Kategorie dróg w Lublinie

Hej, wykorzystam, że forum jeszcze ledwo dyszy i rzucę propozycję zmiany kategorii dróg pierwszorzędnych w Lublinie. Wydaje mi się od pewnego czasu, że obecna klasyfikacja średnio ma sens. Widzę, że ideą idącą za obecnym wyglądem jest wyjazd z miasta w różnych kierunkach, tylko całość wydaje się nie działać. Wątpię, żeby obecne trasy odpowiadały rzeczywistemu tranzytowi w mieście. Czy rzeczywiście auta jadące z południa na północ zjeżdżają na węźle Węglin i jadą przez miasto? W jakim kierunku miałby być ważny zjazd na węźle Rudnik? Z północy do centrum to może tak, ale to trochę mało (plus Smorawińskiego i Andersa są w sumie drogami tej samej ważności i jakości, więc Smorawińskiego została wybrana drogą losowania?)
Moja propozycja wygląda prosto

  • primary na węzeł Węglin-Kraśnicka-JPII-Krochmalna-Wrotkowa-Wyścigowa-Witosa-węzeł Felin - dlaczego? Lublin jest otoczony z trzech stron jest otoczony ekspesówkami, jedynym czego mu brakuje to południowa obwodnica (jest planowane dobudowanie południowej części na “kiedyśtam”). Przebieg wziąłem bardzo prosto - południowy odcinek obwodnicy miejskiej z dojazdami do ekspesówek
  • primary na Solidarności-Tysiąclecia-Witosa - w sumie nie pełni super funkcji tranzytowej, ale ludzie “tradycyjnie” jej używają no i jest na tyle dobrej jakości, że można ją traktować jako ten najważniejszy wjazd/wyjazd z miasta, a przy mniejszym ruchu to i będzie konkurencja dla jazdy ekspresówkami (zasadniczo czas przejazdu ekspresówkami i tą trasą jest porównywalny).

Obecne primary, stałyby się secondary. Co wy na to?

Jedyny przejazd przez miasto z węzła Rudnik to przejazd w kierunku Biłgoraja. Chociaż ostatnio nawigacje próbują prowadzić zamiast przez miasto to przez Piaski>Piotrków lub obwodnicą od zachodniej strony.

No nie bez powodu są co jakiś czas podejmowane próby podniesienia DW 835 do rangi krajowej. Czy w osm primary na tej trasie miałoby sens - nie wiem, jednak wciąż to mnie nie przybliża to zrozumienia obecnej klasyfikacji.

IMHO w Lublinie jedyną trasą de facto zasługującą na primary jest ciąg wschód-zachód od węzła L. Felin do L. Sławinek przez Witosa, Tysiąclecia i Solidarności.
Jeśli popatrzeć na dane ZDM Lublin czyli ostatnie dostępne pomiary natężenia ruchu widać, że ta trasa zasadniczo praktycznie na całej swojej długości jest mocno czerwona, czyli z najsilniejsza funkcją tranzytową.
No może jeszcze można pokusić się o pozostawienia primary na węzła L. Rudnik przez Spółdzielczości Pracy i Smorawińskiego do Al. Solidarności (również całą dość mocno pomarańczowa).

Jest grupa użytkowników, która uważa że do centrum powinny prowadzić drogi primary. Ja do nich nie należę i uważam że gdyby domknięto drogową obwodnicę, to wewnątrz nie powinno być żadnej primary.

Też wydaje mi się że to najkrótsza droga w tym kierunku i ona może być primary jako skrót Kraśnik - Chełm pomijając obwodnicę. Drogi wszystkie 2x2, dwa ronda bez świateł, dużo bliżej niż przez Tysiąclecia.

Tutaj to bym obniżył do secondary. I tak jest to jedyna droga secondary w tym kierunku w tej części miasta, więc nawigacje nie zgłupieją. Jak to się zostawi to zaraz ktoś powie że trzeba je ze sobą połączyć Kraśnicką i wcale nie będzie lepiej.

Co do drogi z Elizówki to zgadzam się że nie powinna być primary.

Inna sprawa że moim zdaniem wyjazd ul. Solidarności powinien być highway=trunk, a cała obwodnica (i okoliczne drogi S) highway=motorway.

@szydzio:
W zasadzie te dane są nieco starawe (2018 rok), jednak tłumaczą dlaczego akurat te trasy zostały oznaczone tak jak są.

Też nie należę do zwolennikiem takiego tagowania, zresztą stosunkowo mało miast jest tak oznaczonych.

To cieszę się, że się tutaj zgadzamy, wtedy też mielibyśmy używany w wielu miastach schemat “obwodnica primary/trunk/motorway - to co w środku secondary”

Powiem szczerze, z tą drogą mam największe problemy. Niby nie pełni żadnej dodatkowej funkcji, ale z drugiej czas i długość podróży są porównywalne z ekspresówką. Ale też nie chcemy, żeby nawigacje wpychały tam tranzyt “przez Lublin”, bo ten cały ma iść ekspresówkami. I jestem trochę rozdarty.

Jednakże po tych kilku wypowiedziach wydaje mi się, że moja początkowa propozycja jest akceptowalna jako kompromis?

Moim zdaniem nie ma to sensu, jeżeli nie zamierzamy podnosić kategorii DW835 do Przeworska.

W sumie to podniesienie klasy tej drogi do primary miałoby sens. Jest to ważna droga dla województwa lubelskiego, łączy jego stolicę m.in. Przemyślem (drugim największym miastem Podkarpacia) i Bieszczadami, na całej tej długości ma duże natężenie ruchu (pomiędzy Wysokiem a Frampolem trochę małe, ponieważ ruch lokalny jest bardzo mały ze względu na brak wsi przy drodze, ale z kolei odcinek Biłgoraj - Tarnogród jest jedną z najbardziej obciążonych pozamiejskich dróg w województwie), jest wysokiej klasy (G i GP), posiada odcinki 2+1 oraz nową nawierzchnię (poza krótkim odcinkiem w woj. podkarpackim, pomiędzy Adamówką a Sieniawą), planowane są obwodnice Frampola, Biłgoraja i Tarnogrodu (budowa tej ostatniej rozpocznie się już niedługo), dzięki czemu będzie można przejechać całą trasę do Przeworska praktycznie w ogóle nie wjeżdzając do miast (wyjątkiem są Lublin, gdzie plany budowy południowej obwodnicy miasta budzą wiele kontrowersji, oraz Sieniawa). Oraz tak jak już ktoś wspominał wcześniej, co jakiś czas prowadzone są dyskusje na temat podniesienia kategorii drogi, choć Rosłan (burmistrz Biłgoraja) chyba już się poddał, bo wie, że i tak nie ma nic do powiedzenia oraz to jego ostatnia kadencja, więc po co ma się wysilać. Można również wspomnieć, że jest to najdłusza DW w Polsce.

Ojć, a ja już przeprowadziłem zmianę, bo myślałem, że nikt się nie odezwie. Ogólnie myślałem nad podniesieniem tej drogi, ale nie miałem pewności skąd dokąd dokładnie ją podnieść. Wydaje mi się, że nie powinno być problemu, nawet gpsy sugerują tę właśnie drogę, ale wolę zostawić to komuś bardziej lokalnemu.

Szczerze mówiąc… ja też nie jestem przekonany… Chyba najprościej by było poprowadzić w Lublinie ul. Abramowicką, Kunickiego, pl. Bychawskim, ul. Lubelskiego Lipca 80’, al. Unii Lubelskiej, później al. Solidarności (ta już ma primary), al. Smorawińskiego i al. Spółdzielczości Pracy. Jednak… czy to by była najbardziej odpowiednia opcja?

A może po prostu połączyć z już istniejącą primary na Wyścigowej? Aleja Unii Lubelskiej to w zasadzie centrum, chcemy primary przez centrum?

Hm… Fakt, Aleja Unii Lubelskiej jest w centrum Lublina, jednak jest to dosyć nowa droga, wybudowana w celach tranzytowych (Trasę oddano do użytku w 1986 roku, aby odciążała ruch tranzytowy ze Śródmieścia i Starego Miasta w kierunku Chełma i Zamościa, tj. ówczesnej drogi krajowej nr 17. Rolę tę spełniała do 1989 roku, w którym wybudowano al. Witosa (wschodni odcinek Trasy W-Z). Wówczas stała się drogą wojewódzką nr 835 w kierunku Biłgoraja i Przemyśla. - Wikipedia ) i je omija (“Większa część trasy położona jest w dzielnicy Stare Miasto, ale biegnie daleko od zabytków.” - Wikipedia). Nie wiem, fajnie by było, gdyby ktoś, kto częściej bywa w Lublinie się wypowiedział.

Odkopując stary wątek… Skoro nie możemy ustalić odpowiedniego przebiegu tranzytu przez Lublin, to może podnieśmy kategorię DW835 od skrzyżowania ul. Kunickiego z ul. Wyścigową (tak jak już to sugerował Yunkers)? Jak już mówiłem miesiące temu, DW835 to droga ważna dla województwa lubelskiego i zrównywanie jej z bardziej lokalnymi drogami kategorii DW tylko ze względu na to, że zarządca drogi to ZDW, a nie GDDKiA nie powinno przesądzać o kategorii tej drogi na OSM.