Import danych z http://ump.waw.pl/

Osiedle pojawi?o si? kilka(na?cie ?) dni temu zauwa?y?em, bo mieszkam po drugiej stronie lasu, je?d?? ostatnio do domu najdziwniejszymi drogami dorysowuj?c po kawa?ku kolejne fragmenty. Kiedy osiedle Bajkowe si? pojawi?o by?o usiane czarnymi kropami (DEBUG) charakterystycznymi dla importu z UMP st?d mój wniosek, by? mo?e b??dny.
Postaram si? poje?dzi? z GPSem wi?cej po Bajkowym i poprawi? b??dy zgodnie z trackami które wydaj? si? pewniejszym ?ród?em w tym konkretnym wypadku, ale to kiedy mój brat wróci z wakacji odda mi mojego Garmina bo z TomTomem którego dosta?em od niego w zamian nie b?dzi emi wygodnie na rowerze, a samochodem takie kompleksowe zbieranie tracków z ca?ego osiedla jest ultra niewygodne.

Tak?e to osiedle na pewno zostanie poprawione, ale je?li dane pochodz? z UMP warto by?oby dowiedzie? si? dlaczego drogi nie s? po??czone, czy to przypadek czy jaki? generalny b??d importu.

Mogę zacząć mordować za importowanie danych z UMP? Prosiłem o nie importowanie mojego miasta :confused: Ścieżki się teraz pięknie pokrywają z już istniejącymi, czasem idą gdzieś bokiem, normalnie szlag by to trafił…

My?le, ?e powiniene? :wink:
Jak kto? co? importuje to niech sprawdzi, czy to si? nie pokrywa z tym co jest ju? na mapie, bo pó?niej cholernie ci??ko takie drogi znale?? i poprawia?..

Chyba zrobi? diffa z planet.osm i wywal? wszystko w choink?. Je?li ju? importowa? z UMP, to mo?na by?o poczeka? na API 0.6, gdzie b?dzie mo?na ?atwo cofa? takie zmiany, teraz to masakra b?dzie :confused:

Tak zupe?nie bokiem. Samo importowanie danych z UMP nie jest z?e wa?ne jest tylko aby osoby które to chc? robi? (mnie wi?cej rpzyjemno?ci daje przerysowywanie w?asnych tracków, nawet je?li przez to idzie wolniej) wiedzia?y co robi?.
A tu najwi?kszym problemem jest kontakt, bo aby go nawi?za? i przekaza? cho?by pro?b? o uwag? potrzeba … aby ludzko?? zacz??a czyta? dokumentacj? … mamy przechlapane :smiley:

Nie wa?ne jak powa?ny b??d, kto? wzgl?dem Ciebie pope?ni?, uwa?am ?e piszesz zbyt ostro. Pami?taj o Hanlon’s Razor. Kto? chcia? dobrze. Co? robi, stara si?. Piszesz, ?e ?cie?ki si? pokrywaj?, tzn. nie skasowa? tego co Ty zrobi?e?, tak? Nie mo?esz w JOSM usun??, w cz??ci któr? nazywasz Swoim Miastem, wszystkiego co ma source=UMP…?

Chodzi Ci o nieimportowanie którego? ca?ego pliku, czy tylko o jak?? cz??? wi?kszego pliku?
Je?li to pierwsze, to mo?e dobrym pomys?em jest zrobi? na http://wiki.openstreetmap.org/index.php/UMP2OSM_Importing trzeci? kategorie ‘prosimy nie importowa?’.
Je?li to drugie, to user który spowodowa? ca?e zamieszanie, pewnie oznaczy? ju? ten plik jako zrobiony. Usu? tylko ten fragment, o który Tobie chodzi, a nikt wi?cej ju? tego nie b?dzie próbowa? importowa?, bo ju? jest ‘zrobione’.

Konflikty ?agodzimy, a nie zaogniamy. Wszyscy si? tu staramy. I u?miechy prosz?, bo to zabawa jest! :smiley:

http://wiki.openstreetmap.org/index.php/Pl:UMP2OSM

Przet?umaczy?em opis importu + zebra?em chyba wszystkie nasze uwagi. Jak o czym? zapomnia?em to pomó?cie.

W wymy?leniu 2 kolejnych pomóg? mi TomDalek :slight_smile: Ostatnio prowadzi?em relacj? drogi E 28 przez ca?? Polsk? i widz?, ?e przy imporcie Gdyni wyci??e? j? z ul. Morskiej + brakowa?o tagów oneway=yes + nazwa zaczyna?a si? spacj?, ale to nic osobistego, nie bierz tego do Siebie :smiley:

PS Ma kto? prosty przepis jak przekonwertowa? te krzaki pod windowsem?

Super.

Nie bior?, bo wiem, ?e wszyscy si? naprawd?, naprawd? staramy. :smiley:
Wcze?niej Morska te? mia?a ?le, bo by?a bidula jedn? samotn? nitk?, te? be? tagu oneway i bez .gpx pod sob?. Stwierdzi?em, ?e jej kszta?t jest zatem bardziej wiarygodny z UMP. I tak, oczywi?cie przemy?la?em spraw? 5 razy, zanim co? zrobi?em. A teraz, wspólnym wysi?kiem jest prawie idealna! :smiley:

Do rond nie trzeba dodawa? junction=roundabout, ten tag akurat jest (przynajmniej by? w gdyni i gda?sku). Nie trzeba te? dodawa? oneway=yes, bo junction=roundabout go implikuje. Wystarczy poprawny tag highway zamiast 0xc.

Pliki z ump2osm maj?, w?a?nie widz?, jeszcze jeden k?opot. Nazwy ulic pisane z apostrofem, maj? niedozwolony znak ’ zamiast ’ powoduj?c, ?e JOSM odrzuca taki plik, nie podaj?c za bardzo gdzie co jest nie tak.
Np. w Gda?sku:
<tag k=‘name’ v=‘De Gaulle’a’ />
zamiast:
<tag k=‘name’ v=‘De Gaulle’a’ />

Nie wiem, czy przypadek Gda?ska, jest odosobniony. Je?li nie, to w walidacji xml pomóg? mi mlview.
http://www.freespiders.org/projects/gmlview/

Myślałem, że tylko ja spać nie mogę :stuck_out_tongue:

Masz rację z tym rondem, już poprawiam na ump2osm i map features.

A nie ma iconv dla windows? Najprościej byłoby przekonwertować pliki zawieszone na stronie, tam gdzie leżą jest przecież linux.
Można też kombinować z jakimś konwerterem on-line ( http://www.iconv.com/iconv.htm )? tylko wtedy trzeba pobrac plik, wyslac i znow pobrać … generalnie głupie, ale powinno zadziałać (jeśli nie wysypie się na gigantycznych plikach).

Jestem prawie pewny, ?e GPLowy edytor Notepad++ potrafi? ?atwo zamienia? kodowanie. Kto? ma Windowsa, ?eby sprawdzi?? :smiley:
http://en.wikipedia.org/wiki/Notepad_Plus_Plus

Mów mi Insomnia :sunglasses:
:laughing:

Witajcie
Dzi?ki za informacje o kodowaniu i przede wszystkim konwertowaniu polskich liter, szkoda tylko ?e troch? pó?no :wink: Powoli poprawiam r?cznie to co zrobi?em, wi?c b?dzie lepiej :slight_smile: My?l? ?e powinno si? od razu wrzuci? je skonwertowane na serwer albo chocia? zrobi? to jak najszybciej, ale ja nie wiem jak to zrobi?..
Dzi?ki za napisanie polskiej strony UMP2OSM. Dobrze by?oby doda? linka do WikiProject Poland prowadz?cego do http://wiki.openstreetmap.org/index.php/Pl:UMP2OSM i tego forum ?eby nowym (i starym :slight_smile: maperom si? lepiej pracowa?o :wink:
Mam jeszcze pomys? aby http://wiki.openstreetmap.org/index.php/Main_Page przekierowa?o automagicznie na wersj? PL zgodnie z ustawieniem przegl?darki. Zreszt? silnik forum te? powinien zmienia? si? na polski j?zyk. Co o tym my?licie?

PS Czy kto? wie czego skrypt UMP2OSM nie importuje, obawiam si? ?e nied?ugo mo?e wyj?? nowsza wersja zawieraj?ca wi?cej danych z UMP i b?dzie jeszcze wi?cej pracy ni? import na pusty teren?

Bywajcie

Oj, nie chcia?em by to tak ostro zabrzmia?o - kto mnie zna, wie ?e jestem ?agodny jak baranek :wink: W ka?dym razie przepraszam je?li kogo? urazi?em. Ech, po prostu musz? po?wi?ci? znów czas by przywróci? wszystko do sensowno?ci (np typy dróg, bo te? pozmienia?y si? z track na residential, w miejscach gdzie nawet ci??ko rowerem przejecha?)…

Znalazłem przypadkiem jeszcze coś czego kompletnie nie rozumiem. Tutaj:
http://www.openstreetmap.org/?lat=52.43079&lon=16.85627&zoom=15&layers=B000FTF
jeśli spojrzeć na to via potlach jest tam sterta “POI” oznaczonych jako source=UMP a pod spodem drogi, kilka z nich malowałem jakiś czas temu (pod spodem są tracki) reszta faktycznie pochodzi z importu.
Jeśli dobrze wszystko rozumiem tag source ma pozostać jako atrybut wrysowanej drogi, a nie pojawiać się jako zestaw POI, jeśli ktoś mi to potwierdzi poprawię dodając tagi do ulic i kasując te punkty, chyba, że one mają zostać bo coś oznaczają tylko na razie nie wiadomo co.

Ciesz? si?, ?e charakter te? masz fajny, bo patrz?c na Twój profil, widz? ?e robisz du?o dobrej roboty. Ewidentnie ?rem jest Twoim Miastem! :wink:
Chodzi?o mi o to, ?e je?li nasz enigmatyczny arzej post?pi? niekoniecznie elegancko, nie znaczy ?e trzeba robi? to samo. Lepiej spróbowa? si? dogada?. Mo?e wspólnie przywrócicie sensowno?? ?remowi? By?oby szybciej. :slight_smile:

Dok?adnie tak jak mówisz, punkty nie s? do niczego potrzebne, a je?li droga jest rzeczywi?cie z UMP to powinna mie? odpowiedni tag source.

Zaczynam prostowa? b??dy - usuwam te setki punktów tylko z tagami source i debug (do niczego one w osm niepotrzebne) i poprawiam co si? da wyrównuj?c do gpxów. Mój JOSM teraz ciekawie wygl?da, a? oczy wypadaj? :wink:
]

Problem punktów POI z tagiem source i debug, powstaje kiedy skasujesz z importowanych danych jak?? ?cie?k? (bo np. jest ju? ona w OSM) zanim usuniesz z wszystkiego tag debug. Punkty z tagiem debug s? traktowane jako specjalne i JOSM nie usuwa ich przy kasowaniu danej ?cie?ki z nich z?o?onych. Dlatego tak wa?ne jest zacz?? import od Ctrl+A i usun?? tag debug.

Te punkty, by?y zatem przypuszczam ?cie?k? z UMP, któr? kto? usun?, bo zobaczy?, ?e Ty ju? namalowa?e? tam wszystko jak trzeba z .gpx’ow. Punkty ‘specjalne’ jednak zosta?y. Nie chodzi wi?c o to, aby doda? teraz tag source do ulic, poniewa? jak mówisz, pod spodem s? tracki - ?ród?em tych ulic nie jest UMP. Chodzi jedynie o r?czne usuni?cie samych POI.

Lub, kto? importuj?c dane usun? wszystko co Ty zrobi?e?, a te ?cie?ki to w istocie wci?? dane z UMP. Ty widzia?e? w Potlachu punkty sk?adowe danych ?cie?ek jako POI, bo mia?y (zdaje si? ju? nie maj?) nieusuni?ty tag debug (o którym to efekcie pisa? ju? antblant). I tak to chyba by?o my?l? po spojrzeniu na ten obszar w JOSM. :slight_smile:

Czyli wszystko jasne, dzi?ki za wyja?nienie. Chodzi o “POI” a nie punkty sk?adowe dróg, nie wiem jak w JOSM, ale w Potlachu ró?nica jest bardzo wyra?na, nie sposób pomyli?. :smiley: Jest takich punktów du?o w wielu miejscach … kiedy je spotkam po prostu kasuj? przy okazji rozgl?dam si? po okolicy przegl?daj?c nazwy ulic, czasami wymagaj? poprawy. W sumie to ich chyba jedyna zaleta, pokazuj? gdzie by? mo?e znajduje si? “ba?agan nazewniczy”.

Wi?ksze nieszcz??cia si? nam tu mog? wydarzy?, z t? niedogodno?ci? na pewno sobie wspólnymi si?ami poradzimy. :smiley:
Zrobi?em te? wst?pne rozpoznanie w kierunku nazw zaimportowanych ze z?ym kodowaniem, w pliku pobranym z geofabric znalaz?em niespe?na 600 wyst?pie? “WTF sign”

$ grep -c `printf '\xEF\xBF\xBD'` poland.osm
572

to kolejny ?lad po którym mo?na poszukiwa? nie do ko?ca prawid?owych nazw ulic (w okolicy wyst?pienia WTF’a).

Ktoś ma pomysł jak poprawić tag source w przypadku gdy node zaimportowany z UMP został poprawiony w oparciu o track gpx?