Tematy ogólne

http://osmose.openstreetmap.fr/en/map/#zoom=13&lat=50.0457&lon=19.9439&item=3161&level=1%2C2%2C3 ładnie znajduje takie parkingi (lub takie gdzie alejek brakuje)

Czy tylko u mnie od niedawna na podstawowym stylu mapy OSM i w JOSM-ie przestały wyświetlać się latarnie uliczne? Orientuje się ktoś z jakiego powodu, były jakieś zmiany może w działaniu wyświetlania obiektów mapy?

Na podstawowym stylu nigdy się nie wyświetlały, co najwyżej na warstwie Humanitarnej

Hmmm. Kojarzę z JOSM-a ikonkę latarni i taka sama ikonka chyba była na mapie. W JOSM-ie teraz też nie widać latarni, tylko widać węzeł. Trochę bez sensu, skoro widać ławki, kosze na śmieci i inne tego typu obiekty.

U mnie w JOSM lampy wyświetlają się jak poniżej na zdjęciu. Może to wynikać z wybranego stylu rysowania (Widok → Style rysowania).

Jak bardzo cieszy zaangażowanie społeczności OSM w Warszawie. Do edycji jednego małego ronda w momencie zmian organizacji ruchy, w ciągu kilku godzin rzuciły się aż trzy osoby :slight_smile:

Drobne korekty geometrii klasztoru przy Łazienkowskiej. Skoro z Sedlaczkiem mnie ubiegli… :slight_smile:
Przebudowa Wiaduktów Trasy Łazienkowskiej - Luty 2022

Brawo my :slight_smile:

Czemu bez sensu? Po co na mapie pokazywać latarnie? Na ławce można usiąść, do kosza wyrzucić śmieci, a latarnia ma tylko oświetlać.

Odwracając kota ogonem: po co na mapie pokazywać ławki? Na nich można tylko usiąść, a latarnia ma oświetlać.
Sam nie jestem zwolennikiem zbyt drobiazgowego mapowania, bo im więcej szczegółów dodamy, tym obraz będzie mniej czytelny i trudniej będzie utrzymać na mapie stan zgodny z rzeczywistością. Wbrew temu co się może wydawać, elementy mapowane zmieniają się bardzo często.

Dziennikarka CNN objaśnia w jaki sposób są geolokalizowane zdjęcia i filmy pochodzące z mediów społecznościowych.

Jakby ktoś przegapił - w lutym został jednogłośnie (!) zaakceptowany tag na granice terenu leśnego (nie mylić z fizycznym lasem):

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:boundary%3Dforest

Ok. Wszystko jasne, ale jak mapować oznaczenie znaków granicznych tych działek, które występują fizycznie w terenie w postaci opisanych chyba najczęściej granitowych kamieni granicznych? Te znaki graniczne powinny się też renderować na mapach.

Chodzi o słupki oddziałowe?
Może to pomoże: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=841780#p841780

Czy mamy ustalone zaznaczanie brzegu jezdni z zakazem parkowania?
Wydaje mi się, że tego typu informacja, a zwłaszcza dla dużych miast, byłaby istotna.

Czy te oznaczenia obszarów przy granicy z Białorusią są nadal potrzebne/aktualne?
Według moich obserwacji to prawie wszystkie nie pokrywają się z obecnymi liniami granic wsi/powiatów.
Jeśli nadal są potrzebne to wymagają skorygowania.

addr:kod_je=060114_2.0006
addr:nazwa_je=NOWOSIÓŁKI
description=Obszar objęty częsciowym zakazem przebywania
source=Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2021, Dz. U. z 2021 r. poz. 2193

parking:lane:=no*?

Czy to ma być oddzielna linia równoległa do drogi, czy też dodać do wydzielonego odcinka drogi ten tag i dodatkowo forward/backward?

Muszę się skorygować po analizie wiki. parking:lane:=no* oznacza, że miejsca do parkowania nie ma, a zakaz parkowania to parking:condition:=no_parking*. Ten ostatni tag ma też wartości no_standing i no_stopping. Jak się ma jeden klucz do drugiego, nie umiem powiedzieć, zakaz parkowania często występuje tam, gdzie nie ma miejsca do parkowania.

W ten sposób oznaczamy nie tyle brzeg jezdni, ile odcinki jezdni, więc tagu używamy na odcinku *highway=**. Jeśli trzeba, dzielimy odcinki, tylko bez nadmiernego rygoryzmu, nie trzeba np. wydzielać 10-metrowych odcinków wokół każdego przejścia dla pieszych czy skrzyżowania, gdzie zakaz wynika wprost z kodeksu, a nie ze znaków. Forward/backward nie stosujemy, w miejscu *** wstawiamy odpowiednio do kierunku rysowania drogi left, right albo both.

https://www.openstreetmap.org/relation/13646115

Tutaj jest relacja obszaru zakazu przebywania, tamte mniejsze - ciężko mi powiedzieć czy są potrzebne

To może je pousuwać, bo tylko przeszkadzają w mapowaniu innych obiektów?

W rozporządzeniu o zakazie przebywania wymienione są “obręby ewidencyjne” czy jakoś tak - w 99% to są granice miejscowości, ale czasem się nie pokrywa, a takich zaznaczonych nie mamy.
Ja bym był za usunięciem, nikomu to nie jest potrzebne, nazwy są popsute, a ten nieszczęsny zakaz przebywania jest zaznaczony w inny sposób.