Det er en gjenganger at gangfelt og andre gang-kryssinger (fortau til fortau) er tagget på denne måten. Jeg forstår ikke logikken i taggingen, hverken fra et IT-teknisk synspunkt eller et veifaglig synspunkt.
Kan vi masse-endre disse til highway=footway, footway=crossing for å reflektere virkeligheten og at det ikke er snakk om en sykkelvei? Evt. filtrere på der hvor det er crossing=zebra, for da er det garantert ikke sykkelvei.
Å bruke highway=footway + footway=crossing + crossing=marked på gangfelt høres fornuftig ut, og ser ut til å passe bra med beskrivelsene på wikien. Tok en titt på noen cycleway crossings rundt Lillestrøm og det ser ut som mesteparten er tagget sånn fordi man startet med en gang- og sykkelvei og la på footway=crossing og/eller cycleway=crossing. Basert på det jeg har funnet i nærområdet mitt ser det ut som taggingen er veldig variert så det føles egentlig ut som noe som passer bedre som en Maproulette challenge enn en mekanisk edit.
OK, forstår hva du mener med variasjon, i både tagging og i fysisk anlegg. Det er mye det samme jeg ser.
highway=cycleway + cycleway=crossing + crossing=unmarked ser jeg ikke noe galt med. Det blir ikke riktigere å si at det er en gangvei som krysser veien uten oppmerking.
highway=cycleway + cycleway=crossing + crossing=marked kan i teorien være sykkelkryssing, men det er langt mer sannsynlig at det er gangfelt slik som i eksempelet ditt. Disse samt crossing=zebra er de jeg først og fremst tenker på.
Bruken av crossing=uncontrolled ser ut til å hovedsakelig være i betydningen crossing=unmarked, mens wikien sier at det er for å angi “ikke [lys]regulert”, så uncontrolled og unmarked er vel å regne for samme gruppen for dette formålet og jeg ville tatt dem samtidig.
Jeg har aldri vært med på å foreslå til hverken Maproulette, Streetcomplete eller andre. Er det en prosess for det?
MapRoulette er i større grad en liste av ting noen mener burde gjøres/sees på så der er det fritt fram å lage en “challenge”. Man kan også la de være private og dele ut linken til de man vil. Lagde https://maproulette.org/browse/challenges/28318 basert på cycleway + footway/cycleway=crossing så kan du se hvordan det ser ut.
Har spilt roulette litt nå. Dette var veldig tungvint. Finnes det ikke en måte å angi i roulette-oppgaven at default-handlingen er å endre til highway=footway ved oppdaget feil, og så kan man heller gå inn i editoren hvis det var en annen endring som var riktig?