Olen nyt tutkinut asiaa ainakin tunnin.
Tarkoitukseni oli nähdä voiko OSM:n kautta nähdä “mopoilla ajo sallittu” pyörätiet pääkaupunkiseudulla. Vastaus on = yes, https://overpass-turbo.eu/ on tähän sopiva työkalu. Tulokset näyttivät kylläkin ns. hieman oudoilta, joten totesin, että pommitan Helsingin kaupunkiympäristöä ajantasatiedosta (2013 mopokartta ei ilmeisesti ole enää paikkansapitävä) ja yritän saada tiedon jostain muualta.
Tämä jäi kuitenkin vaivaamaan, ja olen todennut seuraavaa:
OSM wiki (intl., suomi) ovat mopotiedon kannalta surkeassa kunnossa. Kartan piirto-ohjeissa moped=yes tai traffic_sign:3 = FI:871[Sallittu mopoille] ei ole mainittu, mopoilutiedon lisäämiseen ei ohjata mitenkään; piirto on lähinnä ajateltu pyöräilijöiden tekemää muokkausta ajatellen. Eri muokkaajat käyttävät eri käytäntöjä.
Yritin kyllä hakea täältä keskustelua aiheesta, yksi käyttäjä on asiasta maininnut: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=102985#p102985
Pyöräilykartan tyyli ei erottele moped=yes tagiä mitenkään visuallisesti, vaikka sillä on mielestäni selkeästi kartan käytön kannalta merkitystä. Olemassa olevan “Mopoiludatan” näkymisestä hyötyisi normikäyttäjät sekä HSL että HePo puhumattakaan mopoilijoista.
“Mopo” määritelmänä on tägeissä ja wikissä ohitettu täysin, ranska/belgia + saksa (mofa 25kmh) näyivät intl. wikissä, mutta aikamoiselta sotkulta näyttää (yli 10v vanhaa ohjetta). Suomessa on otettu käyttöön C12 ja C15 ( https://vayla.fi/vaylista/liikennemerkit/kokonaan-uudet-merkit ), ja L1e selkeästi erotellaan muista ajoneuvoista TLL:ssä joten olisi tässä kyllä parannuskohtaa jota en itse osaa alkaa selvittämään OSM yhteisölle. En usko että L1e muutos on ainoastaan Suomessa muuttunut viimeisen viiden vuoden aikana, mutten käynyt tarkistamassa muita kieliä.
Tällä sain aika hyviä tuloksia https://overpass-turbo.eu/
[out:json][timeout:25];
(
node["moped"="yes"]({{bbox}});
way["moped"="yes"]({{bbox}});
relation["moped"="yes"]({{bbox}});
);
// print results
out body;
>;
out skel qt;