Pytania początkujących

Ostatnio sam parę takich kwiatków wyprodukowałem. No co ja poradzę, że chodnik kończy się kratą, a za nią jest jezdnia w poprzek, lub drugi chodnik. Albo kończy się donicą, a za nią chodnik metr niżej. Albo pod chodnikiem jest zsyp i droga serwisowa do niego prowadzi.

ale mi chodzi o ewidętnych błędach, np dwa węzły są w tym samym miejscu, lub droga jest podłączona do obszaru zieleń las, zamiast do drogi

http://osmose.openstreetmap.fr/pl/map/

Jak byście oznaczyli sztuczny strumyk? Taki ozdobny, zaczyna się słupkiem, z którego z kilku rurek leje się woda, dalej koryto wyłożone kamykami idzie sobie linią łamaną wzdłuż chodnika i parędziesiąt metrów dalej woda znika w rurze odpływowej. Na zimę wyłączany, jak fontanny.

Dałbym pewnie waterway=stream czy waterway=drain i intermittent=yes

Zerknij po ogrodach botanicznych, często mają takie

Dodaję noexit=yes do końcowego node’a w takich sytuacjach (kiedy validator JOSM krzyczy)

A street in Ukraine is named after a person with the surname Makuch. What to write in the name:pl? ulica Makuchi or ulica Makuchy

It could depend on what nationality the person in question was. But in this case it’s anyway almost certainly ulica Makucha.

Hejka,
Raczkuję w edycjach i mam parę pytań praktycznych, więc pewnie najłatwiej by to wszystko ogarnąć jakby było jakieś spotkanie osm we Wrocławiu. Są takie robione czasem?

W międzyczasie wrzucam tutaj.

  • Mapuję kamery zaczynając od centrum. Na spacerze zaznaczam chorągiewkami gdzie są na Osmandzie, potem w ich miejscach ręcznie tworzę (nadal przez Osmanda) POI: man_made: Surveillance. Zbiorowo uploaduje. Potem na komputerze/osm.org zaznaczam ręcznie te wszystkie kamery i zbiorowo im dodaje kolejne tagi niezbędne by kamery się pojawiły na StreetComplete (surveillance: public; surveillance:type: camera).

Jest to bardzo nieergonomiczne i łatwo coś przeoczyć.

Czy jest jakiś np sposób, by wyselekcjonować do edycji (by dodać tagi) wszystkie nody z jednego Changeset, np z https://www.openstreetmap.org/changeset/124556456 ?

  • Jest jakiś klient do edycji nodów osm z terminala? (np by edytować / dodać te brakujące tagi)

  • Co do samych kamer, to czy jest coś ustalone co do prawdopodobieństwa tego, że część kamer jest atrapami? Nie umiem ich odróżniać :frowning: Teraz po prostu mapuję wszystko, co wygląda na kamerę.

  • Wziąwszy pod uwagę to, że obecnie dodaję głównie kamery, czy da się w osmandzie to zautomatyzować tak, był to np domyślny rodzaj POI, albo wręcz mieć guziczek “dodaj kamerę” ?

  • Próbuję też wykminić jak to zrobić w JOSM, ale niestety jest bardzo ciężki dla mojego komputera.

Kolejne wątpliwości dotyczą samego procesu mapowania, bo czasem widzę, że coś jest niezgodne z rzeczywistością, np zaznaczono hydrant, którego nie ma, rzeźba jest przestawiona, itp. Na razie wolę oznaczać to dodając notatki do mapy, a nie przestawiać obiekty. Czy to jest OK, czy nie zostanie poczytane za dodawanie pracy innym?

  • Jak jest mapowana / aktualizowana komunikacja miejska? We Wrocławiu zdażają się niezaktualizowane trasy, co jest dla mnie o tyle uciążliwe, że do planowania przemieszczania się używam tylko Osmanda. Więc jeśli to jest ogarnialne dla nowej osoby, chętnie pomogę w tych aktualizacjach danych.

Czytam wpisy i instrukcje dla początkujących, ale jest tego strasznie dużo. Nie jestem w stanie przeczytać całego tego forum :wink:

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość.

Przy małym pobranym obszarze również? Zbędne elementy można ukryć filtrami, można pobrać jakiś obszar otaczający poszczególne segmenty śladu GPX (zamiast np. prostokątu obejmującego cały ślad), można pobrać elementy wybrane zapytaniem Overpass. Poniżej instrukcje do JOSM. Przy okazji, wprawdzie to (jeszcze?) nie edytor, ale może projekt Cię zainteresuje: mepo.

Chorągiewki czyli „Znaczniki mapy”? Z listy jest dostępne menu „Więcej”, tam jest „Zapisz jako plik trasy”. Skopiuj plik GPX z ‘tracks/map markers’ na komputer, otwórz w JOSM. Pobierz jak najmniejsze obszary wokół zaznaczonych punktów, warstwę z punktami przekształć w warstwę danych. Usuń punkty, które już znajdują się w bazie, pozostałe zaznacz, ustaw odpowiednie tagi i skopiuj na główną warstwę danych (ale: Ctrl+Alt+V zamiast Ctrl+V). Usuń warstwę z samymi punktami, upewnij się, że na głównej jest wszystko w porządku; wyślij. (Pewnie da się jeszcze jakoś wygodniej.)

Gotowca nie znam, ale może potrafiłbyś coś poskładać np. z narzędzi/bibliotek na https://osmcode.org/. Zobacz też API, Databases and data access APIs, ewentualnie np. Level0. Powinno się też dać wykorzystać JOSM jako narzędzie tylko do pobierania i wysyłania danych, a same zmiany wprowadzić w pliku XML, ale w Twoim zastosowaniu chyba to nie pomoże.

Prawdopodobnie: Skonfiguruj ekran → Szybka czynność → Dodaj czynność → Dodaj użyteczne miejsce.

To jest dodawanie pracy innym (lub przyszłemu Tobie), ale nie zostanie źle odebrane, chyba że się postarasz, żeby zostało. Jeśli umiesz i masz czas, to popraw sam, jeśli nie, to uwaga/notatka jest OK.

Być może używasz niewłaściwego narzędzia.
Spróbuj https://play.google.com/store/apps/details?id=info.zverev.ilya.every_door

Właśnie aktualizowałem, bez problemu (pod Win10).

Zrobiłem o tak: https://www.openstreetmap.org/way/1084526127

JOSM oczywiście protestował, że nie uchodzi do innej wody.

Tej aplikacji również nie widzę na F-droidzie :frowning:

Ale za udzielonymi mi radami teraz używam Quick Action z osmanda i hula gicior :slight_smile:

Ale w sensie, że masz ideologiczny lub techniczny problem z Google Play?
Zasadniczo możesz sobie skompilować osobiście. wiki ma namiar na źródła :slight_smile:

https://github.com/Zverik/every_door/issues/167

Jak oznaczyć skocznię rowerową / motocyklową ?

Na początek dodałbym mtb:scale=4 do punktu na ścieżce.

Podbijam temat. Natrafiłem na ścieżce na piękną skocznię. Widać dystans do pokonania w powietrzu.

A to widok z drugiej strony. Trzeba było jechać w górę wąwozu aby znaleźć jego początek (albo raczej koniec).

Widać problem. Teoretycznie jest to do pokonania skokiem, ślady wskazują na to, że są tacy co to potrafią, ale jak dla mnie ścieżka, która tu kiedyś była, jest przerwana, nawet jako piesza. Wąwóz jest nowy, z roku na rok pogłębia się i rośnie.

Wybaczcie, że się wcinam, ale skoro „Pytania początkujących”, a ja jestem bardzo początkujący… :wink:

Ja o chodniki chciałem podpytać, bo tak sobie patrzę po swojej okolicy w Krakowie i jest taki… no spójnie nie jest…

Jak właściwie znakujecie chodniki wzdłuż ulic? Jako samo highway=footway czy z footway=sidewalk? A jeżeli „to zależy”, to od czego?
Kiedy używacie footway=crossing? Przy każdym wyznaczonym przejściu dla pieszych? Czy w miejscu, gdzie dobrze byłoby dodać ścieżkę w OSM, żeby piesza trasa była sensownie wyznaczana (mówię o miejscach, gdzie przechodzić wolno, ale zebry nie ma) również?
Czy nadajecie ulicy, wzdłóż której wyznaczyliście chodnik, jakiś parametr, aby pieszym wyznaczało ulicą, a nie chodnikiem?

Przy okazji:
polecicie jakieś materiały o JOSM od zera, dla totalnych noobów (coś, gdzie obejdzie się bez angielskiego w C1 czy ogarniania walijskiego lub hinduskiego akcentu)?
jak oznakowalibyście drogę parkingu, który do jakiegoś czasu jest bezpłatny, a którym można skrócić sobie przejazd, z czego niektórzy korzystają?

P.S. Ja nie mówię, że nie jestem debilem, ale naprawdę, naprawdę szukałem :confused: