Pytania początkujących

Nadaje się to do zmapowania tak jak wszystko - co kto uzna za ważne, tym się zajmuje. Ważniejsze od ścieżek będą aktualne POI (tu w uzupełnianiu szczegółów pomoże aplikacja StreetComplete). Jeśli chcesz zobaczyć jak to się mapuje, to możesz rzucić okiem na dworzec Kraków Główny (i Galerię Krakowską obok) - dość skomplikowane i chyba ok otagowane.

Czy dziekanat to POI??
Według mnie jest na równi z sekretariatem w szkole podstawowej lub działem kadr w jakiejś firmie, czyli nie powinno być, a już na pewno nie jako amenity=university. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Po przejrzeniu zapytania overpass widzę, że nie ma ich dużo w Polsce, ale jednak trochę jest:
https://www.openstreetmap.org/way/364777468 - tu dziekanat zajmujący cały 2-piętrowy budynek…
https://www.openstreetmap.org/node/1789723127 - dziekanat jako amenity=college
https://www.openstreetmap.org/node/6086652940 - bez tagu głównego, w Poznaniu
https://www.openstreetmap.org/way/314655671 - przy takim szczegółowym mapowaniu indoor to nawet wydaje się w porządku
oraz w Toruniu jako indoor: https://www.openstreetmap.org/way/534985878, https://www.openstreetmap.org/way/534987102, https://www.openstreetmap.org/way/534988789, https://www.openstreetmap.org/way/534989291
https://www.openstreetmap.org/node/5160318066 - tu jako office w Krakowie
i cztery jako amenity=university we Wrocławiu:
https://www.openstreetmap.org/node/7879747664
https://www.openstreetmap.org/node/1200477040
https://www.openstreetmap.org/node/7879701418
https://www.openstreetmap.org/node/3086406867

Jako nazwa pokoju tak, jako szkoła czy uniwersytet - nie. Oczywiście znów kłania się problem, jak tagować różne, często mieszczące się w różnych lokalizacjach jednostki dużych organizacji takich jak uczelnie, urzędy itd., na który OSM nie ma odpowiedzi.

Tak.
To jest POI jako “office=”.
Można, zawsze, dodać “description=”, gdy nazwa biura nie jest wystarczająca.

Jest sobie droga leśna (typowe, standardowe oznaczenie):
highway=track
tracktype=grade2

Ktoś dodał znaczniki:
access=forestry
foot=yes

Efekt: Nawigacja dla rowerów omija tą drogę.

Czy lepiej dodać bicycle=yes czy w ogóle usunąć tego typu znaczniki?

Może tam wcale nie jest dozwolona jazda na rowerze? Co na to regulamin? A jeśli jest dozwolona, to albo dodać bicycle=yes albo skasować access=forestry + foot=yes i dać motor_vehicle=forestry. Sam wolałbym to drugie, ale znaki na wjeździe lub zapisy regulaminu mogą bardziej odpowiadać jednej albo drugiej wersji.

Ja zwykłe leśne drogi w okolicy — takie, gdzie przy wjeździe stoi B-1 z tabliczkami „Nie dotyczy U+1F6B2” i „Nie dotyczy Służb Leśnych” — oznaczam

bicycle=yes
horse=forestry
vehicle=forestry

Być może access=forestry bicycle=yes foot=yes byłoby lepsze. Moje tagowanie opiera się na tym, co na pewno jest zakazane, reszta domyślnie dozwolona (ale czy w każdej nawigacji highway=track → foot=yes?); z kolei ta druga wersja jawnie określa wszystkie środki transportu (ale czy na pewno nie mogę wjechać do lasu na słoniu?).

Ja preferuję zostawiać access=yes i ograniczać poszczególne typy dostępu, bo jakby abstrahować od sposobu transportu, to przebywanie osobie postronnej na tej drodze jest jednak dozwolone. Wyobrażam sobie, że ktoś spadł z nieba na taką drogę i zastanawiam się, czy ma tam prawo być. W przypadku lasów ma. Z kolei gdyby dotyczyło to drogi na ogrodzonym prywatnym terenie, to nie - i access=private czy inne wykluczenia na poziomie access wolę zostawić dla takich sytuacji.

Racja, dodanie access=yes do tego mojego sposobu rozwiązałoby problem tego, że samo highway=track może w niektórych nawigacjach wprowadzać zbyt wiele domyślnych ograniczeń.

Mam jeszcze problem z końmi: z tego co wiem, teoretycznie konno można się poruszać tylko po wyznaczonych ścieżkach. W okolicy lasów mnóstwo, stadnin sporo, wyraźnie oznaczonych ścieżek do jazdy konnej prawie nie ma, jednak wyjazdy się odbywają. horse=yes (czy nawet permissive) nie bardzo można stosować, bo trudno ustalić, których ścieżek by to dotyczyło; a nawet jeśli wiadomo gdzie odbywają się jazdy, to trudno powiedzieć, czy każdemu zawsze wolno po tych trasach jeździć. horse=forestry chyba ujdzie jako słaby sposób na przekazanie, że konno może jechać osoba upoważniona przez nadleśnictwo. (Oryginalnie horse=forestry i vehicle=forestry wywnioskowałem ze znaku B-1 jako dotyczącego „wszelkich pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy”.)

Dzięki za pomoc, na razie zostawiam zapisy:

Wiadomo coś o jakichś problemach z mapą na stronie głównej? Wprowadziłem trochę zmian i nie renderują się na największych przyblizeniach, ale jak się trochę oddalić, to czasem widać. Co ciekawsze, na stronie https://mapcomplete.osm.be/pets.html?z=16&lat=52.22859&lon=21.08437&language=en#welcome , używającej OSM Carto jako podkładu też na najwyższych zoomach zmian nie widać, na niższych od pewnego momentu widać zawsze (a na głównej to jak się trafi)…

Dzisiaj nie miałem z tym problemu. Odświeżanie cache dawało radę. Próbowałeś Ctrl+F5 na wybrakowanych zbliżeniach?

Wcześniej nie próbowałem, teraz się samo naprawiło, ale to mogło być to, znalazłem jakiś zoom na którym kawałka brakowało i ctrl-F5 pomogło.

Natomiast na MapComplete kawałka brakuje i wygląda to jak jeden nieodświeżony kafelek i ctrl-F5 nie pomaga.

Czy jest gdzieś tutorial jak mapować dokładnie budynki pod projekcje 3d?
Chodzi mi o to jak mapować poszczególne części budynku, jak łączyć je w całość jako jeden obiekt (np gdy część budynku ma 4 piętra, a reszta na 10 pięter i che aby później to w renderze 3d było poprawnie wyawietlone).

Simple 3D Buildings

Hej, mam pytanie - jeśli budynek w ramach jakiegoś kompleksu ma oznakowanie jako “budynek A”, “budynek B” itd. to jak oznakować (jaki tag użyć), że jest to ten wyznacznik budynku? ref=* czy jakoś inaczej?

Ja się kiedyś nad tym zastanawiałem i ref=A, B, C itp. brzmi najsensowniej, ale w sumie może to jest też nazwa - “Budynek A, B, C…”. Podobny problem jest z bramami do dużych kompleksów, np. stadionów.

Po ostatnich zmianach w kodzie strony OSM, od kilku tygodni przestał mi na starszych przeglądarkach działać podstawowy edytor iD. Czy jest obecnie coś działające jako edytor mapy pod starym poczciwym systemem win xp? Zewnętrzne edytory widzę, że jeżeli są to już tylko dla nowszych windowsów. Wszelkie inne znane mi mapy edytują się nadal bez problemu przez starsze przeglądarki, a na OSM obecnie jak nie mamy najnowszych przeglądarek z wodotryskami, w coraz nowszych bardziej spuchniętych systemach, to przy próbie wejście w edycję mapy nic się nie ładuje i jest tylko puste okno. Starsze oprogramowanie wymuszone z tytułu starego sprzętu o niezbyt dużej mocy obliczeniowej. Pozostaje póki co odpalić sobie np. linuxa minta nawet w wersji live by dało się na OSM cokolwiek edytować, bo na starsze niewspierane wersje przeglądarek OSM od niedawna się wypięła. Da się jeszcze czymś edytować OSM z poziomu starego systemu?

Teoretycznie JOSM (ewentualnie w starszej wersji) powinien działać pod Java 8, teoretycznie Java 8 powinna działać pod XP. Najszybciej spodziewałbym się problemów z nieaktualnymi systemowymi certyfikatami SSL i zbyt małą ilością pamięci w komputerze, ale przeglądarek to też dotyczy.

Ja daję name=A, ref=A.