Yanosik i OpenStreetMap

Generalnie SOR Sztum jest niewidoczny, SOR Wejherowo jest widoczny w Yanosik.

Skoro ten widoczny SOR ma tag healthcare=emergency_ward, którego nie ma drugi, to pewnie trzeba dodać ten tag.

Czy mamy jakiś sposób tagowania wjazdu na parking, który Yanosik rozumie?

Dziś jechałem w miejsce, gdzie kilka wieżowców, o kilku adresach, przy różnych ulicach wręcz, ma wspólny parking. I fajnie by było, gdyby dało się tak oznaczyć wjazd na parking, żeby Yanosik wiedział, że pod ten adres jest wjazd z zupełnie innej ulicy, a nie kazał mi stawać na Marszałkowskiej koło komendy policji i ganiać dookoła budynku.

Tak myślę, że skoro mowa o różnych adresach, to pewnie jakoś relacją byłoby to najlepiej załatwić…

Poproszę o podanie adresu, może uda się to poprawić.

Warszawa, Marszałkowska 111A, należy wjechać na parking Graniczna 4.

Ale fajnie by było wypracować rozwiązanie, pozwalające to oznaczać w OSM tak, żeby Yanosik to łapał.

Niewiele możemy zrobić. Parking od Granicznej jest oznaczony jako prywatny i nie poprowadzimy na niego.
Wjazd na niego jest na tyle daleko od budynku, że nawigacja nie uzna tego miejsca za miejsce docelowe do adresu.
Mamy pewien pomysł ale to gigantyczny projekt i kosztowny, nie mający uzasadnienia.
Tak więc jeżeli ktoś miałby jakieś sugestie to jesteśmy otwarci.

No to wracamy na pole nr 1 - a gdyby tak ustalić jakiś sposób oznaczania tego w OSM i dorobić w Yanosiku interpretację tego?

Eleganckim rozwiązaniem byłoby użycie relacji, ale można też zrobić to prosto. Na podanym przykładzie, do tagów
addr:street=Marszałkowska
addr:housenumber=111A
dodać np.:
addr:parking_street=Graniczna //ten tag można by pomijać jeśli adresy są przy tej samej ulicy
addr:parking_number=4
i Yanosik na widok addr:parking_number używałby tych danych zamiast standardowych danych adresowych

Omówimy, przemyślimy i wrócimy z odpowiedzią. Dzięki za propozycję.

Najchętniej widzielibyśmy taki mechanizm, że do poi parkingu dopisywana będzie informacja (osobny tag) dla jakich adresów jest on dedykowany.
Taką formę zapisu można zastosować również w przypadku tagowania bram/wjazdów na zamknięte osiedla żeby wskazywać do jakich adresów ta brama jest przewidziana. Oczywiście nie ma to sensu w przypadku grodzonego osiedla z jednym wjazdem.

Jeżeli możliwe byłoby wprowadzenie takiego sposobu oznaczania to bardzo sprecyzowałoby prowadzenie pod odpowiednią bramę czy do odpowiedniego parkingu. Yanosik chętnie włączy się w uzupełnianie takich danych.

A nie będzie problemu z interpretacją takiego tagowania?
Bo jeśli dodamy tagowanie do wjazdu np. do siedmiu budynków, to albo trzeba dać siedem zestawów tagów dla adresów, albo jedno pole z siedmioma adresami w postaci opisu słowno-muzycznego, który Yanosik będzie musiał rozebrać na składniki. A użytkownicy na mur-beton nie będą się trzymać jednolitego standardu i jakieś wypracowania tam będą…

EDIT:
A jeśli dodamy do wjazdu siedem zestawów tagów typu:
target_addr:1:street=, target_addr:1:housenumber=
target_addr:2:street=, target_addr:2:housenumber=
target_addr:3:street=, target_addr:3:housenumber=

to skąd Yanosik będzie wiedzieć w jakich tagach szukać adresu, żeby doprowadzić pod ten wjazd, a nie na tyły budynku pod właściwym adresem?

Natomiast dodanie do adresu namiaru na preferowany wjazd to jest jeden dodatkowy zestaw tagów adresowych.

Bardzo chętnie, tylko co w przypadku parkingów, które nie mają adresu? W jakiej formie dodamy namiar? Najchętniej widzielibyśmy współrzędne wjazdu na taki parking.
Jeżeli w tą stronę przyjęlibyśmy oznaczanie to analogicznie w przypadku adresów na grodzonym osiedlu dla określonych grup adresów wskazywane byłyby współrzędne konkretnej bramy?
Czy takie tagowanie jest w OSM możliwe?

To jest Bardzo Dobre Pytanie.

Ja zasadniczo kombinowałem w taką stronę, żeby podawać adres, do którego Yanosik i tak by poprowadził przez ten wjazd, a nie adres samego wjazdu. Ale zaiste może zdarzyć się, że takiego adresu nie mamy i co nam Pan zrobi?

To może wróćmy do koncepcji z relacją?

Proponuję stworzyć relację typu preferredEntry, zawierającą obiekty o rolach:
address (jeden lub więcej obiektów w relacji) - punkt adresowy do którego podajemy dojazd/dojście
vehicle (0 lub jeden obiektów) - punkt, przez który trzeba przejechać (wjazd, szlaban, brama…).

I Yanosika obchodzą tylko te dwie role, ale analogicznie do vehicle można do relacji wrzucić obiekty o rolach foot, hgv lub emergency.

Yanosik musiałby być rozbudowany w ten sposób, że jak znajdzie adres, to sprawdza czy należy on do dokładnie jednej relacji typu preferredEntry zawierającej dokładnie jeden obiekt z rolą vehicle. Jeśli tak, to ustawia drogę na lub przez współrzędne tego punktu.

EDIT: Zasadniczo wystarczy, jeśli po przeszukaniu wszystkich relacji typu preferredEntry do których należy znaleziony adres, znajdziemy dokładnie jeden obiekt o roli vehicle.

Yanosikom pasuje ten pomysł. Obsłużymy taką relację.
Pytanie teraz jak działamy administracyjnie - czy potrzebna jakaś zgoda?
A jak już takowa będzie to dobrze byłoby to opisać na wiki i zainteresować tagowaniem społeczność.

No to stworzyłem przykładową relację (oczywiście Warszawa, Marszałkowska 111A :wink: ) i skrobię wiki.

EDIT: Naskrobałem.

Dziękujemy. Czy to znaczy że możemy stosować czy jeszcze ktoś powinien wyrazić zgodę na używanie takiego zapisu?
Jeżeli możemy już działać to w wolniejszych chwilach przerobowych zaimplementujemy zapis w mechanizmach i bierzemy się do tagowania.

Nie trzeba zgody, żeby używać nowych tagów :wink:

Oczywiście, że można stosować :slight_smile:

No to fajnie. Mam jeszcze pytanie - Y swoimi siłami oczywiście może to dziergać w ramach zgłoszeń, które obsługuje, ale fajnie byłoby zainteresować takim tagowaniem społeczność. Czy masz jakiś pomysł jak to zrobić? Może jakaś akcja mapowania?

Myślałem raczej o zgłoszeniu oficjalnej propozycji i roztrąbieniu tego w weekly, ale czemu nie zrobić jednego i drugiego? Najpierw jakąś akcję mapowania w Polsce. żeby to nie było, że jest taka relacja jedna na świecie, a dopiero potem trąbić na cały świat?

Dodałem jeszcze jedną relację preferredEntry. na Białobrzeskiej 15 w Warszawie. Yanosik nastawiony na Białobrzeską 15 z uporem godnym lepszej sprawy naprowadzał na Mątwicką 1. Gugiel zresztą też. A zawrócenie furgonetką pod Mątwicką 1 nie jest takie proste, jak się taka furgonetką jeździ sporadycznie…

I to jest przykład użycia, gdzie nawigacja w żadnym wypadku nie powinna prowadzić dalej po dotarciu do punktu wyznaczonego przez preferredEntry, a w każdym razie nie po drogach publicznych, bo wtedy i tak doprowadzi pod Mątwicką 1. Myślę, że idealną byłaby próba wyznaczania ewentualnej dalszej drogi od punktu wyznaczonego przez preferredEntry do adresu docelowego WYŁĄCZNIE po drogach prywatnych, a w braku takowych - kończenie nawigacji w punkcie wyznaczonym przez preferredEntry.