paczkomaty inpost

Nie brałem udziału w lokalizowaniu Dino, nie wiem nic na ten temat.

Ok, to na jakiej licencji są dane o paczkomatach InPostu i gdzie jest to napisane? Btw który z linków które podesłałem tłumaczyłeś, skoro wszystkie oprócz regulaminu Geoportalu są po angielsku?
Jedyna informacja na ten temat jaką widzę na stronie InPostu to “© 2022 PACZKOMATY INPOST” w stopce.

W ogóle przejdźmy tą checklistę:

Step 1 - Prerequisites - ok
Step 2 - Community Buy-in - cokolwiek poza dyskusją na Discordzie było? Ta dyskusja jest do znalezienia przez kogoś kto nie brał w niej udziału? Discord niestety z tego co wiem nie indeksuje się w Google. Ja już kilka miesięcy temu zwracałem uwagę na problemy z tym importem.
Step 3 - License approval - nie ma. A po za tym pisałeś maila do InPostu prawie miesiąc temu. Odpisali że się zgadzają?
Step 4 - Documentation - brak.
Step 5 - Import Review - brak
Step 6 - Uploading - nie ma dedykowanego konta.

Tutaj złapałem to co moim zdaniem jest na pewno do wycofania.

To może zamiast dyskutować o tym co jest do usunięcia to załatwmy “papierologię” tak żeby można było z tymi paczkomatami kontynuować? Szkoda by było włożonej pracy, bo te 1000 punktów jakąś wartość ma.

Z dokładnością danych źródłowych nie jest tak źle, to co ja wrzucałem tylko 12% było nie do zweryfikowania z pomocą samej ortofotomapy, a licencja to tylko kwestia załatwienia papieru.

Jakiego projektu? Można link?

Ale jest nim rozmowa na żywo na czasie głosowym?

Ja byłem przeciwny temu importowi przede wszystkim ze względu na niedokładne, nieaktualne dane. Zgoda społeczności, licencja, zgoda inpostu są dla mnie tu na drugim miejscu.

Co? Przecież dodawanie paczkomaty były, są i będą weryfikowane w marę możliwości. Sprawdzałem w wybranych miejscach jakość danych i była rewelacyjna! @maro21 tak z ciekawości ile dodałeś paczkomatów w swojej okolicy w tym roku?

Obserwuję od kilku miesięcy projekt dodawania paczkomatów w Polsce, chyla czoła przed chłopakami dodającymi i aktualizującymi, nie tylko dane paczkomatów, za fachowość, wiedzę, wytrwałość i trud włożony w rozwój bazy danych OSM.

Jeśli są weryfikowane, np. na zdjęciach to ok, chodziło mi o ślepy import, który był np. na początku tego tematu.

Chyba żadnego. Nie używam i nie potrzebuję ich i uważam, że jest dużo innych ważniejszych rzeczy, które czekają na dodanie i nie warto tracić czasu na takie pierdoły jak paczkomaty jednej firmy. Paczkomaty (tak jak Żabki) są na każdej ulicy i nie są ani punktem do orientacji w terenie, ani punktem zainteresowania - jak ktoś zamawia paczkę, to wybiera paczkomat w sklepie internetowym, a nie na OSM. Staram się tworzyć mapę, która się przyda innym. Zabytki, pomniki, obiekty kultury, restauracje - to są ważniejsze rzeczy.

Szkoda, że energia aktywnych mapujących jest marnowana na takie (niewidoczne na mapach) rzeczy jak paczkomaty czy defibrylatory, kiedy pół Polski nie ma zmapowanych pól i lasów, nie mówiąc o adresach czy budynkach.

Na początek to licencja tych danych musi nadawać się do użycia ich w OSM.

Smęciłem o tym od początku, udawanie że problemu nie ma nic nie rozwiąże a ich importowanie jest łamaniem zasad OSM.

Ekipa, z którą mapowałeś, nagle zaczęła poświęcać więcej czasu na mapowanie innych obiektów, przez co teraz na tobie spoczywa więcej zadań związanych z mapowaniem pól, lasów, adresów i budynków w Polsce? O to chodzi?
Według mnie projekt OSM jest projektem o niesamowitych możliwościach, w którym dla każdego znajdzie się miejsce. Zmuszanie innych do określonej aktywności, przez zniechęcanie do innej, uważam za nierozsądne.

Ja już powoli godzę się z tym, że zawartość mapy z www.openstreetmap.org jest pochodną projektu, a nie jego ostatecznym celem. Sam koncentruję się (między innymi) na kilku aspektach których na podstawowej mapie raczej nigdy nie zobaczę, ale wiem że są wykorzystywane w innych miejscach.

Już od kilku miesięcy jest ten temat poruszany, 23 kwietnia @Cristoffs wysłał do nich maila z pytaniem o zgodę, z tego co pisał na Discordzie.
Do dzisiaj nie ma odpowiedzi (albo ja jej nie znam) - w takiej sytuacji może być problem z uzyskaniem zgody. Już w przeszłości spotykałem się z tym, że firmy nie wyrażały takiej zgody i tutaj może być niestety taka sama sytuacja.

Defibrylatory dodane przez użytkowników OSM są widoczne m.in. na:

  1. Podkładzie CyclOsm (drugi od góry)
  2. w OrganicMaps
  3. w OsmAnd
  4. w Yanosiku
  5. w aplikacji Ratownik (50 000+ instalacji w sklepie Google)

Więc to czy widoczne na mapie to kwestia mocno dyskusyjna, bo istnieją też inne miejsca niż podkład Carto. Dzisiaj jest niewidoczne, jutro jest :slight_smile: To, że paczkomatów nie ma (jeszcze) na mapie to bardziej kwestia uporu maintainterów Carto, AED-y może też by się dodało. Akurat stanowią dla mnie większą wartość niż np. słupek drogowy czy waste=dog_excrement.

Zamiast usuwać węzły z paczkomatami usuńcie tag amenity=* i dodajcie fixme, by skłonić do weryfikacji w terenie.
Taka weryfikacja zalegalizuje paczkomat.

I zostawiać punkty z samym tagiem w rodzaju fixme=Przybliżona lokalizacja paczkomatu - do weryfikacji?
Póki co oznaczyłem fixme:delete podejrzanych (ale na pewno są błędy).

Nie, to są niezależne od siebie rzeczy, a ja nie mapuję całej Polski, tylko dwa powiaty.

Czy gdzieś w mojej wypowiedzi zmuszałem? Napisałem tylko o moich priorytetetach mapowania. Nie są uniwersalne i ktoś inny może mieć inne. Jakiś czas temu po prostu siadłem i zastanawiałem się nad priorytetami, bo z powodu ograniczonego czasu nie mogę się zająć wszystkim i mapować wszystko.

Dzięki! Dodałem do Wiki: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:emergency%3Ddefibrillator#Maps_and_applications_showing_AED
To niestety nie jest takie oczywiste dla przeciętnego użytkownika gdzie zobaczyć te defibrylatory na mapie :frowning:

Myślę, że odczekaliśmy już wystarczająco dużo czasu.

Poza nieprzestrzeganiem szeregu wymagań dot. importów spisanych na Wiki, brakuje dwóch rzeczy na które staram się zwrócić uwagę już od ponad dwóch miesięcy (i to z powodu niespełnienia ich uważam że dane są do wycofania):

  1. Brak wskazanego źródła danych
  2. Brak zgody właściciela danych.

Ad 2.:
@Christoffs 19.06.2021 już zwracał uwagę na brak pozwolenia na przekazanie danych. Na Discordzie (już po zaimportowaniu) wspominano o prośbie o zgodę 23.04.2022, brak informacji o rozwoju sytuacji, więc zakładam że zgody nie ma.

O źródle danych można tylko spekulować, ale wszystkie strony inpostu mają w stopce Copyright © 2022 InPost sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone..

W związku z tym wycofuję paczkomaty oznaczone 20 maja jako łamiące licencję (958 punktów), dziękuję wszystkim którzy wskazali błędy w tym co wtedy błędnie oznaczyłem jako łamiące licencję, niestety nie umiem zrobić tego lepiej, a zgodnie z zasadami OSM, o których wspomniał tu Mateusz - w skrajnej sytuacji trzeba by usunąć wszystkie paczkomaty w Polsce.

Do wszystkich, którzy mają wątpliwości - proszę zapoznajcie się z tą stroną: https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Licence/Licence_Compatibility

Czy możesz nie cytować mnie błędnie. Mówiłem, że InPost przekazał nam dane do włączenia w zasoby OpenStreetMap , a obecnie czekamy jedynie na pisemne zgodę. Nie mówiłem, że jej nie udzielił.

Wycofałem Twoją zmianę. Nie szanujesz pracy innych. W dyskusji przekręcasz moje wypowiedzi bez kontekstu. Zajmij się czymś konstruktywnym, a nie niszcz pracę innych. Jesli chcesz coś zrobić dla społeczności to proszę, przekażę Ci namiary na Inpost i poprowadzisz te rozmowy, albo inne np. z jakąś inna siecią.

Zawsze łatwiej krytykować niż coś zrobić.

Wrzucę dokładnie twoją wypowiedź, uważam że zrozumiałem ją dobrze.

https://discord.com/channels/783754873861963786/927661591548272690/966765781520101376

Zwracam uwagę, że wszystkie skasowane teraz paczkomaty były dodane przed twoją wypowiedzią ze screena.

Możesz pokazać cokolwiek co jest zgodą? Zakładam tutaj złą wolę, więc chciałbym żeby ktoś wyżej (DWG?) to zweryfikował zanim będzie można dodać te punkty. Jeśli uważasz że zgody nie trzeba, to na jakiej licencji, kompatybilnej z ODbL, twoim zdaniem są te dane?

OSM jest wykorzystywane do poważnych zastosowań i nie można pozwalać sobie na wprowadzenie danych chronionych innymi licencjami. Zastanów się ile problemów sprawia dodanie danych naruszających licencję jeśli ktoś wydrukuje mapę z danymi OSM - teraz takie mapy również należałoby wymienić.

Napisałem w tej sprawie maila do Data Working Group, niech oni to rozsądzą. (Ticket#2022061410000199)

Prosiłbym cię również o uspokojenie się, odzywki typu “Nie szanujesz pracy innych.”, “Zajmij się czymś konstruktywnym”, “Ty chyba nie rozumiesz co piszesz” nie przybliżają w żaden sposób do rozwiązania kwestii związanych z licencją. Może nie znasz Etiquette Guidelines

Cudownie. Ja w takim razie zapytam, podobnie jak w przypadku komentarza do zestawy zmian. Czy ty coś zamierzasz zrobić w tym przedmiocie? Jak chcesz pomóc?

PS Wypowiedź wyrwana z kontekstu. Wcześniej było o udzielenie zgody pisemnie - dla nich otwarta baza danych jest po prostu otwarta i tyle, a z takiej bazy korzystamy.

Chciałem jeszcze dodać, że nigdzie nie ustosunkowałeś się do moich zastrzeżeń, tylko uparcie powtarzasz to samo od początku dyskusji.

Nie wiem jaki jest status, raz mówisz że zgody udzielono, raz że nie chcą jej udzielić, a raz że czekasz na odpowiedź. Wciąż też nikt nie wskazał z jakiego konkretnie API są pobierane paczkomaty.

Do czego konkretnie się nie ustowałem?

Wstawiłem screena z Discorda, w końcu trzymasz się tej wersji na screenie czy tej co teraz piszesz? Nie wiem też co niby przekręciłem w tej wypowiedzi:

Poprosiłem o pomoc DWG, podałem numer ticketu.

Nie jesteś od tego żeby wyznaczać mi zadania. Podlinkowałem ci też Etiquette Guidelines.

Nie mam ochoty ci pomagać, ale mogę jeszcze raz wskazać - żeby umieścić w OSM dane ze strony paczkomatu trzeba zadbać o kompatybilność licencji i wskazać źródło danych (trzeba nawet więcej, to jest podstawa).

post z 14-06-2022 14:33:48, ostatnia linijka.

Panowie, na pewno da się dogadać.

W kwestii jakości danych - można zrobić jak maraf24 radzi, można zaimportować na pałę i połączyć dane zaimportowane z tymi, które już mamy, wyszukując zduplikowane refy.

W kwestii licencji: Cristoffs, mógłbyś tu podsumować ustalenia z InPostem - co masz na piśmie, co tylko ustalone na gębę, a co Ci wyszło z przepisów i informacji na stronie InPostu? Bo przyznam, ze wyrobienie sobie obrazu sytuacji na podstawie strzępów informacji tu i na discordzie mnie przerasta, a nieskromnie uważam że umiem takie puzzle składać całkiem nieźle.

Dobra, Przepraszam, za bardzo się uniosłem i tyle. Nie zgadzam się z interpretacją kolegi Kubahaha i tyle. Dla mnie otwarte dane w postaci otwartego Api z możliwością umieszczenia na każdej stronie jak robi większość sklepów w pl, to otwarte dane. Na razie nie zamierzam zajmować się tym tematem. Szkoda i tyle.