkiego.osm.bz2:
https://drive.google.com/file/d/0B-rvCdy845l3R0pIUGN5OFg4ejQ/edit?usp=sharing

Gdy skończę swoją działkę to się zgadamy co ze starogardzkim :slight_smile:

Hej

Już ogarnąłem pozostały obszar i chciałbym wieczorem zająć się tym co pozostało, czyli Pomorzem, jeśli nie macie nic przeciwko :slight_smile:
Do jutra będzie czysto :slight_smile:

Hej, szybko działasz :slight_smile: Ja nie mam nic przeciwko.