Pytania początkujących

Ja preferuję zostawiać access=yes i ograniczać poszczególne typy dostępu, bo jakby abstrahować od sposobu transportu, to przebywanie osobie postronnej na tej drodze jest jednak dozwolone. Wyobrażam sobie, że ktoś spadł z nieba na taką drogę i zastanawiam się, czy ma tam prawo być. W przypadku lasów ma. Z kolei gdyby dotyczyło to drogi na ogrodzonym prywatnym terenie, to nie - i access=private czy inne wykluczenia na poziomie access wolę zostawić dla takich sytuacji.

Racja, dodanie access=yes do tego mojego sposobu rozwiązałoby problem tego, że samo highway=track może w niektórych nawigacjach wprowadzać zbyt wiele domyślnych ograniczeń.

Mam jeszcze problem z końmi: z tego co wiem, teoretycznie konno można się poruszać tylko po wyznaczonych ścieżkach. W okolicy lasów mnóstwo, stadnin sporo, wyraźnie oznaczonych ścieżek do jazdy konnej prawie nie ma, jednak wyjazdy się odbywają. horse=yes (czy nawet permissive) nie bardzo można stosować, bo trudno ustalić, których ścieżek by to dotyczyło; a nawet jeśli wiadomo gdzie odbywają się jazdy, to trudno powiedzieć, czy każdemu zawsze wolno po tych trasach jeździć. horse=forestry chyba ujdzie jako słaby sposób na przekazanie, że konno może jechać osoba upoważniona przez nadleśnictwo. (Oryginalnie horse=forestry i vehicle=forestry wywnioskowałem ze znaku B-1 jako dotyczącego „wszelkich pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy”.)

Dzięki za pomoc, na razie zostawiam zapisy:

Wiadomo coś o jakichś problemach z mapą na stronie głównej? Wprowadziłem trochę zmian i nie renderują się na największych przyblizeniach, ale jak się trochę oddalić, to czasem widać. Co ciekawsze, na stronie https://mapcomplete.osm.be/pets.html?z=16&lat=52.22859&lon=21.08437&language=en#welcome , używającej OSM Carto jako podkładu też na najwyższych zoomach zmian nie widać, na niższych od pewnego momentu widać zawsze (a na głównej to jak się trafi)…

Dzisiaj nie miałem z tym problemu. Odświeżanie cache dawało radę. Próbowałeś Ctrl+F5 na wybrakowanych zbliżeniach?

Wcześniej nie próbowałem, teraz się samo naprawiło, ale to mogło być to, znalazłem jakiś zoom na którym kawałka brakowało i ctrl-F5 pomogło.

Natomiast na MapComplete kawałka brakuje i wygląda to jak jeden nieodświeżony kafelek i ctrl-F5 nie pomaga.

Czy jest gdzieś tutorial jak mapować dokładnie budynki pod projekcje 3d?
Chodzi mi o to jak mapować poszczególne części budynku, jak łączyć je w całość jako jeden obiekt (np gdy część budynku ma 4 piętra, a reszta na 10 pięter i che aby później to w renderze 3d było poprawnie wyawietlone).

Simple 3D Buildings

Hej, mam pytanie - jeśli budynek w ramach jakiegoś kompleksu ma oznakowanie jako “budynek A”, “budynek B” itd. to jak oznakować (jaki tag użyć), że jest to ten wyznacznik budynku? ref=* czy jakoś inaczej?

Ja się kiedyś nad tym zastanawiałem i ref=A, B, C itp. brzmi najsensowniej, ale w sumie może to jest też nazwa - “Budynek A, B, C…”. Podobny problem jest z bramami do dużych kompleksów, np. stadionów.

Po ostatnich zmianach w kodzie strony OSM, od kilku tygodni przestał mi na starszych przeglądarkach działać podstawowy edytor iD. Czy jest obecnie coś działające jako edytor mapy pod starym poczciwym systemem win xp? Zewnętrzne edytory widzę, że jeżeli są to już tylko dla nowszych windowsów. Wszelkie inne znane mi mapy edytują się nadal bez problemu przez starsze przeglądarki, a na OSM obecnie jak nie mamy najnowszych przeglądarek z wodotryskami, w coraz nowszych bardziej spuchniętych systemach, to przy próbie wejście w edycję mapy nic się nie ładuje i jest tylko puste okno. Starsze oprogramowanie wymuszone z tytułu starego sprzętu o niezbyt dużej mocy obliczeniowej. Pozostaje póki co odpalić sobie np. linuxa minta nawet w wersji live by dało się na OSM cokolwiek edytować, bo na starsze niewspierane wersje przeglądarek OSM od niedawna się wypięła. Da się jeszcze czymś edytować OSM z poziomu starego systemu?

Teoretycznie JOSM (ewentualnie w starszej wersji) powinien działać pod Java 8, teoretycznie Java 8 powinna działać pod XP. Najszybciej spodziewałbym się problemów z nieaktualnymi systemowymi certyfikatami SSL i zbyt małą ilością pamięci w komputerze, ale przeglądarek to też dotyczy.

Ja daję name=A, ref=A.

Czy jest jakieś narzędzie, które potrafiło by wynaleźć problemy “Way end node near other highway”, w danym obszarze, josm pokazuje, ale trzeba mieć załadowany obszar. Widze, że czasem nadal pojawiają się takie kwiatki :expressionless:

Ostatnio sam parę takich kwiatków wyprodukowałem. No co ja poradzę, że chodnik kończy się kratą, a za nią jest jezdnia w poprzek, lub drugi chodnik. Albo kończy się donicą, a za nią chodnik metr niżej. Albo pod chodnikiem jest zsyp i droga serwisowa do niego prowadzi.

ale mi chodzi o ewidętnych błędach, np dwa węzły są w tym samym miejscu, lub droga jest podłączona do obszaru zieleń las, zamiast do drogi

http://osmose.openstreetmap.fr/pl/map/

Jak byście oznaczyli sztuczny strumyk? Taki ozdobny, zaczyna się słupkiem, z którego z kilku rurek leje się woda, dalej koryto wyłożone kamykami idzie sobie linią łamaną wzdłuż chodnika i parędziesiąt metrów dalej woda znika w rurze odpływowej. Na zimę wyłączany, jak fontanny.

Dałbym pewnie waterway=stream czy waterway=drain i intermittent=yes

Zerknij po ogrodach botanicznych, często mają takie

Dodaję noexit=yes do końcowego node’a w takich sytuacjach (kiedy validator JOSM krzyczy)