maro21
September 3, 2022, 8:10pm
6182
Możesz wkleić do http://level0.osmz.ru/index.php link do tego zestawu w polu “URL” i kliknąć “Dodaj do edytora”. Potem dopisujesz tagi, dodajesz komentarz i wysyłasz.
hunayr:
Jest jakiś klient do edycji nodów osm z terminala? (np by edytować / dodać te brakujące tagi)
http://level0.osmz.ru/index.php
To w porządku.
hunayr:
Kolejne wątpliwości dotyczą samego procesu mapowania, bo czasem widzę, że coś jest niezgodne z rzeczywistością, np zaznaczono hydrant, którego nie ma, rzeźba jest przestawiona, itp. Na razie wolę oznaczać to dodając notatki do mapy, a nie przestawiać obiekty. Czy to jest OK, czy nie zostanie poczytane za dodawanie pracy innym?
Możesz tak robić.
hunayr:
Jak jest mapowana / aktualizowana komunikacja miejska? We Wrocławiu zdażają się niezaktualizowane trasy, co jest dla mnie o tyle uciążliwe, że do planowania przemieszczania się używam tylko Osmanda. Więc jeśli to jest ogarnialne dla nowej osoby, chętnie pomogę w tych aktualizacjach danych.
Trasy są niektualne (przede wszystkim autobusy, z tramwajami jest o wiele lepiej), ale jest to ogrom pracy, bo tras jest kilkaset i nawet jeśli tylko kilka zmienia się w roku, to już przez te kilka lat nagromadziło się dużo niektualnych. Możesz oczywiście aktualizować trasy, ale jest to bardzo czasochłonne i żmudne zajęcie.
W razie pytań możesz do mnie napisać na OSM , jak masz jakiekolwiek pytania dotyczące mapowania/OSM.
gsapijaszko
(Gsapijaszko)
September 3, 2022, 9:50pm
6183
maro21:
hunayr:
Jak jest mapowana / aktualizowana komunikacja miejska? We Wrocławiu zdażają się niezaktualizowane trasy, co jest dla mnie o tyle uciążliwe, że do planowania przemieszczania się używam tylko Osmanda. Więc jeśli to jest ogarnialne dla nowej osoby, chętnie pomogę w tych aktualizacjach danych.
Trasy są niektualne (przede wszystkim autobusy, z tramwajami jest o wiele lepiej), ale jest to ogrom pracy, bo tras jest kilkaset i nawet jeśli tylko kilka zmienia się w roku, to już przez te kilka lat nagromadziło się dużo niektualnych. Możesz oczywiście aktualizować trasy, ale jest to bardzo czasochłonne i żmudne zajęcie.
Można pokusić się o stworzenie jakiegoś validatora bazującego na GTFSie publikowanym przez Wydział Transportu https://www.wroclaw.pl/open-data/dataset/rozkladjazdytransportupublicznegoplik_data/resource/62b3f371-2375-4979-874c-05c6bbb9b09e . Do QGISa są pluginy, które ładnie przerabiają to na MultiLine. Jest też coś takiego: https://github.com/CUTR-at-USF/gtfs-osm-sync - może dałoby się zastosować?
Pozdrawiam,
Grzegorz
Is there a way to remove name:ru from a certain province with one change.
I want to remove this tag from Western Ukraine. The Russian language has nothing to do with this region. All translations of hospitals, streets are the fantasy of an online translator. To search for cities, towns, villages the presence of name: ru is not necessary, a wikidata is enough.
Please, revert changes of specific person. Do not delete all name:ru because it will delete legitimate names and likely will be reverted
Or at least consult with local community
See https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Automated_Edits_code_of_conduct
maro21
September 5, 2022, 4:28pm
6185
Ja wiem, które trasy są nieaktualne, zdecydowana większość, ale żeby poprawić trasę to trzeba dłubać, a są przyjemniejsze rzeczy do robienia.
Co to jest MultiLine? QGIS chyba nie narysuje nowej trasy, prawda?
gsapijaszko
(Gsapijaszko)
September 5, 2022, 6:57pm
6186
Oczywiście, że nie utworzy nowej relacji, ale może pomóc znaleźć te relacje/linie, których przebieg w OSM różni się od rzeczywistego.
Pozdrawiam,
Grzegorz
starsep
(Filip Czaplicki)
September 6, 2022, 6:49pm
6187
Jest PTNA, który wspiera GTFS oraz dane OSM, ale mam dosyć mieszane uczucia.
https://ptna.openstreetmap.de/
rmikke
(Ryszard Mikke)
September 7, 2022, 11:07am
6188
Wartownia / pawilonik ochrony to jaki rodzaj budynku jest?
cytryn
September 7, 2022, 1:25pm
6189
@rmikke
Ja taguje je jako guardhouse
rmikke
(Ryszard Mikke)
September 7, 2022, 11:30pm
6190
Podoba mi się bardzo, to teraz pytanie uszczegółowiające: gdzie ja to znajdę w StreetComplete?
arturp
September 8, 2022, 11:46am
6191
Cześć,
czy ktoś może mi pomóc i wyjaśnić pewien dręczący mnie dzisiaj problem?
Mam sobie taki adres w Opolu:
https://www.openstreetmap.org/search?whereami=1&query=50.68461%2C17.97619#map=19/50.68433/17.97721
Dlaczego Nominatim przyporządkowuje go do gminy Turawa, podczas gdy wedle mojej wiedzy ten punkt adresowy jest poprawnie skonfigurowany w danych dla miasta Opola?
Problem występuje także dla okolic tego punktu, np. ulicy Rozmarynowej i innych.
Ja używam https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:building%3Dguard_post po kilku średnio produktywnych dyskusjach
nie ma (na razie przynajmniej) - częściowo z powodu niejasności jak to tagować
planuję to metodą czynów dokonanych + sesowną dokumentacją załatwić, tak jak idzie z amenity=traffic_park ale to zajmie trochę czasu
na razie najlepiej uwagę ze zdjeciem zostawić lub w Vespuccim zmienić
mi to jakoś bardziej pasuje do czegoś większego niż budki małe, ale angielski i ja to nie do końca się dogadujemy
maro21
September 8, 2022, 8:00pm
6193
Na niektórych mapach opartych na OSM widać wysokość terenu lub jest podana w metrach w nawigacjach (ile w górę, ile w dół). Ktoś wie skąd pochodzą te dane wysokościowe?
Marek-M
(Marek-M)
September 8, 2022, 8:09pm
6194
Gdzieś mi się o uszy obiło, że dane wysokościowe opierają się na technologii SRTM (https://en.wikipedia.org/wiki/Shuttle_Radar_Topography_Mission ). Chyba nawet są one dostępne bezpłatnie ale nie szukałem osobiście.
rmikke
(Ryszard Mikke)
September 8, 2022, 9:09pm
6195
Akurat to, co mnie zainspirowało do pytania, to już całkiem budynek, a nie przywieziony ciężarówką były kiosk Ruchu. Nawet ma w środku co najmniej dwa pomieszczenia.
starsep
(Filip Czaplicki)
September 9, 2022, 12:06pm
6196
Organic Maps ma te dane z SRTM.
gsapijaszko
(Gsapijaszko)
September 9, 2022, 12:35pm
6197
Dwa sensowne źródła danych SRTM: NASA https://earthexplorer.usgs.gov/ i Copernicus https://land.copernicus.eu/imagery-in-situ/eu-dem . Dla Polski geoportal daje Numeryczny Model Terenu oraz bardzo dokładne dane lidarowe , z których można zbudować NMT.
Dla obszaru Polski geoportal podaje wysokość n.p.m. poprzez API.
Pozdrawiam,
Grzegorz
kubahahaha
(Kubahahaha)
September 10, 2022, 12:36pm
6198
Nie wiem czemu tak się dzieje. Relacje wydają się poprawnie ustawione - gmina Opole i gmina Turawa , ale Nominatim z jakiegoś powodu przyporządkowuje to do relacji Turawy - tutaj jest fajny interfejs do debugowania.
Może ktoś ma jakiś pomysł?
arturp
September 12, 2022, 12:22pm
6199
kubahahaha:
Nie wiem czemu tak się dzieje. Relacje wydają się poprawnie ustawione - gmina Opole i gmina Turawa , ale Nominatim z jakiegoś powodu przyporządkowuje to do relacji Turawy - tutaj jest fajny interfejs do debugowania.
Może ktoś ma jakiś pomysł?
Pewną podpowiedzią może być to, że gdzieś tu były zdaje się zmiany (rozszerzenie) granic miasta Opola i jest prawdopodobne, że ten teren wcześniej wchodził w skład gminy Turawa.
kubahahaha
(Kubahahaha)
September 12, 2022, 8:42pm
6200
Zgłosiłem buga , w danych OSM wszystko wygląda poprawnie.
arturp
September 15, 2022, 7:58am
6201
Dzięki! Patrząc na rozwiązanie buga ciekaw jestem, czy edycja obu tych relacji (gmina Turawa i miasto Opole) naprawi problem. Wyedytowałem, zobaczymy