Jak mapować kąpieliska?

Jak oznaczać kąpieliska? Mamy tag leisure=swimming_area, ale nie jest dla mnie jasne, jaki obszar ma on obejmować. Chodzi mi o miejskie kąpieliska, a nie np. te nadmorskie.

Czy ten tag ma obejmować tylko obszar wodny, czy obszar zbiornika wodnego z przyległym terenem, np. plażą? Jaki dokładnie?
Kąpieliska przy Bałtyku tak są zaznaczane, kawałek wody + kawałek plaży, ale te przy zbiornikach wodnych jako węzeł.
Np. we Wrocławiu jest kilka kąpielisk, żadne nie ma leisure=swimming_area, a przy każdym zbiornik wodny oznaczony jest inaczej:
natural=water
natural=water + leisure=swimming_pool
natural=water + leisure=water_park
natural=water + water=pond

Na Wiki jest taki schemat:

leisure=swimming_area to obszar wody w którym się pływa - na kąpieliskach strzeżonych będzie pewnie odgrodzony od reszty wody. Z jednej strony będzie dotykał granicy wody (i jednocześnie granicy plaży/trawy), z drugiej gdzieś w wodzie - czasem widać na ortofoto, ale zazwyczaj trzeba to trochę “na oko” (widać czasem zmianę głębokości pod wodą).

Co do pozostałych tagów które wymieniłeś:

  • natural=water

To cały obszar np. jeziora - tam gdzie jest woda. Dodając water=pond oznaczamy to jako staw. Mi się bardziej z pływaniem kojarzą jeziora (water=lake) niż stawy, ale są wyjątki (np. Stawy Echo w Zwierzyńcu) - na zdjęciu widać obszar oznaczony pływającymi pasami, który będzie leisure=swimming_area.

  • leisure=swimming_pool

To jest niecka basenu zalana wodą - i na basenach krytych i na otwartych. Generalnie nie łączy się tego tagu z natural=water, ale w przypadku jak np. pływające w jeziorze baseny (Kraków, Zakrzówek na zdjęciu) będą one umieszczone wewnątrz obszaru natural=water.

  • leisure=water_park

To obszar parku wodnego, ze zjeżdżalniami itp itd.

Czyli leisure=swimming_area to część danego zbiornika wodnego, w której można pływać?

A jeśli cały staw służy jako kąpielisko, to można połączyć z natural=water?

Tak, jeśli jest oficjalna: https://taginfo.openstreetmap.org/tags/leisure=swimming_area “An official open-space natural place where you can swim”

tak

Ja to bym oznaczał wyłącznie jakiś np. wyznaczony bojkami obszar. Jeżeli staw służy też wędkarzom, czy kajakarzom, to bym odpuścił używanie swimming_area.

W ogóle moim zdaniem te zasady z wiki są niezbyt sensowne. Wg opisu pod natural=beach nie podchodzi trawiasta plaża. Czyli zgodnie z zasadami, może istnieć przypadek że nad jeziorem jest obszar “plażowy”, ale zasady OSM nie pozwalają go w żaden sposób otagować. Tj. w sytuacji gdy trawa jest do samego brzegu (czyli natural=beach odpada) i obszar wody nie jest wyłącznie przeznaczony do pływania (czyli odpada swimming_area). Może też być tak, że jest przy brzegu duży obszar trawiasty, a przy wodzie jest kilka “piaskowych” wejść (czyli natural=beach). Jak je się zacznie tak tagować, to różne aplikacje mogą od tego trochę zgłupieć.

no, trawa to nie plaża

“zasady OSM nie pozwalają go w żaden sposób otagować”
Jest https://wiki.openstreetmap.org/wiki/ATYL więc jak najbardziej nowe tagi można wymyślić

Trawiasta plaża dość dobrze pasuje do landuse/leisure=recreation_ground.

W sumie nie posługiwałem się techniczną definicją plaży (i zgodnie z nią, trawiasta plaża nie ma sensu). Tylko ze swoimi indywidualnymi skojarzeniami. A moim skojarzeniem - plaża jest miejscem, gdzie ludzie się opalają i mają dogodne wejście do jeziora. W tym kontekście miałem na myśli to, że nie ma istniejącego schematu tagowania.

Co do możliwości używania “recreation_ground”, to moim zdaniem, brak jest w tym tagu połączenia z wodą i rozbieraniem.