Er zijn inmiddels al meer dan 20.000 wegen verdwenen door het samenvoegen. Ruim een derde zijn wegen waar relaties over liepen dus dat maakt het onderhoud ook weer wat overzichtelijker. Omdat de meeste mappers toch in hun eigen omgeving (en soms ook ver daar buiten) aan de gang gaan zie je al echt gaten ontstaan in de kaart.
De meest voor de hand liggende wegen om samen te voegen hebben o.a. als kenmerk dat er niet nog andere wegen op een punt samenkomen. Dus bv zoals deze.
Dit zijn ook de wegen waar de meeste nu mee bezig zijn schat ik in. Ik schat dat 99% van deze wegen zonder problemen zijn samen te voegen. Echte grote issues hebben we volgens mij nog niet gehad. Mijn bevinden daarover zijn de volgende:
meta data
Of wegen wel/niet samen te voegen zijn hangt af van de tags en de relaties van de wegen. Die moeten gelijk zijn. Voor de tags worden er een aantal uitgezonderd. Bv Source en Note wordt niet op gefilterd. Dat betekent dat je soms kunt samenvoegen maar dat deze tags niet gelijk zijn of maar bij 1 van de 2 wegen aanwezig is. Als ze er beiden zijn laat JOSM je kiezen welke je wilt hebben en als er maar 1 van beide wegen zo’n tag heeft dan zul je op moeten letten wat je daar mee wilt doen. Mijn ervaring is dat veel van de tags erg oud zijn en vaak niets toevoegen. De mooiste note vind ik een hele oude die zei “niet verplaatsen want ik heb deze 3x met een etrex nagelopen” oid. Ook source tags zijn veelal niets zeggend. Soms heeft de ene weg source=gps of source=bing en de ander niets. Ook die zijn veelal erg oud. Tegenwoordig zetten we de source tags ook op de changeset en dus is het niet zo gek dat het vaak oude tags betreft. Of wat te denken van een 14 jaar oude note “Please be careful when using potlatch, there are relations on it ”. Wat mij betreft gewoon verwijderen dit soort notes.
left/right/forward/backward/up/down
Soms zijn er 2 wegen die beide de tag sidewalk=left hebben maar in tegen gestelde richting lopen. Als je die wilt samenvoegen moet 1 van beide wegen eerst omgedraaid worden. JOSM geeft dat ook aan en komt daarna met een voorstel voor de samengevoegde weg. Dat voorstel kan nooit goed zijn en dus moet je dat niet accepteren uiteraard. En als je wegen met halverwege een node met tag traffic_signals:direction=forward wil omdraaien geeft JOSM keurig aan dat dit dan een traffic_signals:direction=backward word en kun je gewoon verder. Ik werk niet met andere editors dan JOSM maar hoop wel dat die ook zo slim zijn als JOSM. Eigenlijk zou ik eens moeten kijken of ik de false positive uit de kaart kan filteren.
Selfintersecting way
Soms lukt het niet om wegen samen te voegen omdat je dan een zgn selfintersecting way krijgt. Ik vraag me wel af of het dan momenteel goed is ingetekend in OSM maar laat het even voor wat het is.
Rendering Carto
Met name de samengevoegde wegen in woongebieden levert wel een andere rendering op na samenvoegen. Daar waar eerst alle/de meeste wegsegmenten een straatlabel hadden zie je na samenvoegen dat het aantal labels duidelijk minder wordt. Of je het mooi/beter vindt hangt uiteraard van je smaak af maar je ziet wel dat samenvoegen consequenties kan hebben voor rendering.
Oude rendering
Nieuwe rendering
Nominatim
Daar waar Nomination voorheen alle/de meeste straatsegementen als zoekresultaat terug gaf als je op een straatnaam zocht, zie je nu een duidelijke vermindering van het aantal de resultaten. Das ook een mooi pluspunt.
Unclassified/residential
Tijdens het mappen vroeg ik me af en toe wel af waarom er niet werd voorgesteld andere wegen samen te voegen omdat ze er het zelfde uit zagen en ook nog eens de zelfde naam hadden. Bij nadere beschouwing bleek dat de ene weg een residential was en de ander een unclassified
Of een weg unclassified of residential zou moeten zijn is al diverse keren besproken op het forum. Wat goed of fout is laat ik even in het midden maar ik heb wel even gekeken naar de plekken waar zich deze situatie voordoet (dus de een unclassified en de ander residential). Welke definitie je ook gebruikt … toch zien we inconsistentie in de kaart. Ik heb deze wegen nu ook op de kaart getoond maar ze zitten niet in de standaard selectie. Die moet je dus aan vinken (zowel punt als weg)
To do
Ik ben aan het kijken of ik de analyse nog iets scherper kan krijgen zodat we zo min mogelijk false positives op de kaart krijgen. Daarvoor zal ik waarschijnlijk het aantal hits binnenkort gaan beperken tot “de meest waarschijnlijke om samen te voegen” maar vrees niet… er blijft nog voldoende over
Ik ben ook benieuwd naar de ervaringen van de andere mappers die hier mee bezig zijn.