Pytania początkujących

Trzy tagi - official, signed i ref=* gdzie ref powtarzałby jedną z tych wartości (o ile official i signed są różne),

Jak oznaczyć użytki ekologiczne, obszary Natura2000 i inne obszarowe formy ochrony przyrody (inne niż rezerwat)

ZDPK (Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego) słupkuje swoje drogi (na dodatek regularnie, bo w międzyczasie sami je ścinają kosiarkami), ale uznano to za nieistotny wyjątek od reguły:

https://www.openstreetmap.org/way/58366643/history

Zerknij do tego tematu. Stary, ale może trafisz na jakieś przydatne dla Ciebie informacje.

nie wiem czy było - miejsca gdzie opłacimy/kupimy bilet autostradowy e-toll - stacje benzynowe Orlen i Lotos - jak to oznaczać/jakiego tagowania używać jeśli istnieje?

Czy macie jakiś pomysł jak oznakować drogę wojewódzką bez numeru? Mówiąc dokładnie w Bochni wybudowano łącznik z A4 i formalnie jest to droga wojewódzka 965A. W terenie natomiast są żółte tabliczki (jak normalnie przy DW), ale nie ma na nich żadnego numeru (widać to w pierwszych sekundach tego filmu. Macie jakiś pomysł jakby to można otagować? W końcu to jest oznakowana droga wojewódzka tylko w terenie nie dano jej numeru.
Zresztą zastanawiam dlaczego tak to rozegrano. Dotychczas “puste tabliczki” dawali przy drogach wojewódzkich, które rzeczywiście nie miały numeru (np. była DK7 Szczepanowice - Widoma), a nowym drogom dawali już pełne numery na tabliczkach (np. obwodnica Waksmundu). Tutaj w jakiś sposób udało im się wymyślić kolejną metodę…

Na taki przypadek pozostaje chyba tylko unsigned_ref.

Dwa pytania:

  1. w jaki sposób mapujemy pojemniki na używaną odzież? Mam w tym przypadku pewne zastrzeżenia do amenity=give_box, bo te zwykle umożliwiają każdemu pozostawienie czegoś, ale i zabranie z półki. W przypadku tych pojemników możliwe jest tylko działanie w jedną stronę. W tym sensie przypomina to nieco pojemnik do recyklingu, ale to też mi nie pasuje - bo odzież, która tam jest zostawiana powinna być zdatna do ponownego użycia, a nie tylko do przetworzenia.
  2. czy skład materiałów budowlanych (taki na zewnątrz budynku) kwalifikuje się bardziej na landuse=commercial/retail, czy industrial?

Ad 1)
Z tego co mi wiadomo, pojemniki na używaną odzież, to:


amenity=recycling
recycling_type=container
recycling:clothes=yes

Ad 2)
Ja oznaczam skład materiałów budowlanych jako:


landuse=retail

ad 1)

potwierdzam, to odpowiednie tagowanie (nie rozróżniamy dalszych losów odzieży, ale jest to recycling:clothes=yes a nie recycling:rags=yes :slight_smile: )

ad 2)

Ja bym

landuse=retail

dawał, oczywiście sam sklep też bym mapował odpowiednio.

Ok, pójdę zatem utartą ścieżką. Dzięki.

Jak się oznacza rampę rozładunkową? Taką, co to się podjeżdża ciężarówką, otwiera klapę prosto na takie podwyższenie i rozładowuje?

Coś nie umiem tego znaleźć w wiki, jest coś dla lotnisk, dla kolei, dla przystani, a takiej dla ciężarówek nie widzę…

Chodzi o amenity=loading_dock?

Na pewno jest lepsze od wszystkiego, co znalazłem :slight_smile:

Nie żeby dokładnie o to chodziło, w co większych sklepach jest to po prostu jakby kawałek peronu, do którego ciężarówka podjeżdża tyłem. A koło mnie jest całkiem nieduży sklep, który ma taki peron dla co większych dostawczaków i akurat to chciałem narysować.

Wszystkie wystąpienia w Polsce, jeśli w ogóle mają door=* to jest to door=loading_dock. Taginfo w ogóle nie podaje kombinacji tagów dla amenity=loading_dock. Nie wiem więc, czy to rzeczywiście jest dobry tag dla takich ramp rozładunkowych pod sklepem.

BTW - dlatego właśnie nie mogłem tego znaleźć, szukałem rampy ROZładunkowej :wink:

Akurat w mojej okolicy wszystkie supermarkety, które kojarzę, zarówno te średnie (Lidl, Biedronka, Netto, itd.), jak i te duże (Auchan, Carrefour, itd.) mają właśnie doki załadunkowe pasujące do amenity=loading_dock. Jedyny znany mi “peron załadunkowy”, zgodny z tym opisem (a przynajmniej tak mi się wydaje), znajduje się na terenie byłej bazy RUCH-u. Obecnie nie pełni on już swojej roli, ponieważ budynek, do którego należy został przekształcony w… uczelnię.

Faktycznie, jest dość duża różnica pomiędzy dokiem, a taką rampą. W OSM spotkałem tylko tag dla tego pierwszego przypadku. Zawsze jednak można stworzyć nowy tag ;), np. amenity=loading_platform.

man_made=loading_ramp - na wzór railway=loading_ramp.

Tylko man_made, amenity, czy całkiem highway?

Ja ten tag znalazłem w tym tygodniu. Jego przeznaczeniem jest opis ramy rozładunkowo-załadunkowo-przeładowczej.

Nie podoba mi się zastosowanie amenity w przypadku tego tagu. Wydaje mi się, że optymalny sposób tagowania tego typu obiektów (prywatnych, wszystkie tego typu obiekty są obiektami prywatnymi) zaproponował maraf.

Myślę, że man_made jest wystarczający. Tym bardziej że tego typu obiektów są miliony, jeden duży magazyn potrafi mieć tego typu ramp dziesiątki o ile nie steki, a są jeszcze wszelakiej maści sklepy, zakłady produkcyjne.

Zastanowiłem się przez chwilę czym jest rampa. I postanowiłem samodzielnie stworzyć zarys definicji tego obiektu.
Rampa — wywyższony obiekt trwały usprawniający proces logistyczny. Rampę można podzielić na dwie zasadnicze części: obszar w części magazynowej i obszar dokowania, pomiędzy którymi może występować śluza. Rodzaje ramp, jakie przychodzą i do głowy to: 1. rampa boczna, wzdłużna najbardziej rozpoznawalnym przykładem tego typu może być rampa kolejowa. Załadunek w tym przypadku odbywa się bokiem. 2. rampa, w przypadku której w celu dokonania załadunku należy podjechać tyłem.

A żeby jeszcze skomplikować, to takie rampy magazynowe są przeważnie częścią budynku.