Kierunki dzialania Stowarzyszenia, metody promocji OSM

Wychodzac naprzeciw zglaszanej na forum potrzebie informacji o tym co dzialo sie na
spotkaniu zalozycielskim, chcialbym wlaczyc sie do dyskusji i podsumowac poruszane
tematy oraz dodac swoje przemyslenia i wnioski nt. dalszych kierunkow dzialania.

  1. sposoby promocji i popularyzacji OSM

Upraszczajac, uwazam ze mozna podzielic ekosystem OSM na 4 rozne grupy:
(a) osoby prywatne zaangazowane w OSM i dokonujace kontrybucji (nagrywajace trasy
GPX i/lub edytujace wezly)
(b) instytucje (urzedy) dokonujace kontrybucji (np. ortofotomapy)
(c) osoby prywatne korzystajace z map
(d) instytucje i firmy korzystajace z map

Stad tez aby przekonac kogos do zalet uzywania OSM, konieczne jest
przedstawienie mu specjalizowanego komunikatu w zaleznosci ktora
grupe reprezentuje.

-strategia na wzrost grupy (a) moze byc wejscie OSM do szkol podstawowych/
gimnazjalnych/srednich. Mam przeczucie ze wsrod tych mlodych ludzi drzemie
wielki potencjal i wrecz chec zaangazowania sie w budowe cyfrowego swiata.
Zaangazowana spolecznosc jest esencja OSM i IMHO najwiekszym atutem ktorego
nie da sie kupic.
Ciesze sie ze na spotkaniu byl Pan reprezentujacy jedna ze szkol, ktory wyrazil chec
wspolpracy ze stowarzyszeniem w celu zorganizowania pilotazowych kursow kontrybucji
do OSM. Wierze ze ta strategia sie oplaci i jesli rozszerzona na caly kraj - zwiekszy
znaczaco ilosc czlonkow a przez to ilosc i jakosc danych w bazie OSM.

Argumenty dla grup (b) i (d):
-darmowosc, transparentnosc, prosta edycja danych,mozliwosc wlasnych renderow map
-OSM to nie tylko drogi,kolej i POI ale tez trakcje energetyczne, drogi w budowie,
stan nawierzchni itp,itd. Daje to mozliwosc wykorzystania OSM do
zarzadzania informacja przestrzenna dowolnego rodzaju infrastruktury.
-brak zagrozenia tzw. vendor lock-in. Uzywanie OSM jest przyszlosciowe bo
uniezaleznia od wszelkich przyszlych arbitralnych decyzji/zmian licencji/strategii
biznesowych komercyjnych dostawcow map.

Argumenty dla grupy (c):
-darmowosc (ew. niska cena) map calego swiata, aktualnosc, jakosc (brak przeklaman
typu eastern eggs), specjalizacja dla rowerzystow i generalnie off-road’u.

Podsumowujac - Zgadzam sie w pelni z Markiem Kleciakiem - przydalaby sie
profesjonalna porada marketingowca przy opracowywaniu broszury informacyjnej
tak aby przygotowac jej rozne wersje dla roznych grup (a,b,c,d).

  1. Organizacja i kierunki dzialania Stowarzyszenia

Przedstawiona powyzej segmentacja ekosystemu OSM wg. mnie w oczywisty
sposob wskazuje jakie konkretne kierunki dzialania powinno przyjac Stowarzyszenie:
-szkolenia i warsztaty z metod kontrybucji dla osob prywatnych, dzieci i mlodziezy
-szkolenia, warsztaty dla firm i instytucji
-akcje informacyjne dla mediow
-mecenat nad rozwojem istniejacych narzedzi do zarzadzania danymi OSM oraz
nad tworzeniem nowych. Wspolpraca z osrodkami akademickimi oraz firmami
chetnymi do opracowywania ww. narzedzi.
-organizacja spotkan stanowiacych miejsce dyskusji nad OSM oraz rekrutacji
do wszelkich projektow ‘okolo-OSM-owych’, w tym inicjatyw komercyjnych itp.

Aby Stowarzyszenie moglo sprawnie realizowac ww. cele, uwazam ze
konieczny jest podzial obowiazkow i zadan.
Zgodnie z tym co deklarowalem na spotkaniu jestem gotow wziac odpowiedzialnosc
za opracowanie szkolen z kontrybucji i ogolnie obslugi danych OSM.
Oprocz tego obok okreslonych juz funkcji prezesa, skarbnika, koordynatorow
regionalnych itp, zostaje jeszcze wybor osob specjalizujacych sie w :
-kontakcie z instytucjami (tj. urzedy miast, geodezja itp),
-kontakcie z mediami
-pozyskiwaniu funduszy
-organizacji spotkan

pozdrawiam i zapraszam do dodawania wlasnych refleksji jesli cos pominalem… :slight_smile:

Adam Mencwal

Dzieki Adamie!
Profesjonalny marketingowiec z Poznania juz stal sie fanem projektu i pracuje nad broszura celujaca w grupe szkól srednich. Pokryje on tez koszty jej druku.
Potrzebne sa jednak zebrane w jednam miejscu (moze wiki?) argumenty dotyczace pozostalych grup. Czy móglbys taka stronke stworzyc i podac tu jej adres tak, abysmy mogli dopisywac to, co przyjdzie nam do glowy?

Marek

Korzyści które przemawiają do Urzedników:

  • aktualna mapa dzięki możliwości natychmiastowej edycji przez użytkownika;
  • możliwość wpływu na wszystkie elementy mapy;
  • mapa tworzona przez użytkownika jest widoczna jako mapa całego globu na openstreetmap.org, opencyclemap.org, openstreetmap.pl i innych serwisach;
  • otwarta licencja Creative Commons Share Alike 2.0 (CC-BY-SA), Open Database License (OdbL). pozwalająca na dowolne wykorzystanie mapy.
  • Openstreetmap wykorzystywana jest przez Wikipedię
  • mapa dzięki otwartej licencji jest coraz bardziej popularna w urządzeniach GPS i telefonach komórkowych (np. Garmin, TomTom, Navite, Navatar).
  • niski koszt wykonania mapy
  • brak wyświetlanych reklam
  • możliwość importu bazy budynków i numeracji z pliku DXF
  • możliwość importu granic administracyjnych z pliku DXF
  • możliwość importu ulic z pliku DXF
  • możliwość zaznaczenia dróg, mostów planowanych i w budowie.

tomianek

Dobre.
No to musimy jakies standardowe pismo zrobic do urzedów, jakkolwiek jestem pewien, ze nic nie zastapi rozmowy w urzedzie przeprowadzonej przez kogos kto czuje temat i umie rozmawiac w urzedach :slight_smile:

aktualnosc, jakosc (brak przeklaman typu eastern eggs)

No ale Ty tak na serio? Kochani, ależ Wy macie eastern eggs :slight_smile:

  • aktualna mapa dzięki możliwości natychmiastowej edycji przez użytkownika; [itd]

A to akurat dla urzędnika jest WADA, a nie zaleta! To tak każdy może dowolnie zmienić? No jak to, to jak będzie błąd, to kogo się pociągnie za odpowiedzialność? To ja wolę mapę od geodety…

Mape urzad sciaga do siebie i ma jej wersje na wlasnym komputerze.
W przypadku pojawienia sie przeklaman, widac to od razu i mozna wrócic do wczesniejszej wersji. Spolecznosc OSM ma poza tym silne i skuteczne metody kontroli ( spróbuj cos na Twoim terenie zle narysowac - zaraz Cie ktos dorwie i grzecznie wytlumaczy ze to nie tak… :slight_smile: )
W projekcie OSM praktycznie nie ma liczacych sie aktów wandalizmu tak wiec korzysc plynaca z aktualnosci przewaza ewentualne ryzyko, jako ze jest ono minimalne.

@Alf_red

To może jakaś współpraca żeby tych eastern eggs nie było w OSM i UMP ? :slight_smile:

Alf_red odnosi sie pewnie do przypadkow easter eggs zaimportowanych z UMP o czym wspomnialem na spotkaniu. To nie jest tak rozowo, ze ich nie mamy albo ze natychmiast sa poprawiane wandalizmy, ale mam nadzieje, ze w przyszlosci tak bedzie.

Kilka przykladow:

  • jajko wielkanocne zaimportowane z UMP, ktore bylo w bazie przez ponad rok, dopoki nie zostalo ujawnione przez samych uczestnikow UMP kilka tygodni temu. (wydaje mi sie ze Zbyszek je poprawil, ale przeciez jest ich napewno duzo wiecej)

  • w niektorych miejscach na swiecie, gdzie przeprowadzano importy danych urzedowych w 2006 i 2007, czasem ktos nieumiejetnie zaimportowal cale hrabstwo dwukrotnie, lub z przesunieciem, bo przesunelo mu sie w edytorze. Takie przypadki sa znajdywane do dzisiaj, poczatek roku 2011. Przez 5 lat ani jedna osoba nie edytowala danego regionu.

Tak jak powiedzialem na spotkaniu, wydaje mi sie, ze to czego brakuje OpenStreetMap w Polsce to wziecie sie do roboty, a nie promocja. Mozemy sie promowac ile chcemy, ale mamy zalosnej jakosci dane w porownaniu do innych krajow. Jesli z tej aktualnej mapy Polski zaczelyby korzystac popularne serwisy nie-spolecznosciowe (np. nie typu Wikipedia) wyrobilibysmy tylko zla opinie o projekcie u ludzi, ktorych aspekt spolecznosciowy i web2.0-owy nie interesuje.

Roznica miedzy OSM w Polsce a Wielka Brytania i Niemcami, jest taka, ze tam co ktorys weekend od 2007 ludzie spotykaja sie w najgorzej zmapowanych miejscach i razem je mapuja, nawet jesli maja pareset kilometrow do przejechania pociagiem. Tutaj umiescilem jedna z animacji zrobionych skryptem party-render, ktore pokazywalem na warsztatach OSM, ktore robilem:

http://www.openstreetmap.pl/balrog/osm/Sward-OpenStreetMapBradfordMappingParty27September2008639.mpg

Za pomoca tej animacji (i jeszcze dwoch innych) chce pokazac uczestnikom jak dziala OSM, i z tego co widzialem, ma to swietny wplyw na ludzi. Tylko ze jak je pokazuje to jest mi troche glupio, ze w Polsce de facto OSM tak nie dziala, dotychczas nie bylo ani jednego mapping party na wiecej niz trzy osoby - a zauwazcie, ze jest to rok 2008, czyli na tym poziomie bylo OSM juz trzy lata temu. Nawet pierwsze spotkanie polskich uczestnikow OSM zostalo zorganizowane w miejscu wybranym z powodow czysto formalnych a nie “mapowych”. (W Wielkiej Brytanii to by raczej nie przeszlo, nawet formalne spotkania OSM sa robione w pubach, zreszta obserwujac scene pozarzadowa w Warszawie (np. spotkania NetTuesday dla NGOsow w Warszawie, na ktore chodze reprezentowac osm) raczej tez przenosza sie one do zarezerwowanych sal w pubie lub kafejce co mnie bardzo cieszy :))

Mozemy sobie rozmawiac o promocji ile chcemy, ale dane i tak mamy kiepskie zwlaszcza w mniejszych miejscowosciach w Polsce, i promujac OSM prawdopodobnie nie trafimy do nich, tylko do tych wysoko rozwinietych miast. Bardzo chcialbym, zeby nasze nastepne spotkanie bylo przede wszystkim robocze, a ewentualnie przy okazji spelnialo tez funkcje formalne w dzialaniu Stowarzyszenia. Nawet wikimedia Pl robi juz od kilku lat spotkania robocze.

Jestem od wczoraj w podrozy po Stanach, ale wroce w maju i bardzo chcialbym, zeby udalo sie zorganizowac takie spotkanie na przyklad w okolicach Elblaga, Wloclawka itp.

Chce jeszcze zauwazyc rzecz o ktorej rozmawialem juz z kilkoma osobami z tego forum, a konkretnie ze stawiamy chyba zbyt duzy nacisk na fundusze (wiem, glupio to mowic jako skarbnik Stowarzyszenia). Oczywiscie jakies pieniadze moga sie przydac, ale mysle ze to powinna byc drugorzedna sprawa. Wiekszosc rzeczy zapewnia juz projektowi Fundacja OpenStreetMap, a konkretnie program wypozyczania GPSow do roznych rodzajow projektow, a takze fundusze na drukowanie materialow promocyjnych mozna od nich dostac jesli sa potrzebne. W zeszlym roku mialem okazje byc na walnym zebraniu Wikimedia Polska i to, co mnie uderzylo, to ze jest ona OPP i o ile pamietam ma z tego jakies 300 tys. PLN rocznie. Po przeliczeniu na EUR to jest znacznie wiecej niz ma na swoim koncie cala miedzynarodowa Fundacja OpenStreetMap. Fundacja OSM ma prawie 400 czlonkow na dzien dzisiejszy, stowarzyszenie Wikimedia Pl okolo 50. W dodatku w czasie tego zebrania przemawial skarbnik Wikimedia Pl, ktory mowil o tym, ze stowarzyszenie ma problem z wydaniem tych pieniedzy, one sie wedlug mnie marnuja.

Jedyna metoda na stworzenie lepszych map w Polsce jest przyciagniecie wiekszej ilosci ludzi. Trudno mi sobie wyobrazic, by te zaangazowane osoby z projektu OSM w Polsce mialy pracowac jeszcze wiecej.

O specyfice sytuacji w Polsce juz wspominalem: W RFN znam dobrze scene OSM. To ludzie, którzy nie musza sie specjalnie troszczyc o pieniadze i maja czas. Ludzie w Polsce sa zdecydowanie bardziej uwiazani przez wykonywana prace i musza sie narobic by zwiazac koniec z koncem i dlatego maja po prostu mniej czasu na projekt nawet jesli jest to ich wielkie hobby. Co prawda mapping party to swietna sprawa i jestem jak najbardziej za, ale obawiam sie ze w polskich realiach moze byc o to trudno a nie mozna robic nic na sile.

Mysle ze nie ma sie za co wstydzic, tylko pracowac nad przyciagnieciem wiekszej ilosci czlonków projektu. A do tego naprawde potrzebne sa fundusze na reklame. Wspominalem juz na spotkaniu zalozycielskim o projekcie Krzywin 3D w Wielkopolsce ktory przeprowadzilem w 1998 roku. Uczniowie szkoly sredniej zbudowali wtedy w przeciagu dwóch tygodni caly trójwymiarowy model miasta w którym mieszkali. De facto bylo to szkolenie jak budowac taka mape 3D a potem duze mapping party. Nikogo nie trzeba bylo motywowac, tylko po prostu nauczyc jak to zrobic.

Dlatego proponuje akcje objazdowe po szkolach srednich pokazujace jak to dziala.

Zas co do easter eggs: Oczywiscie, mechanizm kontroli dziala na tych terenach, na których jest duza, aktywnie mapujaca spolecznosc, dlatego nalezy ja rozbudowywac.

Ja też przypomnę to co mówiłem na spotkaniu.
To co może zniechęcać początkujących mapowiczów to praktyczny brak polonizacji wiki, potlach’a i innych pomocnych narzędzi (na szczęście josm ma jako takie tłumaczenie). Jeśli kierujemy się do młodzieży to wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach, kiedy liczy się czas i łatwość dostępu do informacji, wiele osób może zniechęcić potrzeba zgłębiania angielskiej, często nie dostosowanej do polskich realiów dokumentacji. Tym bardziej, że wszyscy wiemy jak jest w Polsce ze znajomością języków obcych.
Ja postaram się w miarę możliwości potłumaczyć trochę wiki i podawać linki do naszego wiki oraz do forum, ale potrzebna jest większa akcja.
Pozostaje też kwestia tłumaczenia Potlach’a…

Zerknij tutaj, wstawiłem tam swego czasu szkielet przewodnika, jeśli macie jakieś pomysły to po prostu wrzucajcie teksty do odpowiednich sekcji, formatowanie się poprawi.

Potlacz 2 nie jest obecnie (chyba) do tłumaczenia, być może dlatego, że to beta, może wykorzystają część tłumaczenia z jedynki.

Chciałbym zaznaczyć, że dość często pojawiają się (uzasadnione) opinie o OSM jako mapie z błedami, które sprawiają iż nadaje się ona jedynie “do oglądania”. Chodzi o błędy typu niepołączone drogi, brak węzłów na przecięciach dróg, zakazy skrętów, itp co praktycznie zabija routing. A to będzie wyłazić coraz częściej, gdyż rośnie liczba nawigacji na Androida, które biorą dane z OSM. Jak ktoś na swoim urządzeniu nie zobaczy paru ulic w Koziej Wólce to najwyżej wzruszy rękami - jak ta sama aplikacja go wpuści samochodem w maliny i narazi na straty czasu i paliwa to się wkurzy i będzie rozpowiadał jaki to szajs. Dlatego warto w sposób bardziej zorganizowany takie błędy tępić.

Co do promocji, proponuję:

a) bardziej wypromować blog.openstreetmap.pl - bo nawet sporo osób działających w OSM-PL o nim nie wie :). Traktować to jako źródło informacji ‘od kuchni’ dla osób, które chcą się zaangażować. Może dać kilku zaufanym osobom z tego forum loginy, żeby mogły pisać własne notki, opisywać swoje doświadczenia z edycją map, tips & trick przy używaniu GPS do mapowania, dzielić się fajnie zmapowanymi terenami na zasadzie before-after. Zrobić własne picture of the month.
b) przeprojektować openstreetmap.pl i zrobić z tej domeny ‘stronę pierwszego kontaktu’ - kilka słów czym jest OSM, ciekawe linki np. do zestawienia nawigacji używających OSM, filmiki pokazujące ciekawe projekty oparte o dane. Lista firm i instytucji, które zaufały otwartym mapom. Coś takiego byłoby dobrym uzupełnieniem ulotek - niedużo tekstu + link do strony WWW z dokładniejszym opisem projektu.

Hej Rogal,
sluszne uwagi, calkiem sie zgadzam. Ilosc bledów bedzie tez rosla gdy przybedzie uzytkownikow a nie bedzie lopatologicznie wytlumaczone, jak pracowac.

Mozesz cos z tego co proponujesz w a. i w b. podjac jako temat?
Np. opracowac propozycje jak przerobic punkt b. ?
Kolega od reklamy dokladnie cos takiego samego mi powiedzial…

A ta nawiasem odnosnie eastern eggs- nie znam perfekcyjnej mapy a pracuje na tematem od 1995 roku. Nawet najbardziej perfekcyjna mapa miasta która znam - DSGK Hamburg, wykonana za 10 milionów Euro przez kilka specjalistycznych, najlepszych w europie firm, zawierala bledy.
W zaimportowanej mapie Wroclawia tez znalazlem bledy w budynkach,.

co masz na myśli pisząc “podjąć jako temat”?. Mało kumaty dzisiaj jestem, czas na kawę.

Czy przygotujesz propozycje jak przeprojektować openstreetmap.pl i zrobić z tej domeny ‘stronę pierwszego kontaktu’

Merytorycznie - z chęcią. Wizualnie to straszna noga jestem więc może ktoś lepszy w te klocki nad tym usiądzie. Jak będę mieć z grubsza koncepcję co i jak to założę osobny temat.

Wizualnie to juz mamy doskonalego fachowca w naszym gronie. Kontaktuj sie od razu z uzytkownikiem cesair jak bedziesz mial koncepcje merytoryczna

@Yarl: Potlatch 2 jest do tlumaczenia, dodalem polski w tej galezi i zrobilem pull requesta ale dobrze by bylo jakby ktos kto uzywa Flasha to przekompilowal i zobaczyl czy dziala.

Ja tam trochę myślałem o naszej stronie, bawiłem się już z takim pewnym szablonem. Ważniejsza jest treść, ona stanowi clue.

Jak dla mnie fajne :slight_smile: ale domyślnie powinna się chyba ładować mapka :slight_smile: i chyba napis dal bym mniejszy tak aby mozna bylo zmieścić np. wyznaczanie trasy :slight_smile: