Hej, mam pytanie - jeśli budynek w ramach jakiegoś kompleksu ma oznakowanie jako “budynek A”, “budynek B” itd. to jak oznakować (jaki tag użyć), że jest to ten wyznacznik budynku? ref=* czy jakoś inaczej?
Ja się kiedyś nad tym zastanawiałem i ref=A, B, C itp. brzmi najsensowniej, ale w sumie może to jest też nazwa - “Budynek A, B, C…”. Podobny problem jest z bramami do dużych kompleksów, np. stadionów.
Po ostatnich zmianach w kodzie strony OSM, od kilku tygodni przestał mi na starszych przeglądarkach działać podstawowy edytor iD. Czy jest obecnie coś działające jako edytor mapy pod starym poczciwym systemem win xp? Zewnętrzne edytory widzę, że jeżeli są to już tylko dla nowszych windowsów. Wszelkie inne znane mi mapy edytują się nadal bez problemu przez starsze przeglądarki, a na OSM obecnie jak nie mamy najnowszych przeglądarek z wodotryskami, w coraz nowszych bardziej spuchniętych systemach, to przy próbie wejście w edycję mapy nic się nie ładuje i jest tylko puste okno. Starsze oprogramowanie wymuszone z tytułu starego sprzętu o niezbyt dużej mocy obliczeniowej. Pozostaje póki co odpalić sobie np. linuxa minta nawet w wersji live by dało się na OSM cokolwiek edytować, bo na starsze niewspierane wersje przeglądarek OSM od niedawna się wypięła. Da się jeszcze czymś edytować OSM z poziomu starego systemu?
Teoretycznie JOSM (ewentualnie w starszej wersji) powinien działać pod Java 8, teoretycznie Java 8 powinna działać pod XP. Najszybciej spodziewałbym się problemów z nieaktualnymi systemowymi certyfikatami SSL i zbyt małą ilością pamięci w komputerze, ale przeglądarek to też dotyczy.
Czy jest jakieś narzędzie, które potrafiło by wynaleźć problemy “Way end node near other highway”, w danym obszarze, josm pokazuje, ale trzeba mieć załadowany obszar. Widze, że czasem nadal pojawiają się takie kwiatki
Ostatnio sam parę takich kwiatków wyprodukowałem. No co ja poradzę, że chodnik kończy się kratą, a za nią jest jezdnia w poprzek, lub drugi chodnik. Albo kończy się donicą, a za nią chodnik metr niżej. Albo pod chodnikiem jest zsyp i droga serwisowa do niego prowadzi.
Jak byście oznaczyli sztuczny strumyk? Taki ozdobny, zaczyna się słupkiem, z którego z kilku rurek leje się woda, dalej koryto wyłożone kamykami idzie sobie linią łamaną wzdłuż chodnika i parędziesiąt metrów dalej woda znika w rurze odpływowej. Na zimę wyłączany, jak fontanny.
Hejka,
Raczkuję w edycjach i mam parę pytań praktycznych, więc pewnie najłatwiej by to wszystko ogarnąć jakby było jakieś spotkanie osm we Wrocławiu. Są takie robione czasem?
W międzyczasie wrzucam tutaj.
Mapuję kamery zaczynając od centrum. Na spacerze zaznaczam chorągiewkami gdzie są na Osmandzie, potem w ich miejscach ręcznie tworzę (nadal przez Osmanda) POI: man_made: Surveillance. Zbiorowo uploaduje. Potem na komputerze/osm.org zaznaczam ręcznie te wszystkie kamery i zbiorowo im dodaje kolejne tagi niezbędne by kamery się pojawiły na StreetComplete (surveillance: public; surveillance:type: camera).
Jest to bardzo nieergonomiczne i łatwo coś przeoczyć.
Jest jakiś klient do edycji nodów osm z terminala? (np by edytować / dodać te brakujące tagi)
Co do samych kamer, to czy jest coś ustalone co do prawdopodobieństwa tego, że część kamer jest atrapami? Nie umiem ich odróżniać Teraz po prostu mapuję wszystko, co wygląda na kamerę.
Wziąwszy pod uwagę to, że obecnie dodaję głównie kamery, czy da się w osmandzie to zautomatyzować tak, był to np domyślny rodzaj POI, albo wręcz mieć guziczek “dodaj kamerę” ?
Próbuję też wykminić jak to zrobić w JOSM, ale niestety jest bardzo ciężki dla mojego komputera.
Kolejne wątpliwości dotyczą samego procesu mapowania, bo czasem widzę, że coś jest niezgodne z rzeczywistością, np zaznaczono hydrant, którego nie ma, rzeźba jest przestawiona, itp. Na razie wolę oznaczać to dodając notatki do mapy, a nie przestawiać obiekty. Czy to jest OK, czy nie zostanie poczytane za dodawanie pracy innym?
Jak jest mapowana / aktualizowana komunikacja miejska? We Wrocławiu zdażają się niezaktualizowane trasy, co jest dla mnie o tyle uciążliwe, że do planowania przemieszczania się używam tylko Osmanda. Więc jeśli to jest ogarnialne dla nowej osoby, chętnie pomogę w tych aktualizacjach danych.
Czytam wpisy i instrukcje dla początkujących, ale jest tego strasznie dużo. Nie jestem w stanie przeczytać całego tego forum
Przy małym pobranym obszarze również? Zbędne elementy można ukryć filtrami, można pobrać jakiś obszar otaczający poszczególne segmenty śladu GPX (zamiast np. prostokątu obejmującego cały ślad), można pobrać elementy wybrane zapytaniem Overpass. Poniżej instrukcje do JOSM. Przy okazji, wprawdzie to (jeszcze?) nie edytor, ale może projekt Cię zainteresuje: mepo.
Chorągiewki czyli „Znaczniki mapy”? Z listy jest dostępne menu „Więcej”, tam jest „Zapisz jako plik trasy”. Skopiuj plik GPX z ‘tracks/map markers’ na komputer, otwórz w JOSM. Pobierz jak najmniejsze obszary wokół zaznaczonych punktów, warstwę z punktami przekształć w warstwę danych. Usuń punkty, które już znajdują się w bazie, pozostałe zaznacz, ustaw odpowiednie tagi i skopiuj na główną warstwę danych (ale: Ctrl+Alt+V zamiast Ctrl+V). Usuń warstwę z samymi punktami, upewnij się, że na głównej jest wszystko w porządku; wyślij. (Pewnie da się jeszcze jakoś wygodniej.)
Gotowca nie znam, ale może potrafiłbyś coś poskładać np. z narzędzi/bibliotek na https://osmcode.org/. Zobacz też API, Databases and data access APIs, ewentualnie np. Level0. Powinno się też dać wykorzystać JOSM jako narzędzie tylko do pobierania i wysyłania danych, a same zmiany wprowadzić w pliku XML, ale w Twoim zastosowaniu chyba to nie pomoże.
To jest dodawanie pracy innym (lub przyszłemu Tobie), ale nie zostanie źle odebrane, chyba że się postarasz, żeby zostało. Jeśli umiesz i masz czas, to popraw sam, jeśli nie, to uwaga/notatka jest OK.