Przypominam, że od roku jest nowy tag parking=street_side do tagowania parkingów, które są bezpośrednio przy drodze.
To wiadomość głównie do użytkowników iD, w którym dopiero od wczoraj (!) jest ten tag w edytorze, mimo że plugin został napisany już rok temu.
Wcześniej trzeba było go wpisywać ręcznie, ale zauważyłem, że wiele osób używających iD o nim nie wie i tagowało takie parkingi jako parking=surface.
Różnica między parkingami surface jest taka, że na street_side nie ma uliczek parkingowych i wjazd jest bezpośrednio z jezdni/drogi.
W rzeczywistości to tych parkingów jest właśnie najwięcej, jednak jeszcze minie pewnie dużo czasu, zanim zmieni się tagowanie istniejących parkingów otagowanych parking=surface. Zachęcam do zwracania na nie uwagi i sprawdzenia w waszej okolicy, czy parkingi parking=surface nie wymagają przetagowania na street_side.
Liczba użyć tego tagu od czasu głosowania do dzisiaj wzrosła z 20 do ponad 110.000. Pewnie głównie dzięki StreetComplete, ale ten jedynie pyta o rodzaj parkingu, gdy go nie ma. Nie przetaguje już istniejącego.
Razem z tym tagiem powstał jeszcze parking:orientation, którym można zaznaczyć, w którą stronę jest parkowanie.
Czy tylko u mnie od niedawna na podstawowym stylu mapy OSM i w JOSM-ie przestały wyświetlać się latarnie uliczne? Orientuje się ktoś z jakiego powodu, były jakieś zmiany może w działaniu wyświetlania obiektów mapy?
Hmmm. Kojarzę z JOSM-a ikonkę latarni i taka sama ikonka chyba była na mapie. W JOSM-ie teraz też nie widać latarni, tylko widać węzeł. Trochę bez sensu, skoro widać ławki, kosze na śmieci i inne tego typu obiekty.
Jak bardzo cieszy zaangażowanie społeczności OSM w Warszawie. Do edycji jednego małego ronda w momencie zmian organizacji ruchy, w ciągu kilku godzin rzuciły się aż trzy osoby
Odwracając kota ogonem: po co na mapie pokazywać ławki? Na nich można tylko usiąść, a latarnia ma oświetlać.
Sam nie jestem zwolennikiem zbyt drobiazgowego mapowania, bo im więcej szczegółów dodamy, tym obraz będzie mniej czytelny i trudniej będzie utrzymać na mapie stan zgodny z rzeczywistością. Wbrew temu co się może wydawać, elementy mapowane zmieniają się bardzo często.
Ok. Wszystko jasne, ale jak mapować oznaczenie znaków granicznych tych działek, które występują fizycznie w terenie w postaci opisanych chyba najczęściej granitowych kamieni granicznych? Te znaki graniczne powinny się też renderować na mapach.
Czy mamy ustalone zaznaczanie brzegu jezdni z zakazem parkowania?
Wydaje mi się, że tego typu informacja, a zwłaszcza dla dużych miast, byłaby istotna.
Czy te oznaczenia obszarów przy granicy z Białorusią są nadal potrzebne/aktualne?
Według moich obserwacji to prawie wszystkie nie pokrywają się z obecnymi liniami granic wsi/powiatów.
Jeśli nadal są potrzebne to wymagają skorygowania.
addr:kod_je=060114_2.0006
addr:nazwa_je=NOWOSIÃÅKI
description=Obszar objęty częsciowym zakazem przebywania
source=Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2021, Dz. U. z 2021 r. poz. 2193
Muszę się skorygować po analizie wiki. parking:lane:=no* oznacza, że miejsca do parkowania nie ma, a zakaz parkowania to parking:condition:=no_parking*. Ten ostatni tag ma też wartości no_standing i no_stopping. Jak się ma jeden klucz do drugiego, nie umiem powiedzieć, zakaz parkowania często występuje tam, gdzie nie ma miejsca do parkowania.
W ten sposób oznaczamy nie tyle brzeg jezdni, ile odcinki jezdni, więc tagu używamy na odcinku *highway=**. Jeśli trzeba, dzielimy odcinki, tylko bez nadmiernego rygoryzmu, nie trzeba np. wydzielać 10-metrowych odcinków wokół każdego przejścia dla pieszych czy skrzyżowania, gdzie zakaz wynika wprost z kodeksu, a nie ze znaków. Forward/backward nie stosujemy, w miejscu *** wstawiamy odpowiednio do kierunku rysowania drogi left, right albo both.