Jak powinien wyglądać system głównych dróg w Polsce

  1. NIE
  2. NIE
  1. Nie
  2. Tak

@Zbigniew_Czernik +1 (odnośnie ilości głosów)
@janog +1 (odnośnie ważności głosów)
@WiktorN +1 (odnośnie terminu głosowania)

  1. Nie
  2. Nie
  1. Nie
  2. Nie
    A konstruktywnie, jestem za używaniem algorytmu opisanego w http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dróg_w_Polsce

BTW: To nie jest żadne głosowanie, bo nawet zasad głosowani nie udalo się ustalić, ale sondaż opinii forumowiczów.
Ale może naświetli skalę popracia dla zmian w ewentualnym głosowaniu… :wink:

  1. Brak zdania
  2. Nie

Też wezmę udział w tej sondzie.

  1. NIE
  2. NIE

:slight_smile:

  1. Nie.
  2. Nie.
  1. Nie
  2. Nie
  1. Nie (ponieważ uważam iż głosowanie jest tu złym pomysłem)
  2. Nie (ponieważ uważam iż głosowanie jest tu złym pomysłem)

Wyraziłbym inną opinię gdyby nie proponowanie zmiany w wyjątkowo kiepski sposób.

@WiktorN +1 (odnośnie terminu głosowania)

.

A ja obstawiam, że wartości highway= to zaszłość historyczna i geograficzna która wzięła się z faktu że OSM startowało w Angli i tam te tagi miały jasny sens.
Teraz, każdy kraj próbuje nadać im lokalne znaczenie, zbliżone do oryginału i się robią historie jak powyższa.

Potrzeba rewolucji: highway=yes + tagi określające legalne ograniczenia drogi (autostrada, droga espresowa, strefa zamieszkania).

.

Z wizją “Czym jest OSM?” jest jak z tylną częścią ciała - każdy ma własną :slight_smile:

.

Zgodzę się częściowo. Rewolucja tak, ale zróbmy to z sensem.

Cała kontrowersja, jak ja to widzę, bierze się stąd, że jedni uważają za ważniejszą jakość drogi (–> routing), inni jej funkcję (–>rendering).
Otóż nie ma powodu, żeby w bazie nie było jednego i drugiego. Wystarczy zdefiniować sobie tag np, highway:class i on by opisywał, czy to jest autostrada (min. dwa pasy, brak skrzyżowań), czy co innego. Natomiast tag highway oznaczałby funkcję drogi, tak, jak zasadniczo jest w tej chwili. Widzi mi się, że uzupełnienie highway:class dałoby się zrobić małym wysiłkiem, a highway można w ogóle nie ruszać (choć wartość motorway może być trochę myląca).

Po takiej zmianie routing mógłby brać domyślne wartości na podstawie highway:class, a render raczej powinien bazować na highway. I wtedy byłbym za zmianami proponowanymi przez dammata.

Jest całe mnóstwo tagów odzwierciedlających jakość drogi: liczbę pasów, maksymalną prędkość, nawierzchnię. Zmiana sposobu nadawania wartości tagu highway dlatego, aby “dobrze” (pojęcie względne) to wyglądało na określonym stylu renderowania (np. domyślnej mapie) jest zmianą pod render - to chyba gorsze, niż tagowanie pod render (a na pewno nie lepsze). Z drugiej strony - nikt nikomu nie broni zrobić sobie stylu wyświetlania olewającego całkowicie wartość tagu highway i opierającego się całkowicie na innych tagach, w tym również na literkach zawartych w tagach ref, liczbie pasów, nawierzchni czy prędkości maksymalnej.

Czy w związku z wynikiem głosowania są jakieś przeciwwskazania, aby przywrócić drogi do ich poprzedniego stanu?

Choć wynik badanio-ankiety jest przesądzony, i w związku z tym, że zabierałem głos we wcześniejszej dyskusji oto moje zdanie:

  1. Tak
  2. Tak

Zdania nie zmieniłem - ciągle uważam, że ideą nie jest kolorystyka, ale rodzaj drogi. A jeśli już, to na podstawowych mapach, inaczej powinny być oznaczane drogi “ogólnopłatne”.

To i ja dorzucę kilka groszy. Oczywiście głosowałbym Nie, Nie. Moje uzasadnienie to po pierwsze autostrady są bezkolizyjne dla mnie to spora różnica w kategorii. Po drugie drogi europejskie to jakiś głupi wymysł. Po tego typu drodze można się spodziewać różnych rzeczy w różnych miejscach. Routing zawsze wybierze najlepszą drogę i kierowcę nie obchodzi czy to jest jakaś tam E. Może za kilka lat pojawią się drogi międzynarodowe ponad europejskimi i co wtedy? Lepiej dorzucić dodatkowy tag lub wyciągać po nazwie.

Owszem schemat nie jest intuicyjny i warto go zmienić całkowicie tak aby ścieżka rowerowa nie była highway.

  1. Nie
  2. Nie
    Wszystko już było powiedziane wcześniej