osm.pbf za Srbiju sa Kosovom gde su nazivi mesta na Kosovu na srpskom

Pozdrav svima,

Kao što sam naslov kaže, potrebna mi je osm.pbf datoteka koja ima nazive mesta na Kosovu na srpskom. Videh par linkova po ovim temama, ali puno je neaktivno, pa ako neko ima i može okačiti osm.pbg fajl, bio bih veoma zahvalan.

Нешто овако: https://tiles.openstreetmap.rs ? Овде је цео регион доступан и у ћирилици и у латиници.

Тај фајл је могуће генерисати са свежим подацима, али има доста “промењивих” па је најбоље да прво објасниш за шта ти треба тај фајл? Да бих разумео шта ти је потребно можеш ли да одговориш на следећа питања:

  • да ли ти је тај фајл потребан једнократно или више пута?
  • да ли ти треба само Косово или још нешто од региона (може бити незгодно уклапање ако имаш pbf само Косова са околним државама - посебно за границе)?
  • да ли су ти потребни и osc фајлови?

Pozdrav,

Pre svega hvala na odgovoru.

Imam situaciju da radim projekat za osetljive klijente ciji server zbog sigurnosti ne sme imati izlaz na internet, sto me dovodi do toga da moram mape servirati sa lokala. Posto je ceo sistem upakovan u veci broj docker kontejnera koji rade u Swarm rezimu, kontao sam da postoji neko resenje gde se neki tile server moze vrteti u docker kontejneru i da ce mi to biti dovoljno.

Probao sam guide sa sledeceg linka:
https://openstreetmap.rs/prilagodjen-server-za-generisanje-mapa/

Medjutim ovaj tile server sam probao i pre nego sto sam naleteo na ovaj clanak i generalno je jako sporo ucitavao, a ovaj konkretan primer koliko sam uspeo da uhvatim kroz Dockerfile i skripte, radi import tako sto skida osm.pbf fajlove sa neta, sto mi nije bas pogodno za podizanje na taj odsecen server.

Najbrze je radio tileserver: https://hub.docker.com/r/klokantech/tileserver-gl koji koristi mbtiles format. I taj format mogu generisati kroz osm.pbf fajl sto sam vec uspeo da uradim, samo sto je problem Kosovo i nazivi mesta tamo, pa pokusavam da nadjem taj fajl sa podacima kao sa linka koji ste okacili. Znam da ima i novija verzija tog tileservera, ali moram izvaliti jos neka dodatna podesavavanja konvertora za osm.pbf u .mbtiles.

Fajl mi je potreban samo jednokratno.

Srbija i Kosovo su sve sto mi trebaju.

Osc fajlovi iskreno ne znam sta su (nemam do skora nikakvog iskustva rada sa mapama pa ne zamerite), ali mislim da mi nisu neophodni.

Ако већ владаш Docker-ом онда ти је најлакше и најбрже да сам фајл извучеш из већ постојећог процеса. То што теби треба је генерисано овде:

https://gitlab.com/osm-serbia/openstreetmap-tile-server-serbian/-/blob/masterSrpskiServer_2/run.sh#L238

па само треба да га извучеш или ти копираш ван самог контејнера.

Није да свога коња хвалим, али учитавање је једнократно и ту не верујем да може бити веће разлике у односу на друге процесе. У овом Докеру, се додатно ради генерисање овог pbf фајла што теби треба и ту говоримо о максималних пар минута разлике при иницијализацији. Сервер се може подесити да уради пререндер што за Србију са Косовом (са свим зоомовима до 18-тог нивоа) не би требало да буде превише простора, тако да је онда и одзив врло кратак.

Такође, простим копирањем директоријума са базом података, са рачунара са интернетом на рачунар без интернета, можеш извршити и “пралаз у offline режим”.

Uspeo sam da izvucem osm.pbf fajl i takodje da ga konvertujem u mbtiles i radi sve super.

Evo i linkova za oba fajla pa kome treba da moze iskoristiti da ne mora da se cima da izvlaci iz kontejnera.

https://www.mediafire.com/file/xq4ozmsm1452ow3/serbia-with-kosovo.osm.pbf/file
https://www.mediafire.com/file/pq9myimvy4wpki3/serbia-with-kosovo.mbtiles/file

Ono sa cim sam imao problema samo su dve stvari. Po guide-u sa linka, kada se pokrece prvi kontejner priprema_render-a, bez ,-e OKOLNE_DRZAVE=-, nije hteo da odradi ceo tok run.sh skripte. Takodje posto se iz tog kontejnera izvlaci fajl, malo nezgodno bilo to sto se kontejner gasi jer se primarni proces nakon importa zavrsava, pa sam morao naknadno da ga pokrenem sa mountovanim volume-om i da ga izvucem odatle. Hteo sam to malo lakse time sto cu napraviti image lokalno od Dockerfile-a sa gitlab repozitorijuma, ali nije uopste prolazio build. Nisam siguran sta je bio razlog pucanja. Ako Vama prolazi, mogu ostaviti screenshot error-a koji dobijam.

Uglavnom puno hvala na hintovima. :slight_smile:

Ајд пошаљи грешке које се јављају да видим шта је упитању.

Докер је мало доређен па може да се уради експорт генерисаног pbf фајла са командом:

   docker run \
      -e DRZAVE=serbia,montenegro,kosovo \
      -e OKOLNE_DRZAVE=albania \
      -v /putanja/do/radnog/direktorijuma:/data/database/ \
      pmilanovic/openstreetmap-tile-server-serbian \
      eksport_pbf

Наравно, путању /putanja/do/radnog/direktorijuma треба заменити са путањом већ постојећег директоријума.

Poštovane kolege, treba mi vaša pomoć.

Trebaju mi nazivi mesta i ulica područja Kosova i Metohije na srpskom jeziku, možda je bolje latinica ali može i na ćirilici.

Pošto vidim da je mpele već postavio neka pitanja kolegi koji je ranije imao upit za podatke, odgovoriću na ista. Meni trebaju podaci koje mogu da učitam u QGIS od kojih ću napraviti neku kartu i trebaju mi podaci samo za KiM.

Dakle trebaju mi u bilo kom formatu koji može da se učita u QGIS kako bih tamo napravio kartu.

Zamolio bih nekoga da okači link gde bih mogao da preuzmem podatke.

Hvala unapred na pomoći.

Ne znam dokle je mpele stigao sa exportom naše sređene baze.

Probaj da izvučeš nazive i lokaciej mesta je verovatno da upotrebiš OverPassTurbo. Iz njega možeš da eksportuješ podatke u geojson format koji bi trebalo da možeš da učitaš u QGIS bez problema.

Nazivi na srpskom na ćirilici su u name:sr. Nije uneto za sva mesta.
Nazive na latinici nismo ažurirali jer njih možemo uvek da generišemo iz ćiriličnih naziva.

Uspeo sam, hvala Peđa na pomoći. Vidim da je stanje sa nazivima ulica na srpskom jeziku baš baš loše ali sa naseljima je dobro.

Nažalost, Šiptari su mnogo toga preimenovali tako da ne znamo nazive ulica. Za mesta i toponime znamo originalne nazive na srpskom pa je to moglo da se uradi.

Nazivi ulica su u nekoj meri sređeni u sredinama gde preovlađuje srpsko stanovništvo pošto tu nisu mogli baš da se iživljavaju sa nazivima.

2 Likes

Пропустио сам ову преписку, па сада да само остане као информација - уз помоћ докера за тајл сервер може се добити сређен pbf фајл, бар што се тиче назива. У међувремену је и Бранко направио простију варијанту за скоро исти посао, а она се базира само на pythonu.

Bilo bi dobro da taj PBF bude raspoloživ za download sa našeg servera, da ne mora svako za sebe da generiše.