Import danych z http://ump.waw.pl/

Czy mi się wydaje czy tam wyraźnie mówią o przerysowywaniu z map Google? Ciekawe ile procent danych UMP pochodzi od Google… BP, MSPANC

Myślę, że mniej niż myślisz :stuck_out_tongue:
Nie spotkałem się jeszcze, żeby dane w UMP zgadzały się z mapami Googla (UMP jest dokładniejsze)

UMP dokładniejsze? Jak czasami zerkałem na Geoportal przy uploadzie to rezygnowałem, bo prawie żadna ulica nie była na miejscu… Wyglądało jak przerysowane ze źle skalibrowanej mapy lub kiepskiego odbiornika GPS. Z dwojga złego lepsze to drugie, ale jak było naprawdę to raczej się nie dowiemy.

Pisząc mapy miałem na myśli oczywiście ortofotomapy Google. Tak wiem, wredny jestem ale czasem sobie przeglądam ich hybrydową mapę i patrzę jak cudownie się pokrywają niektóre obszart i budynki, ech…

Nie jestem pewien, ale UMP zakłada niekomercyjne wykorzystanie swoich danych mapowych (inaczej niż OSM) więc IMHO nie muszą przykładać takiej wagi do czystości danych, co jednak nie zmienia faktu, że się starają i np. ostatnio wywalili kilka miast, bo odkryli, że zrobiono je na podstawie map komercyjnych.

No wlasnie nie wiem czy to by nam nawet pomoglo… osmf musialaby zrobic wyjatek zeby zaimportowac dane ktorych autor nie zaakceptuje Contributor Terms.

Z reszta nie liczylbym na zmiane licencji UMP bo to strasznie trudna rzecz i napewno wymagajaca duzo dobrej woli od wszystkich uczestnikow. Ale moze udostepnienie pojedynczych snapshotow, tego co juz zostalo zaimportowane, traktujac brak sprzeciwu jako zgode (oczywiscie zakladajac ze wiadomosc dotrze do duzej liczby uczestnikow UMP).

Zaklada tez wykorzystanie komercyjne, gdyby nie to, to nie byloby mowy o kompatybilnosci z osm.

Jestem nowy więc mam trochę (chyba) lamerskie pytanie w kontekście niepewnej sytuacji danych z UMP zaimportowanych do OSM. Czy można ot tak sobie usuwać z OSM dane zaimportowane z UMP i wstawić swoje (już nie pod Source=“Ump”). Ew. co jest podstawą (w kontekście licencji) przypisania wyrysowanych danych “sobie”. Czy np. ślad GPS z tego obszaru wystarczy żeby wymienić dane ?. Zamierzam użyć danych w komercyjnym projekcie angażując się również dość mocno w rozrysowanie polski ale nie chciał bym się pewnego dnia zdziwić i musieć pół polski wywalić.

Nie jestem ekspertem od licencji, ale jestem niemal pewien, że jeśli wywalisz dane z UMP a następnie wstawisz narysowane ze swojego śladu to jesteś czysty.
Ja, “czyszcząc” “swój” teren z importów UMP nie szedłem tak daleko, tylko przestawiałem/usuwałem wszystkie węzły UMP na których miałem ślad (ale nie w skrzyżowaniach gdzie druga ulica też jest z UMP) oraz wywalałem wszystkie tagi oprócz nazwy ulicy.


Trochę w podobnym temacie - zrobiłem na własne potrzeby skrypt renderujący na kafelkach dane z UMP w kolorze czerwonym. Korzysta z osmarendera i do renderowania potrzebuje wyłącznie dowolnego pliku .osm - sam radzi sobie ze znalezieniem DPI i podobnych bzdur, w przeciwieństwie do skryptu dostarczonego z osmarenderem.
Można go użyć do renderowania dowolnych stylów, ale potrzebuje kilku drobnych zmian.

Jeśli ktoś jest zainteresowany, to mogę go ładnie przygotować i umieścić gdzieś na necie.

Jak będzie z instrukcją to jestem chętny.

Jest skrypt, jest instrukcja. Starałem się, żeby dało się go łatwo obsłużyć, więc jeśli coś nie gra to chętnie pomogę.

Wersja z osmarenderem gotowa do działania po rozpakowaniu (5MB)
Wersja bez osmarendera (40KB).

Całość działa dobrze ale ma dużo rzeczy wbitych na stałe. Komentarze mile widziane!

8G to jednak za mało na takie numery :frowning:

Mem: 8177124k total, 8135300k used, 41824k free, 184k buffers
Swap: 8385888k total, 8385888k used, 0k free, 2656k cached

Swap cache: add 2101877, delete 2101877, find 384/996, race 0+2
Free swap = 0kB
Total swap = 8385888kB
Free swap: 0kB
2293759 pages of RAM
249478 reserved pages
1029 pages shared
0 pages swap cached
Out of memory: Killed process 11134 (xsltproc).

Do większych obszarów osmarender i tak się nie nadaje ze względu na niedokładną projekcję: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Osmarender_bug . Kafelki powyżej 12 składane są z dwunastek.

Można “pokroić” plik .osm i zadać renderowanie mniejszych, ale nie znam narzędzia do tego.

Dla informacji - jeden obszar poziomu 12 renderuje się w zoomach 14-17 około dwóch minut na sprzęcie 1.2 GHz. Śmieszne jest to, że im większy zoom, tym dłużej działa xslt.

A nie znalazło by się coś analogicznego dla mapnika?

PS. Wyrenderowałem coś mniejszego ale to nie zaspokaja moich ambicji :wink:

Do mapnika pewnie też jest, ale stwierdziłem, że mniej roboty z pisaniem skryptu od zera.

Jedyne, co mogę poradzić, to renderuj po kawałku…

Mam pewien pomysł. Można by stworzyć wtyczkę do JOSM, która pozwalałaby w prosty i szybki sposób zgłaszać błędy do UMP-ego FlySpray. Poprawiając różne rzeczy w OSM, czasami spotykam sie błędami, które ciągle tkwią również w UMP, a zgłaszanie przez wyklikanie tego na ich stronie, to już dla mnie za dużo (trzeba znaleźć miejscowość, potem dokładnie to miejsce, potem dodać pinezkę i opis). Gdyby była takowa wtyczka, było to o wieele łatwiejsze.

Jakie korzyści z tego dla nas? Głównie chodzi o nasz wizerunek. W tej chwili mamy w grupie UMP opinię darmozjadów, co zaimportowali pół UMP i mówią, że to ich :wink: Zgłaszanie błędów (feedback) moim zdaniem ociepliło by stosunki między nami :smiley: Przynajmniej tyle możemy dla nich zrobić, prawda?

Oczywiście jest jeden podstawowy problem - kto stworzy taki plugin?
Technicznie, chyba nie powinno być trudne to do napisania, przynajmniej od strony interfejsu w JOSM - ja to widzę np. tak, że naciskam U na klawiaturze, klikam w miejscu, które chcę zgłosić i wtedy pojawia się okienko z polem opisu do wypełnienia. Po zakończeniu pracy nad jakąś lokalizacją można wysłać błędy jako jedno zgłoszenie do http://ump.fuw.edu.pl/flyspray/index.php?do=newtask&project=2

Co wy na to i czy jest ktoś chętny?

Czesc Zbigniew,
super pomysl naprawde. Trzeba to zarzucic jako temat do wspólpracy z uczelniami. Na razie mamy wsparcie KIS i Prof. Sankowskiego, ale moze ktos bedzie szybszy. Mam nadzieje dostac tam wkótce dostep do studentów szukajacych ciekawych prac dyplomowych i informatyki.

Wydaje mi się, że to zbyt błahy temat, żeby z tego aż magisterkę robić. Raczej widziałbym to jako projekt zaliczeniowy z Javy :wink:

Przydałby się wtedy podgląd warstwy UMP bezpośrednio w JOSM - w UMP może błędu już dawno nie być.

To już dawno jest. Imagery i podkład UMP@Mapnik sprawdza się doskonale jak dla mnie :slight_smile:

adres: tms:http://1.tiles.ump.waw.pl/ump_tiles

Na spotkaniu była mowa o tym, iż po poprawieniu drogi czy punktu można a nawet trzeba usunąć tagi UMP. Jako, że kawałek Polski mamy w Bingu, można w tych miejscach wyczyścić dane z UMP poprawiając je za Bingiem. Poniżej wrzucam styl do JOSM zaznaczający drogi i punkty z UMP.

http://yarl.ovh.org/tools/ump.mapcss

Wystarczy podać adres w ustawieniach. Panel stylów (jakby ktoś nie zauważył) znajduje się w bocznym panelu pod ikonką palety. Może weekendy czyszczenia danych jako event?