Polskie kafelki

A co to ma za silnik, mogę go użyć na wolnej licencji?

Oczywiście, że się da, przecież ArcGIS pokazał, że się da zrobić klon osm-carto na ich silniku, ale niestety jest zamknięty i to nas nie urządza. Jako użytkownik możesz spokojnie korzystać z tego ich stylu, ale jako twórca jesteś całkowicie zależny od nich.

Projekt jest na BSD i chyba wszystko czego używa ma wolne licencje. Mapy na stronie OSM używają czegoś innego? To taki zlepek narzędzi od klokana, mapboxa, maptilera i innych który operuje na postgisie. Jak z wyświetlaniem na stronie to musisz się zorientować, ale jeśli im to działa i po coś to robią od dłuższego czasu, to raczej się da.

https://github.com/openmaptiles/openmaptiles/

Nie pytałem o kafelki (kafelki to format danych a nie silnik), tylko o silnik F4. Jeśli ktoś uważa, że to proste, to niech robi w ten czy inny sposób i niech pokaże efekt. Zwłaszcza jak łatwo przeportować bieżący styl osm-carto na wektory bez grubszego ręcznego dłubania. Na razie są prostsze rzeczy do zrobienia i na nich chcę się teraz skupić.

F4 to tylko przykład tego co da się renderować na bazie wektorów. Właśnie sobie uświadomiłem że openstreetmap.org w 2021 wysyła rastry i jestem w szoku. Styl powinien być nakładany po stronie klienta, więc jeśli leaflet tego nie ogarnia, to widocznie póki co się nie da.

To raczej dobrze, bo się szybciej ładuje mapa. Wektorowa się bardzo długo ładuje i ma kanciaste kształty.

To wszystko zależy… Zobacz sobie tempo działania klona od ArcGIS-a, nie laguje i wygląda bardzo podobnie jak oryginał. Tak samo z kantami - styl rowerowy i transportu są robione do postaci wektorów i następnie rastrowane (co oczywiście nie dodaje ani nie zmniejsza kantów - każdy wektor jest ostatecznie jakoś rastrowany, bo ekran to matryca punktów). To zależy jak zredukujesz dokładność - wtedy mniej miejsca zajmują te kafelki, ale wcześniej będzie widać kanty.

Wektory to taki czy inny zapis geometrii, tych samych z jakich generowane są rastry. To jakby przeniesienie ich generowania do elementu który wyświetla mapy. Nie ma większego powodu dla którego miałyby być bardziej kanciaste.

Wolniejsze raczej muszą być, bo generują obrazek który mają wyświetlić, ale powinno być to niezauważalnie wolniej dla użytkownika. Tu jednak faktycznie dużo zależy - od dostępnych na frontach webowych narzędzi i tego jak się przyłoży programista to tworzący…

Natomiast raczej nie byłoby Ci smutno gdyby pojawiły się elementy UI do zmiany stylu i filtrowania zawartości :wink:

Po wygenerowaniu wyglądają nawet lepiej niż rastrowe, jednak podczas ładowania są kanciaste.

A czy nie jest tak, że one są generowane na komputerze użytkownika w JavaScripcie? To dużo dłużej trwa niż ściągnięcie paru obrazków po 40 kB.

Na polskich kafelkach zostało właśnie wdrożone wyświetlanie area:highway=footway i area:highway=pedestrian - dzięki, kasmar00! :smiley:

Pojawił się jakiś problem z aktualizowaniem bazy, potwornie długo to trwa i jeszcze nie wiem co się stało ani jak to poprawić, więc na razie dane na polskich kafelkach mogą być nieświeże.

Dopiero niedawno odkryłem ten wielce przydatny ficzer i muszę przyznać, że bardzo dobrze używa mi się tego jako narzędzia QA do sprawdzenia, czy nie pominąłem przy rysowaniu jakiegoś fragmentu chodnika. Brakuje mi jednak analogicznego renderingu dla area:cycleway - na przykład w jakimś lekko czerwonym odcieniu - dla odróżnienia i w zgodzie z rzeczywistością. Dałoby się, Panie Kierowniku? :wink:
BTW. W sumie tak sobie myślę, że w stylu Carto aż się prosi zamienić ze sobą kolory dla footway i cycleway. Chyba w większości krajów, jeśli DDR mają jakiś inny kolor, to jest to właśnie czerwony.

No jasne, jeśli tylko ktoś się zajmie kodem, to chętnie pomogę i wdrożę. Na początek może być pomocne porównanie z kodem dodającym obszary piesze:

https://github.com/openstreetmap-polska/fractal/pull/3/files

A czy jest szansa na dodanie czerwonawych obszarów area:highway=cycleway?

Tak, dopiero co na to odpowiedziałem… :slight_smile: Kto chciałby spróbować?

A ktoś wie, jak często to https://www.osmap.pl się odświeża?
Bo np. kawałek S19, oddany do użytku jakoś w styczniu/lutym, na przybliżeniu z12 jest gotowy, a już na z13 jest nadal w budowie…

@rmikke

Czy teraz jest lepiej? Brakuje jeszcze małego odcinka w z15, ale poza tym odcinek konstrukcyjny w S19 powinien być bardziej widoczny.

https://www.osmap.pl/#16/50.0112/21.9226

(Zostało to przetłumaczone na język polski przez komputer. Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe).

Look at https://www.osmap.pl/#13/50.7924/22.2933 - it’s OK on every zoom level except z14 and z15.

Czy ktoś zna przyczynę braku wschodniej granicy Polski?
https://tiles.osmapa.pl/#7/52.117/19.693

Szczerze mówiąc, nie. Inne duże obiekty typu lasy też czasem znikają na tych poziomach i nie przychodzi mi do głowy żaden mechanizm powstawania tego błędu.

To przy okazji, skoro został odgrzany temat serwera OSMapa.pl: czy ktoś z Szanownych P.T. Adminów może ustawić poprawne przekierowanie z adresów http://www.osmapa.pl/ | https://www.osmapa.pl/ do https://osmapa.pl/? Bo pod pierwszym wyświetla się strona domyślna serwera nginx, a drugi ma ustawiony certyfikat dla domeny adresy.openstreetmap.org.pl i przeglądarka dalej nie puszcza.