Samotne adresy - http://v3.mrowka.org/adresy/

Właśnie przedstawiłem zdanie, że place=square powinno oznaczać nie “plac”, a na pewno nie wiązać się z opisanymi fizycznymi cechami, tylko “inną nazwaną przestrzeń”.

Czyli https://www.openstreetmap.org/relation/194875#map=16/44.3683/-103.7627&layers=N twoim zdaniem to place=city a https://www.openstreetmap.org/node/26036678#map=15/49.3857/20.3675&layers=N to place=village?

A https://www.openstreetmap.org/note/1543554 to natural=valley?

To że coś ma w nazwie Plac nie oznacza że jest placem, tak samo jak coś ma w nazwie Dolina niekoniecznie jest doliną.

W takim razie może oznaczyć jako osielde, skoro wygląda, jak małe osiedle? Adresy przypisane do tego “placu” są również poza formalnym obszarem wyznaczonym przez gminę. Trzeba je jakoś przypisać do obiektu place=.

Ja się w ogóle nie kieruję nazwą, nie rozumiem, skąd taka interpretacja.

To chodzi o to że chcesz place=square używać na “jakąkolwiek inną nazwaną przestrzeń na którą nie mamy tagów”? Tyle że dokładnie na to mamy place=locality, a place=square zostało na place wymyślone i tak jest stosowane.

Dla mnie to raczej jest do rzeczy niemających ściśle określonych granic i zaznaczanych punktowo, należących do tego samego typoszeregu co miasta, miasteczka, wsie i przysiółki. No i wiki mówi, że locality jest niezamieszkałe. Nazwy “obiektów miejskich” (tak w tytułach uchwał uogólnia ulice, place, pasaże, ronda, skwery, parki itp. Rada Warszawy), w tym ta, od której zaczęła się ta dyskusja (niezależnie czy widzimy tam jakiś plac czy nie), w ogóle nie pasują do tego szeregu. Jeśli jedna już mamy ten tag, to lepiej interpretować go właśnie jako “inną nazwaną przestrzeń”. Od wybrukowanych powierzchni, po których można się poruszać, mamy highway= + area=yes*.

Czym w takim razie jest highway= + area=yes*? W mojej interpretacji, gdzie przestrzeń placu to co innego niż - choćby należący do tego samego placu - obszar, po którym można się poruszać we wszystkich kierunkach, przynajmniej nie dochodzi do takich przekłamań, że ani Sukiennice ani żaden inny budynek nie stoi na Rynku Głównym w Krakowie.

place=locality można też na obszarach stosować, tyle że u nas (w Polsce) jest to słabo rozpowszechnione (dotyczy to wszelakich place=*).
Można go stosować do różnych nazwanych miejsc, dla których nie ma lepszego tagu. Np. dla węzła drogowego, jakiegoś obiektu naturalnego itp.

Gdyż na wszelkie zamieszkałe rejony mamy już wartości, a przynajmniej tak sądzimy.

place=square nie pasuje, bo ta wartość nie była wprowadzona do oznaczania terenów zamieszkałych, ale właśnie placów, rozumianych jako mniej czy bardziej otwartą przestrzeń. Gdy nie było place=square rozwiązaniem było place=locality lub inne potworki z highway=* w głównej roli.

Dlatego tutaj pasuje place=quarter|neighbourhood|hamlet.

place=city_block https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag%3Aplace%3Dcity_block ?

Sporo jest placów które częściowo są klombem, parkingiem czy innym takim terenem

highway=* + area=yes jest na część wybrukowaną, a może być ich kilka

+1

Nie znałem tego tagu place=city_block ale kwerenda dla Sztokholmu robi wrażenie. Ciekawe czy nominatim wykorzystuje te dane przy wyszukiwaniu.

That’s exactly my point. Są też właśnie place, które częściowo są zajęte przez budynek. Dlaczego więc wycinać budynek z place=square?

Wg dokumentacji Nominatima city_block jest uwzględniony i jest na tym samym poziomie co square.

No właśnie place=square pozwala na to by budynku/klombu nie wycinać (jeśli jest to część placu), a równocześnie zmapować poprawnie obszar wybrukowany

Rynek w Krakowie tak nie wygląda, a jeśli tam należałoby zrobić, co opisałeś i z czym się zgadzam, to moim zdaniem plac Ogrójecki wraz ze stojącymi na nim budynkami i innym zagospodarowaniem także można by oznaczyć jako place=square.

Plac Ogrójecki nie ma nic z placu poza nazwą.

Zobacz sobie https://www.google.pl/maps/@50.4717212,19.2361455,3a,75y,68.02h,84.79t/data=!3m7!1e1!3m5!1siTEeYUSV9f6xwzJCqAMzpA!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3DiTEeYUSV9f6xwzJCqAMzpA%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D215.22595%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656 - to zwykłe domki z ogródkami

Zmieniłem na place=city_block

Dlaczego te ulice okalające ten kwartał zabudowy nie mogą mieć nazwy Plac Ogrójecki? Teraz są to ulice, może kiedyś inaczej to wyglądało, ale nazwa została?
Przecież w tym place=city_block są adresy przypisane do Nawrota, jak na zewnątrz tego kwartału są posesje z adresami Placu Ogrójeckiego. Ten dojazd od Częstochowskiej powinien też mieć nazwę Placu Ogrójeckiego (wraz z uliczkami wokół trójkątnego skweru, a ulica Strumień ma adresy zaczynające się od ulicy Wolności na północ.
W podanym przykładzie ze Sztokholmu nie jest sytuacja analogiczna - kwartały mają nazwy, ale budynki mają adresy ulic.

To próba odwzorowania https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=854786#p854786

Aczkolwiek widać że z jakichś przyczyn udają że dróg wokół tego nie ma.

Może nazwanie dróg by bardziej pasowało?

Może dlatego, że oprogramowanie nie potrafi zobrazować terenu i ulicy? Moim zdaniem nazwa kwartału jest w zgodzie z EMUiA i powinno zostać, ale nazwanie ulic tą nazwą powinno być w pierwszej kolejności. Co ciekawe w Siewierzu Rynek nie jest oznaczony jako plac, ale sąsiedni Plac Strażacki już tak…

Tu sytuacja z Ostrowca Świętokrzyskiego - całe osiedle z ulicami wewnątrz:
https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?locale=pl&gui=new&sessionID=6375845

+1

Czy z v3 mrówka ostatnio wszystko ok? Zniknął suwak od przezroczystości tła oraz skrót do JOSMa.